Dlaczego ludzie mają mniej włosów niż inne naczelne?

Chociaż nie ma ostatecznego wyjaśnienia, dlaczego straciliśmy włosy na ciele, gdy wszystkie inne naczelne są nimi pokryte, istnieje kilka przekonujących teorii, które mogą wyjaśniać nasz bezwłosy stan.

Jednym z wczesnych wyjaśnień, dlaczego my sami jesteśmy jedynymi względnie “nagimi” małpami, była hipoteza wodnej małpy. Pomysł patologa Maxa Westenhöfera z 1942 roku, stał się popularny w latach sześćdziesiątych XX wieku po tym, jak został poparty przez biologa morskiego Alistera Hardy’ego, pisarkę Elaine Morgan i zoologa Desmonda Morrisa.

Zasadniczo teoria małpy wodnej głosi, że w krótkim okresie naszej ewolucji nasi poprzednicy cieszyli się życiem półwodnym (tj. żyli w pobliżu wody i spędzali w niej dużo czasu na pływaniu, brodzeniu i nurkowaniu w poszukiwaniu pożywienia). Zwolennicy tej teorii twierdzą, że zrzuciliśmy włosy (które były tylko przeszkodą w wodzie) i wyewoluowaliśmy, podobnie jak inne ssaki morskie, warstwę tkanki tłuszczowej. Ta przekonująca w swej prostocie teoria została w dużej mierze zdyskredytowana, głównie dlatego, że nie ma dowodów (takich jak zapisy kopalne) na jej poparcie.

Jednak badania genetyki człowieka dostarczyły dowodów na to, że z jakiegoś powodu nasz przodek Homo erectus stracił włosy, żyjąc na afrykańskiej sawannie około miliona lat temu. Biorąc pod uwagę lokalizację i klimat, doprowadziło to niektórych biologów ewolucyjnych do zdania, że ​​podczas “biegania i pocenia się” w tym gorącym klimacie Homo erectus porzucił ciężkie włosy na ciele, aby usprawnić proces chłodzenia.

Ta teoria ma jednak pewne braki, w tym fakt, że wiele gatunków małp żyjących dziś na sawannach jest bardzo włochatych, a także fakt, że chociaż mniej włosów w ciągu dnia pomoże utrzymać ciało w chłodzie, w nocy ciepło będzie dużo trudniejsze do utrzymania. Tej hipotezie nie sprzyja również fakt, że nasz najbliższy krewny, szympans, również ma mniej włosów, niż powinien ze względu na swój rozmiar (w tym bardzo mało na głowie), ale zamiast żyć na gorącej sawannie, mieszkał w chłodniejszych dżunglach.

Trzecia popularna teoria głosi, że zrzuciliśmy gęste włosy, przez co nasze ciała stały się mniej atrakcyjnym domem dla przerażających pełzaczy, które lubią pić naszą krew (wszy, kleszcze i pchły) i rozprzestrzeniać choroby. Poza zapobieganiem chorobom, które wydaje się być doskonałym narzędziem doboru naturalnego, z czasem naga skóra sygnalizowałaby również potencjalnym partnerom, że mamy mniej pasożytów, co sprawiało, że ​​jesteśmy bardziej zdrowi, a tym samym lepsi. Zgodnie z tą teorią, odsłonięta skóra była wybierana, dopóki nie stała się normą.

Inna interesująca hipoteza dotyczy naszego stosunkowo długiego dzieciństwa, w którym pewne cechy młodzieńcze zachowujemy znacznie dłużej niż inne małpy człekokształtne. Zgodnie z tą teorią uważa się, że po prostu nigdy nie tracimy cechy młodzieńczej bezwłosości. Warto zauważyć, że druga najmniej owłosiona małpa, szympans, podobnie jak my, dojrzewa powoli, a samice nie osiągają wieku rozrodczego do około 13 roku życia.

Piąta teoria, która ostatnio cieszy się coraz większym zainteresowaniem, sugeruje, że straciliśmy włosy, by poprawić komunikację – sygnalizację przez aspekty naszej skóry i wyraz twarzy. Jak opisała to antropolog Barbara King, “my, ludzie, posiadamy całe płótno skóry”. W przeciwieństwie do wielu ssaków, które widzą tylko ograniczoną gamę kolorów, takich jak niebieski, żółty, a czasem zielony, ludzie dostrzegają znacznie szersze spektrum kolorów. Dzieje się tak, ponieważ mamy dodatkowy rodzaj czopków w naszych siatkówkach, który pozwala nam również dostrzec kolory w strefie czerwono-zielonej. Dzięki temu możemy rozróżnić róż rumieńca, żółtaczkę i fiolet siniaka, z których wszystkie zapewniają ewolucyjną przewagę.

 

Źródła: Melissa / Today I Found Out

Aquatic ape hypothesis

Chimpanzee

The Evolution of Trichromatic Color Vision by Opsin Gene Duplication in New World and Old World Primates

On why (some) humans have lost their body hair? Why are we the only hairless primate?

Why aren’t people more hairy?

Evolution: Why don’t we have hairier faces?

Why We Still Have Body Hair

Zdjęcia: iStock

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x