Te pająki mogą zszywać liście tworząc fałszywe schrony aby zwabić żaby

W upalne popołudnie na północno-wschodnim Madagaskarze chłód cienia liści jest atrakcyjnym wytchnieniem dla żaby. Ale niektóre z tych oaz mogą kryć głodnych architektów: huntsman spiders (Sparassidae).

Nowe obserwacje pokazują, że gangly spiders (Pholcidae) częściowo łączą dwa liście za pomocą jedwabiu, tworząc liściaste zagłębienie. Jeden z pajęczaków został zauważony zjadając żabę w jednej z kieszeni, co sugeruje, że pająki tworzą struktury do zwabienia i łapania żab – donoszą naukowcy w Ecology and Evolution .

W 2017 i 2018 roku biolog Thio Rosin Fulgence wraz ze współpracownikami prowadził badanie ekologiczne na Madagaskarze, kiedy Dominic Martin, ekolog z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech, zauważył dużego huntsman spider (Damastes sp.) zjadającego małą madagaskarską żabę Hyperolius [ang. reed frog] (Heterixalus andrakata). Pająk znajdował się na małym drzewie, w pobliżu pary zachodzących na siebie liści, które zostały połączone za pomocą pajęczego jedwabiu, aby utworzyć kieszeń. Po zbliżeniu się pająk wycofał się do swojego zielonego legowiska, ciągnąc za sobą płaza.

Huntsman spider żywi się żabą z Madagaskaru w kieszeni zbudowanej z liści i pajęczego jedwabiu. DOMINIC ANDREAS MARTIN

„Gdy po raz pierwszy odkryliśmy to zjawisko, byliśmy bardzo podekscytowani” – mówi Fulgence z Uniwersytetu Antananarivo na Madagaskarze. W następnym roku, podczas przeprowadzania badań gadów i płazów w mniej więcej tym samym regionie, Fulgence znalazł trzy kolejne pająki ukrywające się w podobnych schronieniach z liści. Mówi, że te pająki nie zostały zauważone z ofiarą.

Wiadomo, że niektóre pająki polują na większe i silniejsze kręgowce, takie jak opos, myszy, a nawet żaby, jeśli mają taką możliwość. Kiedy tak się dzieje, pajęczaki są powszechnie postrzegane jako wygrywające główną wygraną dla kręgowców. Z drugiej strony huntsman spiders mogą celować w żaby jako ofiary – twierdzą naukowcy. Łącząc liście razem, pająki tworzą chłodne i ciemne mikrosiedliska, które byłyby pożądane w suchym, palącym środowisku z dużą ilością drapieżnych ptaków, mówi Fulgence.

Mimo to te pająki mogą po prostu ukrywać się w liściastych ostojach i atakować przechodzącą ofiarę, nie wykorzystując struktur jako pułapek, mówi Stano Pekár, biolog behawioralny z Uniwersytetu Masaryka w Brnie w Czechach, który nie był zaangażowany w badania.

To prawda, zgadza się Jose Valdez, biolog zajmujący się ochroną przyrody z Niemieckiego Centrum Badań nad Zintegrowaną Różnorodnością Biologiczną w Lipsku. Ale „to, co sprawia, że ​​myślę inaczej, to fakt, że naukowcy nie tylko odkryli [cofające się liście] wiele razy, ale również to, że pająk zszywa brzegi liści” – mówi Valdez, który nie był zaangażowany w badanie. „Pomyślałbym, że te pająki będą mogły łatwiej ukrywać się w lesie.”

Częścią niepewności jest to, że pająk zjadający żabę był po raz pierwszy widziany poza kieszenią liści, gdy pajęczak zjadał swoją ofiarę. ” Tylko szczegółowe obserwacje i eksperymenty” mogą potwierdzić, że liście są żabią pułapką, mówi Rodrigo Willemart, zoolog z Uniwersytetu w São Paulo, który również nie był zaangażowany w badania.

Jeśli tak, to takie narzędzie może być wyjątkowe wśród pająków, mówi Willemart. ” Nie znam dokumentów, które donosiły o pułapkach zbudowanych przez pająki specjalnie do chwytania kręgowców. “

Źródło: Jake Buehler

T.R. Fulgence et al. Spider traps amphibian in northeastern MadagascarEcology and Evolution. Published online December 11, 2020. doi: 10.1002/ece3.7102.

Zdjęcie: BIOSPHOTO/ALAMY STOCK PHOTO

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x