Czy przygodny seks wpływa pozytywnie na naszą psychikę?

Literatura dotycząca seksu i romansów wzmacnia standardowe przekonanie, że przypadkowy seks wśród dorosłych w różnym wieku jest powszechny. Dla niektórych osób jest to ważne emocjonalnie wydarzenie życiowe; dla innych jest to zaledwie drobiazg w ich krajobrazie seksualnym. Pytanie badawcze skierowane do psycholog Rose Wesche i jej współpracowników nie dotyczyło tego, czy dorośli angażują się w przypadkowy seks, ale kiedy to robią, czy jest to pozytywne, czy negatywne wydarzenie w życiu i jakie czynniki przewidują emocjonalny wynik przypadkowego seksu? Na przykład, czy obie płci w podobny sposób oceniają przypadkowy seks? Naukowcy przeanalizowali ponad 70 artykułów naukowych, aby zbadać te kwestie.

Subiektywne reakcje emocjonalne

Podstawowy wniosek autorów był jasny: “W każdym badaniu, w którym autorzy testowali różnicę między pozytywnymi i negatywnymi uczuciami, uczestnicy zgłaszali znacznie więcej pozytywnych niż negatywnych uczuć”. Nie jest możliwe oszacowanie wielkości tej różnicy, ale stwierdzono ją konsekwentnie w prawie wszystkich badaniach. Chociaż przewaga dowodów była pozytywna, negatywne przypadkowe kontakty seksualne zostały zgłoszone przez wiele osób. Prawie trzy czwarte osób w kilku badaniach doświadczyło żalu, negatywnych uczuć lub zażenowania. Dlatego nie można koniecznie liczyć na pozytywne spotkanie seksualne z przypadkowym partnerem – ale istnieją duże szanse na korzyść, jeśli zostaną spełnione określone warunki. To powiedziawszy, dla wielu najlepszy seks odbywał się z romantycznym partnerem, a nie z przypadkowym partnerem seksualnym.

Zdrowie emocjonalne

Trudno jest rozwikłać kwestię związku przyczynowego: czy przypadkowy seks zwiększa poczucie własnej wartości i zmniejsza depresję i lęk, czy też osoby, które mają już wysoką samoocenę i nie są szczególnie niespokojne, angażują się w przypadkowy seks? Niewiele badań ocenia ten dylemat kierunkowości, ponieważ uwarunkowania wstępne danej osoby (emocjonalne, fizyczne, seksualne) i kontekst, w którym dochodzi do przypadkowego seksu, nie zawsze są brane pod uwagę. W związku z tym wyraźne szczegóły dotyczące tego, co powoduje pozytywne i negatywne skutki, są w dużej mierze nieznane. Być może niektóre osoby uprawiają przypadkowy seks, ponieważ są samotne lub przygnębione; inni, ponieważ czują się pobudzeni i napaleni; a inni, ponieważ po prostu nadarzyła się taka okazja. Chociaż w kilku badaniach zaangażowanie w przypadkowy seks mogło mieć krótkoterminowy negatywny wpływ na zdrowie emocjonalne, nie znaleziono znaczących dowodów na to, że ma on szkodliwy wpływ na długoterminowe zdrowie emocjonalne.

Pięć ważnych niuansów

1. Kobiety częściej niż mężczyźni martwili się i żałowali swojego przypadkowego spotkania seksualnego; stąd takie aktywności były mniej satysfakcjonujące emocjonalnie dla kobiet niż dla mężczyzn.

2. Zaobserwowano kilka wyraźnych wzorców wiekowych w skutkach dla zdrowia emocjonalnego przypadkowego seksu, charakterystycznych dla nastolatków, młodych dorosłych i dorosłych.

3. Osoby z pozytywnym i pobłażliwym nastawieniem do seksualności miały zwykle lepsze wyniki emocjonalnego przypadkowego seksu. Większość zdawała sobie sprawę, że przypadkowy seks może być przyjemnością seksualną, ale rzadko jest emocjonalnie intymny. Oznacza to, że posiadanie “rozsądnych” oczekiwań było krytyczne. Na przykład nadzieja, że ​​przypadkowe spotkanie seksualne przekształci się w romantyczny związek, zwykle prowadzi do rozczarowania i złamanego serca.

4. Osoby zaznajomione z przypadkowym partnerem seksualnym generalnie miały bardziej pozytywne niż negatywne skutki emocjonalne. Partnerzy po raz pierwszy, obcy i jednorazowi partnerzy zwykle wywoływali wyższy poziom negatywnych ocen. Dla niektórych “przyjaźń z korzyściami” seks był dobrym i zdrowym rozwiązaniem.

5. Jeśli spotkanie dotyczyło kontaktu penetracyjnego, a nie niepenetracyjnego (całowanie i dotykanie), było bardziej prawdopodobne, że doświadczenie to zostanie odebrane negatywnie.

Zalecenia

Autorzy zasugerowali, że pozytywne efekty emocjonalne podczas przypadkowych spotkań seksualnych można poprawić, jeśli przed doświadczeniem osoby otrzymają wskazówki edukacyjne dotyczące podejmowania decyzji seksualnych, czy i w jakich okolicznościach takie zachowanie jest pożądane. Pomocne byłoby również nauczanie o praktykach werbalnej i niewerbalnej zgody.

 

Źródła: Ritch C Savin-Williams Ph.D. / Psychology Today

Emotional Outcomes of Casual Sexual Relationships and Experiences: A Systematic Review

Zdjęcia: iStock, Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x