Czy kobiety współpracują lepiej od mężczyzn?

Istnieje wiele dobrze znanych różnic osobowości między mężczyznami i kobietami. Na przykład kobiety wydają się być cieplejsze i bardziej wrażliwe (średnio), podczas gdy mężczyźni są bardziej asertywni.

Ale co z zachowaniem opartym na współpracy? Zespół naukowców pod kierownictwem Christiana Thöniego z Uniwersytetu w Lozannie w Szwajcarii odkrył, że mężczyźni byli bardziej skłonni do zachowań skrajnie samolubnych lub skrajnie altruistycznych w zadaniach z dylematem społecznym, takim jak np. klasyczny scenariusz dylematu więźnia.

“Współpraca jest niezbędna w wielu sytuacjach społecznych, w tym w głosowaniu, przestrzeganiu przepisów podatkowych, ochronie środowiska, darowiznach charytatywnych, korupcji, pracy zespołowej oraz (w obecnej pandemii Covid-19) samoizolacji, gromadzeniu zapasów i dystansie społecznym” – mówią naukowcy. “Ważnym pytaniem jest to, co przewiduje współpracę w takich i podobnych sytuacjach. Jednym z potencjalnych predyktorów jest płeć”.

Aby przeanalizować wpływ płci na zachowania kooperacyjne w zadaniach z dylematami społecznymi, naukowcy przeszukali literaturę naukową w poszukiwaniu badań, które można by uwzględnić w szerokiej metaanalizie. Zidentyfikowali 40 próbek z 23 badań dylematów społecznych (łącznie ponad 8 000 obserwacji uczestników), które spełniają kryteria włączenia.

W trakcie badań naukowcy nie stwierdzili różnicy w stopniu, w jakim mężczyźni i kobiety współpracowali w zadaniach. Przeciętna darowizna przekazana przez uczestnika na wsparcie innego partnera lub na promocję dobra zbiorowego w grze nie zależała od płci.

Naukowcy zauważyli jednak interesujący trend: mężczyźni częściej wnoszą bardzo mały lub bardzo duży wkład w kontekście zadania. Na przykład mężczyźni częściej zaliczali się do kategorii “gapowiczów” lub tych, którzy maksymalizują własne korzyści, minimalizując swój wkład w “większe dobro”. Byli też bardziej skłonni do zaliczania się do kategorii “bezwarunkowych pomocników” lub tych, którzy zdecydowali się pomagać innym na własny koszt, nawet jeśli taka pomoc nie była odwzajemniona przez innych.

Z drugiej strony kobiety częściej oferowały częściowe wsparcie lub “warunkowo współpracowały” w analizowanych eksperymentach z dylematem społecznym.

“Skupiając się na zmienności zachowań, a nie na centralnych tendencjach, byliśmy w stanie dostarczyć dowodów na silne i systematyczne różnice między płciami w rozkładzie zachowań związanych ze współpracą” – mówią autorzy. “To odkrycie jest ważne, biorąc pod uwagę, że współpraca nie jest jedyną dziedziną, w której przeważająca koncentracja na centralnej tendencji mogła maskować istotne różnice płci”.

Gdzie jeszcze mogą pojawić się te różnice w dystrybucji między płciami? Jako możliwą odpowiedź naukowcy podają pandemię Covid-19.

Stwierdzają: “Urzędnicy zdrowia publicznego borykają się z nadmierną i niedostateczną reakcją na pandemię Covid-19. Jedni zamykają się w domach i unikają kontaktu ze światem zwenętrzynym, podczas gdy inni lekceważą wirusa i nierzadka powątpiewają w jego istnienie. O ile nam wiadomo, wysiłki mające na celu zrozumienie tych skrajności koncentrowały się na zmiennych osobowości i sytuacji życiowej, ale być może powinny również skupiać się na płci”.

Odkrycia pokrywają się z jedną z mniej znanych hipotez teorii ewolucji, znaną jako hipoteza “większej zmienności męskiej”. Chodzi o to, że mężczyźni częściej znajdują się na bardzo niskim lub bardzo wysokim końcu krzywej dzwonowej pod względem szeregu cech fizycznych, poznawczych i behawioralnych, podczas gdy kobiety z większym prawdopodobieństwem zbiegają się w centrum. Na przykład, wcześniejsze badania wykazały, że dorośli mężczyźni wykazują większe zróżnicowanie wagi, wzrostu. Wykazują również większe zróżnicowanie miar wydajności przestrzennej, zdolności werbalnych, inteligencji i agresji fizycznej.

 

Źródła: Mark Travers Ph.D. / Psychology Today

Greater Male Variability in Cooperation: Meta-Analytic Evidence for an Evolutionary Perspective

Prisoner’s dilemma

Public goods game

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x