Jaguar zabija innego drapieżnego kota w nigdy wcześniej nie widzianym materiale filmowym

Ocelot wędruje się do wodopoju się napić, gdy nagle jaguar wyskakuje z cienia i gryzie małego kota w szyję.

Naukowcy zarejestrowali materiał filmowy z tego niezwykłego ataku w Rezerwacie Biosfery Majów w Gwatemali w marcu 2019 roku; niedawno opisali rzadką interakcję drapieżnik-drapieżnik w artykule opublikowanym 28 grudnia w czasopiśmie Biotropica.

W przeszłości w odchodach jaguara znajdowano pozostałości ocelotów, co sugeruje, że większy koci drapieżnik czasami poluje na mniejszego kociego drapieżnika. Jaguary mogą osiągać od 200 do 250 funtów (90 do 113 kilogramów), w zależności od płci, podczas gdy oclety osiągają tylko około 18 do 44 funtów. (8,2-19,9 kg). Oba koty są mięsożercami i żywią się zwierzętami takimi jak ryby, żaby, gryzonie i małpy – jednak czasami ocelot trafia do menu żarłocznego jaguara.

Do tej pory taki atak nigdy nie został uchwycony przez kamerę.

„Chociaż te interakcje drapieżnik-drapieżnik mogą być rzadkie, mogą wystąpić pewne przypadki, kiedy staną się bardziej rozpowszechnione, a jeden z nich może dotyczyć spornych zasobów wodnych” – powiedział w oświadczeniu autor badania Daniel Thornton, adiunkt w School of the Environment na Washington State University. Innymi słowy, drapieżniki, takie jak jaguary i oceloty, są bardziej skłonne do starć, jeśli będą się spotykać w tych samych kilku wodopojach.

Zespół uchwycił materiał filmowy przedstawiający atak jaguara na ocelota w szczególnie suchym miesiącu podczas okresu suszy. Te sezonowe okresy suchości mogą stać się bardziej widoczne w miarę ocieplania się klimatu, co oznacza, że ​​wodopoje mogą stać się rzadsze niż w przeszłości, powiedział Thornton.

„Im bardziej odizolowane i rzadkie zasoby wody, tym bardziej staną się gorącymi miejscami aktywności” – powiedział Thornton. To działanie może obejmować więcej interakcji drapieżnik-drapieżnik, jak zostało to uchwycone w nowym nagraniu.

Na filmie niczego nie podejrzewający ocelot wchodzi z prawej strony i oddala się od kamery w kierunku brzegu. Kiedy schyla się w stronę wodopoju, z lewej wyskakuje samiec jaguara i go atakuje. Duży kot szybko chwyta ocelota za szyję i odciąga go w mrok.

Przy innej okazji w tym samym wodopoju zespół zauważył również dwa walczące ze sobą jaguary; w sumie zaobserwowali siedem jaguarów, które regularnie odwiedzały to miejsce. Jaguary zazwyczaj unikają się nawzajem i ustanawiają własne terytoria, więc zgodnie z oświadczeniem niezwykłe jest, że tak wiele osobników ma bliskie kontakty.

Źródła: Nicoletta Lanese

Rare footage captured of jaguar killing ocelot at waterhole

Zdjęcia: Washington State University

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x