Parkiet taneczny przez który skazano na śmierć Jana Chrzciciela został odkryty

Archeolodzy twierdzą, że zidentyfikowali zabójczy parkiet, na którym około 29 roku n.e. skazano na śmierć Jana Chrzciciela – kaznodzieję, który przepowiedział przyjście Jezusa.

Biblia i starożytny pisarz Józef Flawiusz (37-100 n.e.) opisują, jak król Herod Antypas, syn króla Heroda, skazał Jana Chrzciciela na śmierć. Józef Flawiusz wyjaśnił, że egzekucja miała miejsce w Machaerus, forcie niedaleko Morza Martwego we współczesnej Jordanii.

Herod Antypas obawiał się rosnącego wpływu Jana Chrzciciela na ludność, więc stracił go – pisał Józef Flawiusz. Z drugiej strony Biblia opowiada o wiele bardziej rozbudowaną historię, twierdząc, że Herod Antypas nakazał stracić Jana Chrzciciela w zamian za taniec.

Biblijna opowieść głosi, że Herod Antypas miał poślubić kobietę imieniem Herodiada ale oboje byli rozwiedzeni – czemu sprzeciwił się Jan Chrzciciel.

Na ich ślubie córka Herodiady, imieniem Salome, wykonała taniec, który tak zachwycił Heroda Antypasa, że ​​król obiecał jej w nagrodę wszystko, czego zapragnęła. Salome, namówiona przez Herodiadę, poprosiła o głowę Jana Chrzciciela. Herod Antypas niechętnie spełnił prośbę, zgodnie z Biblią, ale ostatecznie zdecydował się ją spełnić i kazał przynieść głowę Jana Chrzciciela do Salome na tacy.

Można tu zobaczyć pozostałości części Machaerusa. (Zdjęcie: Győző Vörös)

Widoczne tutaj Megiddo było jednym z wielu stanowisk archeologicznych, na których wykopaliska zostały zawieszone lub ograniczone w 2020 roku. (Zdjęcie: Shutterstock)

Tutaj rekonstrukcja górnej cytadeli Machaerus. (Zdjęcie: Győző Vörös)

Archeolodzy uważają, że ta nisza reprezentuje pozostałości tronu Heroda Antypasa. Stąd mogła zapaść decyzja o straceniu Jana Chrzciciela.(Zdjęcie: Győző Vörös)

Znaleziono zabójczy parkiet?

Dziedziniec odkryty w Machaerus jest prawdopodobnie miejscem, w którym wykonanła taniec Salome i gdzie Herod Antypas zdecydował się na ścięcie Jana Chrzciciela, napisał Győző Vörös, dyrektor projektu Machaerus Excavations and Surveys at the Dead Sea, w książce “Holy Land Archaeology on Either Side: Archaeological Essays in Honour of Eugenio Alliata” (Fondazione Terra Santa, 2020). Vörös powiedział, że dziedziniec ma niszę w kształcie apsydu, będącą prawdopodobnie pozostałością tronu, na którym siedział Herod Antypas.

Po śmierci króla Heroda jego królestwo zostało podzielone między jego synów, a Herod Antypas kontrolował królestwo, które obejmowało Galileę i część Jordanu. Czasami kontrolował swoje królestwo z Machaerusa.

Archeolodzy odkryli dziedziniec w 1980 roku, ale do tej pory nie rozpoznali niszy jako części tronu Heroda Antypasa, napisał Vörös w artykule. Obecność tronu obok dziedzińca umacnia wnioski dotyczące parkietu – pisał Vörös.

Zespół archeologów rekonstruował dziedziniec i opublikował w książce kilka zdjęć pokazujących, jak wyglądał w okresie egzekucji Jana Chrzciciela.

Tutaj rekonstrukcja dziedzińca, na którym mógł odbyć się taniec Salome. (Zdjęcie: Győző Vörös)

Uczeni odpowiadają

Ponad pół tuzina uczonych niezwiązanych z wykopaliskami rozmawiało z Live Science o twierdzeniu, że znaleziono tron ​​Heroda Antypasa i dziedziniec, na którym wykonano zabójczy taniec. Niektórzy uczeni byli przekonani, podczas gdy inni byli sceptyczni.

„Myślę, że jest historycznie prawdopodobne, że te wykopaliska ujawniły„ parkiet taneczny ”Salome” – powiedział Morten Hørning Jensen, profesor Norweskiej Szkoły Teologicznej, który napisał książkę „Herod Antypas in Galilee” , 2010).

Niektórzy uczeni nie byli przekonani, wyrażając wątpliwości, czy nowo zidentyfikowana nisza reprezentuje pozostałości tronu Heroda Antypasa. Jodi Magness, profesor religioznawstwa na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill, pochwaliła pracę Vörösa i jego zespołu ale ma wątpliwości co do samego odkrycia.

Na przykład nisza znaleziona w Machaerus wydaje się mała w porównaniu z tronem, króla Heroda, znalezionym w zimowym pałacu w Jerychu, powiedziała Magness, odnosząc się do tronu w pałacu pokrytego półkolistą apsydą. Dodała, że ​​nisza w Machaerus wygląda podobnie do dwóch nisz znalezionych w Górnym Herodium, pałacowej fortecy zbudowanej przez króla Heroda, ale te dwie nisze nigdy nie zostały zidentyfikowane jako pozostałości tronów.

Eric Meyers, emerytowany profesor studiów żydowskich na Duke University, powiedział, że jest całkiem możliwe, że tron ​​Heroda Antypasa został odnaleziony i chętnie przeczyta końcowe raporty. Czy „idealne dopasowanie między źródłami literackimi i archeologicznymi, które umiejscawiają egzekucję Jana Chrzciciela w tym właśnie miejscu, jest właściwie, dopiero się okaże. W każdym razie, przemawiają za tym mocne argumentem i nie mogę się doczekać ostatecznych raportów”, powiedział Meyers.

Źródła: Owen Jarus / LiveScience

Zdjęcia: Győző Vörös

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x