Dlaczego ołów jest szkodliwy dla ludzi?

Biorąc pod uwagę, że ludzie używają ołowiu w różnych produktach od ponad 8000 lat (pierwsze wzmianki o wydobyciu go pochodzą z Anatolii około 6500 p.n.e.), możemy być zaskoczeni, gdy dowiemy się, że ołów jest niebezpieczny i nie należy go lekceważyć. Niebezpieczeństwo, jakie niesie ołów jest znane od co najmniej 150 r p.n.e., kiedy jego wpływ na organizm ludzki odnotował słynny grecki lekarz Nikander z Kolofonu. Nikander posunął się nawet do opisania metalu jako “śmiercionośnego”, pisząc obszernie o paraliżującym wpływie, jaki wywiera na ludzkie ciało w swojej pracy, Alexipharmaca.

Ponadto grecki lekarz Pedanios Dioskurydes zanotował w I wieku naszej ery: “Ołów sprawia, że ​​umysł ustępuje”.

Cytując Instytut Badań nad Bezpieczeństwem i Higieną Pracy: “Zatrucie ołowiem jest jedną z najwcześniej zidentyfikowanych i najbardziej znanych chorób zawodowych. Jego ostre skutki rozpoznawano już w starożytności”.

Więc co dokładnie powoduje zatrucie ołowiem? Cóż, w zależności od tego, ile substancji dostanie się do Twojego organizmu, ołów może spowodować wszystko, od zaparć po trwałe obniżenie IQ i zdolności umysłowych. Może również potencjalnie zmienić osobowość, powodując, że dana osoba stanie się drażliwa i będzie cierpieć z powodu nieregularnych wahań nastroju i zmęczenia. Zatrucie ołowiem powoduje również zmniejszenie liczby plemników i niepłodności, zahamowanie wzrostu (u dzieci), poronienia i całą masę innych przerażających objawów.

Więc właściwie w jaki sposób ołów nas zatruwa? Dlaczego ołów jest tak niebezpieczny dla ludzkiego organizmu, podczas gdy możemy bezpiecznie spożywać wiele innych metali, takich jak żelazo? Chociaż trwają badania nad mechanizmami stojącymi za zatruciem ołowiem, wiemy, że wiele szkód wynika z faktu, że ważne składniki, takie jak cynk, wapń i żelazo w organizmie, mogą ostatecznie zostać zastąpione przez ołów w wielu kluczowych reakcjach biochemicznych. Jednak w przeciwieństwie do tych innych metali, ołów z przyjemnością wiąże się z różnymi krytycznymi enzymami i oddziałuje z nimi, czego rezultatem nie jest normalna reakcja, której potrzebujemy.

W przypadku wapnia, ołów ma paskudny zwyczaj naśladowania lub w niektórych przypadkach wprost hamowania działania wapnia w naturalnych reakcjach biologicznych zachodzących w ludzkim organizmie, między innymi hamując funkcje neurologiczne.

Ołów może również uszkadzać DNA, a także błony komórkowe. W połączeniu z faktem, że zakłóca również syntezę hemu, może powodować anemię i wiele innych problemów. Może upośledzać zdolność organizmu do syntetyzowania witaminy D, której brak wiąże się z kolejnym szeregiem problemów. Powoduje również kilka różnych problemów z układem odpornościowym, zakłóca metabolizm kości i zębów, może powodować nienormalne gromadzenie się wapnia w komórkach… lista jest bardzo długa.

Jakby tego było mało, ołów może łatwo przedostać się do prawie każdej części ciała po dostaniu się do organizmu, czy to przez wdychanie, połykanie, czy (bardzo rzadko) poprzez wchłanianie przez skórę.

Krótko mówiąc, ołów jest szkodliwy! Chociaż nie ma użytecznej funkcji w Twoim organizmie, z przyjemnością do niego wskakuje, wchodząc w interakcje z różnymi enzymami, upośledzając wiele reakcji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy również zauważyć, że ołów jest niezwykle trwały i potrafi utrzymywać się tygodniami we krwi, miesiącami w tkankach miękkich i latami w kościach (od dwóch do trzech dekad).

 

Źródła: Karl Smallwood / Today I Found Out

What Makes Lead Poisonous?

Lead poisoning

Regulatory roles of high-affinity metal-binding proteins in mediating lead effects on delta-aminolevulinic acid dehydratase

Lead Poisoning and Rome

Lead Poisoning: Historical Aspects of a Paradigmatic “Occupational and Environmental Disease”

Mechanisms of lead neurotoxicity

Lead Poisoning

Lead poisoning

Zdjęcia: iSock

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x