Nowe badania pokazują że ćwiczenia w zimnie mogą spalić więcej tłuszczu!

Zła pogoda może być dobrą wymówką, aby odłożyć codzienny trening, ale nowe badania sugerują, że ćwiczenia w niższych temperaturach mogą spalić więcej tłuszczu niż zwykle – przynajmniej jeśli chodzi o krótsze serie ćwiczeń o wysokiej intensywności.

W badaniu 11 “umiarkowanie sprawnych, otyłych” dorosłych ochotników, utlenianie lipidów – techniczny termin oznaczający spalanie tłuszczu – wzrosło ponad trzykrotnie podczas ćwiczeń w chłodniejszym środowisku o temperaturze zero stopni Celsjusza w porównaniu z “termoneutralnym” środowiskiem o temperaturze około 21 stopni Celsjusza.

Uczestnicy przeszli przez zestaw standardowych ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności, znanych również jako trening HIIT, w obu temperaturach: dziesięć 1-minutowych sprintów rowerowych przy 90% wysiłku, a następnie przez 90-sekundowe okresy regeneracji podczas jazdy na rowerze przy 30% wysiłku, z okresem odpoczynku pod koniec obu sesji.

“Jest to pierwsze znane badanie oceniające wpływ niskich temperatur otoczenia na metabolizm podczas intensywnych ćwiczeń interwałowych, a także metabolizm po posiłkowy następnego dnia” – piszą w artykule naukowcy z Laurentian University w Kanadzie.

“Zaobserwowaliśmy, że ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności w zimnym środowisku zmieniają metabolizm w porównaniu do środowiska termoneutralnego. Jednak dodanie zimnego bodźca było mniej korzystne dla poposiłkowej odpowiedzi metabolicznej następnego dnia”.

Kiedy nasze ciała stają się aktywne, są w stanie lepiej przetwarzać składniki odżywcze i kontrolować prawidłowy poziom lipidów i tłuszczów we krwi. Aby sprawdzić wpływ na badanych ochotników, naukowcy zmierzyli temperaturę skóry, wewnętrzną temperaturę ciała, tętno i ilość tlenu dostarczanego do mięśni czworogłowych.

Następnego ranka – po wysokotłuszczowym śniadaniu – pobrano próbki krwi, aby sprawdzić poziom insuliny, glukozy i trójglicerydów, aby ponownie obliczyć tempo utleniania lipidów i sprawdzić, czy korzyści z poprzedniej dnia zostały przeniesione na kolejny.

Podczas gdy wysiłek fizyczny w zimnie zwiększył utlenianie lipidów o 358%, nie zaobserwowano znaczącej różnicy po śniadaniu następnego ranka (okres “po posiłkowy”). W rzeczywistości odpowiedź glikemiczna (zmiana poziomu cukru we krwi organizmu po jedzeniu) była lepsza po wysiłku fizycznym w środowisku termoneutralnym, jeśli chodzi o odczyty po śniadaniu.

“Chociaż wydaje się, że korzyści pojawiają się podczas treningu HIIT w zimnie, po posiłkowe reakcje metaboliczne są mniej korzystne, gdy ćwiczenia interwałowe o dużej intensywności są wykonywane z ostrą ekspozycją na zimno” – podsumowują naukowcy.

Przy tak niewielu ochotnikach i zaledwie kilku sesjach HIIT jest za wcześnie, aby wyciągnąć ogólne wnioski z badania – ale jest to interesujący punkt wyjścia do przyjrzenia się temu, jak temperatura otoczenia może wpływać na spalanie tłuszczu podczas serii intensywnych ćwiczeń.

Poprzednie badania wykazały, że HIIT jest bardzo skuteczny w spalaniu tłuszczu – co jest częścią jego atrakcyjności – a także, że istnieje ustalony związek między metabolizmem organizmu po wysiłku a tym, jak gorące lub zimne jest otoczenie. To nowe badanie łączy te dwie dziedziny badań w celu poszukiwania dalszych korelacji.

Wiemy, że aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i zmniejszenia ryzyka cukrzycy, chorób wątroby, chorób układu krążenia i innych problemów zdrowotnych – więc im więcej wiemy o tym, co sprawia, że ​​ćwiczenia są wydajne, a co nie, tym lepiej.

 

Źródła: David Nield / Science Alert

High-intensity interval exercise in the cold regulates acute and postprandial metabolism

Short-term sprint interval versus traditional endurance training: similar initial adaptations in human skeletal muscle and exercise performance

Ambient temperature influences metabolic substrate oxidation curves during running and cycling in healthy men

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x