Dlaczego “C” jest domyślną literą dysku twardego w wielu komputerach?

Prawie tak długo, jak dyski twarde były umieszczane w komputerach osobistych z niektórymi popularnymi systemami operacyjnymi (zwłaszcza MS-DOS / Windows), główny dysk twardy był oznaczany literą “C”. Ale dlaczego?

Pomysł oznaczania różnych urządzeń pamięci masowej prostymi literami jest generalnie przypisywany systemom operacyjnym wirtualnych maszyn IBM opracowanym w latach sześćdziesiątych XX wieku, poczynając od ich systemów CP-40 i CP / CMS. We wczesnych systemach (CP / CMS) litery były używane głównie do oznaczania dysków logicznych, choć później (np. w CP / M) były używane do określania fizycznych urządzeń pamięci masowej.

To wszystko prowadzi nas do roku 1980, kiedy to IBM próbował użyć stosunkowo popularnego systemu operacyjnego CP / M, który należał do Digital Research w swoim komputerze osobistym. Rozmowy między firmami załamały się z powodów, które nie są dziś do końca jasne. Mówi się, że kłopoty zaczęły się, gdy Dorothy Kildall, żona twórcy CP / M Gary’ego Kildalla, odmówiła podpisania umowy o zachowanie poufności z IBM na początku negocjacji. Podobno powiedziała, że ​​nie podpisze takiego dokumentu bez wcześniejszej rozmowy z mężem, który wyjechał w interesach. To było dość nietypowe posunięcie, ponieważ Gary i tak często pozostawiał negocjacje biznesowe w jej rękach.

Ta odmowa podpisania umowy o zachowaniu poufności, która podobno bardzo zirytowała przedstawicieli IBM, była rzekomo za radą Gerry’ego Davisa, prawnika Digital Research. Ale biorąc pod uwagę, że tego rodzaju sprawy są standardową praktyką w wielu negocjacjach biznesowych, cała sprawa wydaje się zdecydowanie dziwna, patrząc wstecz, a osoby zaangażowane nie pomagają w rozwikłaniu tych niejasności.

To, co stało się później, nie jest wcale jaśniejsze. Gary Kildall twierdził później, że po powrocie z małej podróży służbowej on i jego żona zawarli porozumienie z przedstawicielem IBM, Jackiem Samsem. Gary twierdził później, że to firma IBM nie wywiązała się z umowy. Sams powiedział, że nic takiego się nigdy nie wydarzyło.

W każdym razie wiemy na pewno, że firma IBM zrezygnowała ze stosunkowo popularnego wówczas CP / M i zamiast tego rozpoczęła współprace z Microsoftem, który z kolei zakupił licencję na klon CP / M o nazwie 86-DOS. Następnie 86-DOS został zaadaptowany do nowego komputera IBM. W oprogramowaniu dokonano kilku znaczących zmian i nadano mu nazwę MS-DOS, choć IBM nazywało go PC DOS.

MS-DOS pożyczył schemat oznaczania dysków z CP / M, który zapożyczył go z wcześniej wymienionych systemów IBM. Skopiowanie wielu elementów systemu CP / M, umożliwiło stosunkowo łatwe przeniesienie popularnych pakietów oprogramowania na MS-DOS i używanie ich na nowym IBM PC.

To wszystko sprowadza nas z powrotem do konkretnego schematu oznaczania dysków. Wczesne komputery PC zwykle nie były wyposażone w wewnętrzne urządzenia pamięci masowej ze względu na koszty (chociaż dyski twarde były dostępne od lat pięćdziesiątych). Zamiast tego miały na ogół jakąś formę czytnika “dyskietek”. Na przykład czytniki używane do odczytu dyskietek 5,25, początkowo oznaczano jako “A” w MS-DOS i kilku innych systemach operacyjnych. Niektóre systemy były wyposażone w dwa takie czytniki, co wymagało użycia litery “B”.

Kiedy dyski twarde stały się standardem w większości komputerów PC w późnych latach 80-tych, ponieważ pierwsze dwie litery były już powszechnie używane, logicznie oznaczano trzecie urządzenie pamięci masowej literą “C”, mimo że szybko stało się ono głównym nośnikiem danych.

Pomimo tego, że stacje dyskietek już praktycznie nie występują w nowych komputerach, schemat oznaczania napędów pozostał taki sam. Litery “A” i “B” często nadal są domyślnie zarezerwowane dla stacji dyskietek. Oczywiście te litery w nowoczesnych systemach można łatwo zmienić, jeśli tylko masz uprawnienia administracyjne.

 

Źródła: Melissa / Today I Found Out

History of hard disk drives

Drive letter assignment

History of the floppy disk

Control Program/Monitor

Gary Kildall

Once-tiny Microsoft has overtaken the mighty IBM

Microsoft Disk Operating System

The Making of Microsoft

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x