Zdjęcia satelitarne pokazują że rzeki w USA zmieniają kolor z niebieskiego na żółty i zielony

Jedna trzecia rzek w USA znacznie zmieniła kolor w ciągu ostatnich 36 lat, zmieniając kolor z niebieskiego na żółty i zielony, co ujawnia nowe, uderzające obrazy.

Naukowcy przeanalizowali 235 000 zdjęć satelitarnych – wykonanych w okresie 34 lat między 1984 a 2018 rokiem – z NASA i programu Landsat US Geological Survey (USGS). Zmieniające się odcienie można obejrzeć na interaktywnej mapie.

Ponad połowa tych zdjęć satelitarnych pokazała rzeki z dominującym odcieniem żółtym, podczas gdy ponad jedna trzecia zdjęć była w większości zielona. Zaledwie 8% zdjęć rzek było w większości niebieskich.

„Większość rzek zmienia się stopniowo i niezauważalnie dla ludzkiego oka” – powiedział główny autor John Gardner, badacz z tytułem doktora w globalnym laboratorium hydrologicznym na Uniwersytecie Północnej Karoliny. „Ale obszary, które zmieniają się najszybciej, bardziej prawdopodobne, że są stworzone przez człowieka”.

Rzeki mogą mieć odcienie niebieskiego, zielonego, żółtego lub innego koloru w zależności od ilości zawieszonego osadu, glonów, zanieczyszczeń lub rozpuszczonej materii organicznej w wodzie. Z reguły woda w rzece zmienia kolor na zielony, gdy kwitnie więcej glonów lub gdy woda zawiera mniej osadów. Rzeki żółkną, gdy zawierają więcej osadów.

„Osad i algi są ważne, ale zbyt dużo lub zbyt mało któregokolwiek z nich może być uciążliwe” – powiedział Gardner.

Ocena trendów

W sumie naukowcy zebrali 16 milionów pomiarów w okresie 34 lat na 67 000 mil (108 000 kilometrów) rzek w USA o szerokości ponad 197 stóp (60 metrów). Pozwoliło im to śledzić znaczące trendy zmiany koloru w czasie.

Ponad połowa rzek, czyli 55%, zmieniała kolor w czasie, ale bez wyraźnego trendu w czasie. Jedna trzecia zmieniała kolor okresowo, a tylko 12% miało kolor stały.

Na północy i zachodzie rzeki stawały się bardziej zielone, podczas gdy wschodnie regiony Stanów Zjednoczonych miały tendencję do żółtych rzek. Większe rzeki, takie jak dorzecze Ohio i dorzecze Upper Mississippi, również przeszły do ​​niebiesko-zielonego.

„Duże tendencje do żółtego lub zielonego mogą być niepokojące” – powiedział Gardner, ale dodał, że „zależy to od poszczególnych rzek”.

Podobnie jak jesienią liście zmieniają kolor na czerwony i złoty, tak rzeki mogą zmieniać kolor wraz z porami roku, dzięki zmianom opadów deszczu, topnienia śniegu i innym czynnikom, które zmieniają przepływ rzeki.

Zdjęcia satelitarne ujawniły gorące miejsca – taki jak tamy, zbiorniki wodne, miejsca intensywnego rolnictwa i intensywnego rozwój miast – w których wpływ człowieka, może zmieniać kolor niektórych rzek.

Ale te zmiany niekoniecznie są trwałe.

„Można było zobaczyć, jak te trendy cofają się”, powiedział Gardner, „zwłaszcza jeśli zmiana następuje z powodu lokalnego złego zarządzania, które można łatwo naprawić”.

Monitorowanie stanu rzek

Chociaż kolor rzeki nie może podać dokładnych liczb dotyczących jakości wody lub stanu ekosystemu, jest dobrym wskaźnikiem zastępczym dla obu tych rzeczy. Dzięki obrazowaniu satelitarnemu naukowcom znacznie łatwiej jest zmierzyć kolor niż jakość wody.

„To bardzo prosta miara, która integruje tak wiele rzeczy” – powiedział Gardner. „Ale można jej użyć do zidentyfikowania obszarów, które zmieniają się naprawdę szybko”.

A następnie naukowcy mogą dowiedzieć się, co powoduje tę zmianę, powiedział.

Obecnie potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak kolor rzeki odnosi się do stanu ekosystemu i które zmiany są ważne do monitorowania.

Odkrycia naukowców zostały opublikowane 6 grudnia w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Źródła: Harry Baker

The Color of Rivers

Zdjęcia: Sergio Mendoza Hochmann via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x