Jak żarłoczne mrówkolwy konstruują śmiercionośne piaskowe pułapki

Patrząc na dorosłego mrówkolwa, podobnego do ważki, nigdy byś się o tym nie dowiedział, ale jego bezskrzydłe larwy wielkości paznokci z ogromnymi, wypełnionymi trucizną szczękami – budują zabójcze piaskowe pułapki, aby złapać małe owady, w tym mrówki. Teraz naukowcy wiedzą dokładnie, jak to robią: gdy nieszczęsna ofiara wpada do swojego dołu, mrówkolew na dnie używa swojej głowy, aby wyrzucać ziarna piasku w górę zbocza w kształcie lejka, tworząc mini osuwisko, które ciągnie nieszczęsnego owada. Naukowcy twierdzą, że doły to wyczyny inżynierii i fizyki.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób larwy stwarzają tak skuteczne pułapki, niemieccy naukowcy wykorzystali wideografię z dużą szybkością do oglądania wyhodowanych w laboratorium mrówkolwów usidlających mrówki i małe świerszcze w małych, wypełnionych piaskiem terrariach (patrz wideo poniżej). Następnie naukowcy wykopali własne sztuczne piaskowe pułapki i zobaczyli, że ofiara była w stanie wydostać się z dołu, gdy larwa nie znajdowała się w środku, wypluwając piasek.

Porównując obserwacje biologiczne sprzed kilkudziesięciu lat z modelami inżynieryjnymi, naukowcy odkryli, że wyrzucając ziarenka piasku, mrówkolwy stale utrzymują „kąt spoczynku” – najbardziej stromy możliwy kąt, zanim piaszczyste zbocze zacznie się osuwać. Zamiecie piaskowe nie tylko wprawiają zdobycz w osłupienie, ale także zachowują geometrię piaskowych pułapek i zapewniają, że mrówki nie zostaną same zakopane, donosi zespół we wstępnym druku bioRxiv .

Nowe badanie ujawnia, że ​​larwy mrówkolwów muszą stale utrzymywać swoje pułapki, aby utrzymać je w dobrym stanie – i złapać wystarczająco dużo zdobyczy, aby przetrwać 1 do 3 lat, zanim przekształcą się w pełne wdzięku, mniej śmiercionośne dorosłe osobniki.

Źródło: Emily Harwitz

Sand throwing in a pit-building antlion larva from a soil mechanical perspective

Zdjęcie: Unsplash | Wideo: Science Magazine

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x