Rosyjska policja aresztuje kapłana-renegata podczas nalotu na klasztor

We wtorek (29.12) we wczesnych godzinach rannych policja wtargnęła do klasztoru w pobliżu Uralu i aresztowała księdza-renegata, który przejął nad nim kontrolę i rzekomo zachęcał zakonnice do popełnienia samobójstwa.

Ojciec Sergiy został przewieziony do Moskwy, około 1400 km (870 mil) od klasztoru, gdzie sąd nakazał mu pozostanie w areszcie przez dwa miesiące.

Materiał filmowy opublikowany w Internecie pokazał walkę policji i ludzi krzyczących poza klasztorem podczas nalotu.

„Wypędzili nas, wypędzili wszystkie dzieci, nie pozwolili nam zabrać ciepłych ubrań” – cytuje jedna z nienazwanych zakonnic lokalnym mediom E1. „Położyli księdza twarzą w dół na podłodze i bili go pałkami”.

Ojciec Sergij, którego prawdziwe nazwisko brzmi Nikołaj Romanow, zyskał rozgłos po zaprzeczaniu istnieniu koronawirusa, narzekaniu na zamknięcie kościoła z powodu blokady i krytykowaniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

W czerwcu przejął kontrolę nad klasztorem Sredneuralsky w Jekaterynburgu na Uralu i odmówił wyjazdu. Lubił nosić długie, ciemne szaty, we wrześniu został formalnie wyrzucony z kościoła za zignorowanie zakazu odprawiania nabożeństw, ale miał kilku lojalnych wyznawców.

Kiedy policja przywiozła go do Moskwy, niektórzy zebrali się przed sądem, trzymając ikony religijne i skandując: „Ojcze Sergij, jesteśmy z tobą!”

Ma pozostać w areszcie do 28 lutego w oczekiwaniu na proces pod zarzutem doprowadzania ludzi do samobójstwa, naruszania prawa do wolności sumienia i podżegania do bezprawnych działań.

Zaprzecza wszystkim trzem zarzutom – podała agencja informacyjna Interfax.

Komitet Śledczy, który zajmuje się śledztwami w sprawie poważnych zbrodni, oskarżył go o nakłanianie co najmniej 10 zakonnic do popełnienia samobójstwa i udostępnienie wideo z kazania w Internecie.

Wcześniej został skazany na 13 lat więzienia za morderstwo i rabunek, ale został zwolniony w latach 90., podał Komitet w oświadczeniu.

Rzecznik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Władimir Legoida napisał w Telegramie: „Szkoda, że​​… Sergij i jego zwolennicy nie zwrócili uwagi na powtarzające się wezwania kościoła do pokuty i poprawy”.

Rosyjska policja aresztuje księdza podczas nalotu na klasztor [wideo]

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: reuters

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x