Jak zidentyfikować pseudonaukę?

Pseudonauka to fałszywa nauka, która wysuwa twierdzenia na podstawie błędnych lub nieistniejących dowodów naukowych. W większości przypadków te pseudonauki przedstawiają twierdzenia w sposób, który sprawia, że ​​wydają się one możliwe, ale z niewielkim lub żadnym uzasadnieniem empirycznym dla ich twierdzeń.

Grafologia, numerologia i astrologia to przykłady pseudonauk. W wielu przypadkach te pseudonauki opierają się na anegdotach i świadectwach, aby poprzeć swoje często dziwaczne twierdzenia.

Jak odróżnić naukę od pseudonauki

Jeśli próbujesz ustalić, czy coś jest pseudonauką, możesz zwrócić uwagę na kilka kluczowych rzeczy:

Rozważ cel. Nauka koncentruje się na pomaganiu ludziom w głębszym, bogatszym i pełniejszym zrozumieniu świata. Pseudonauka często koncentruje się na promowaniu pewnego rodzaju programu ideologicznego.

Zastanów się, jak radzi sobie z wyzwaniami. Nauka chętnie przyjmuje wyzwania i próbuje obalić lub potwierdzić różne pomysły. Z drugiej strony pseudonauka ma tendencję do przyjmowania wszelkich wyzwań dla swojego dogmatu z wrogością.

Spójrz na badania. Nauka jest wspierana przez dogłębną i stale rosnącą wiedzę i badania. Pomysły na dany temat mogły się zmieniać z czasem, w miarę odkrywania nowych rzeczy i przeprowadzania nowych badań. Pseudonauka jest dość statyczna. Niewiele mogło się zmienić od czasu wprowadzenia danego pomysłu, a nowe badania mogą w ogóle nie istnieć.

Czy można udowodnić, że coś jest fałszywe? Falsyfikowalność jest kluczowym znakiem rozpoznawczym nauki. Oznacza to, że jeśli coś jest fałszywe, naukowcy mogą to udowodnić. Wiele twierdzeń pseudonaukowych jest po prostu niesprawdzalnych, więc naukowcy nie mają możliwości udowodnienia ich fałszywości.

Przykład

Frenologia jest dobrym przykładem tego, jak pseudonauka może przyciągnąć uwagę opinii publicznej i zyskać popularność. Zgodnie z ideami stojącymi za frenologią, uznano, że guzy na głowie ujawniają aspekty osobowości i charakteru danej osoby. Lekarz Franz Gall po raz pierwszy przedstawił ten pomysł pod koniec XVIII wieku i zasugerował, że guzki na głowie osoby odpowiadają fizycznym cechom kory mózgowej.

Gall badał czaszki osób przebywających w szpitalach, więzieniach i przytułkach i opracował system diagnozowania różnych cech na podstawie guzków czaszki danej osoby. Jego system obejmował 27 “zdolności”, które, jak sądził, bezpośrednio odpowiadały określonym częściom głowy.

Podobnie jak inne pseudonauki, metodom badawczym Galla brakowało naukowej dyscypliny. Co więcej, wszelkie sprzeczności z jego twierdzeniami były po prostu ignorowane. Pomysły Galla przeżyły go i zyskały ogromną popularność w XIX i XX wieku, często jako forma popularnej rozrywki. Pojawiły się nawet maszyny do frenologii, które można było umieścić nad głową osoby. Sondy obciążone sprężyną miały umożliwić pomiar różnych części czaszki i obliczenie indywidualnych cech.

Chociaż frenologia została ostatecznie odrzucona jako pseudonauka, miała istotny wpływ na rozwój współczesnej neurologii. Pomysł Galla, że ​​pewne zdolności były powiązane z określonymi częściami mózgu, doprowadził do rosnącego zainteresowania ideą lokalizacji mózgu lub poglądu, że pewne funkcje są powiązane z określonymi obszarami mózgu. Dalsze badania i obserwacje pomogły naukowcom lepiej zrozumieć, jak jest zorganizowany mózg i funkcje jego różnych obszarów.

 

Źródła: Kendra Cherry / ThoughtCo.

History of Psychology

An elementary treatise on human physiology

What Is Phrenology?

Phrenology: the History of Brain Localization

Methodology in Experimental Psychology

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x