Czy mięso hodowane w laboratorium to dobra wiadomość dla zwierząt?

Singapore Food Agency zatwierdziła kawałki kurczaka zawierające mięso wyhodowane z prawdziwych komórek kurczaka poza jego ciałem. Wraz z podobnymi wiadomościami z Izraela, orzeczenie w Singapurze zostało okrzyknięte przełomowym momentem dla laboratoryjnego mięsa i szerszej dziedziny rolnictwa komórkowego.

Trzeba przyznać, że te mięsne przekąski nie są tym, na co mogą liczyć najwięksi zwolennicy rolnictwa komórkowego. Na przykład mięso to jest nadal droższe niż mięso produkowane przez zwykłą hodowlę i zabijanie kurczaków. Najprawdopodobniej będzie to główna przeszkoda dla akceptacji konsumentów. Ale producent przekąsek – Eat Just – planuje zwiększyć produkcję, obniżając koszty.

Jednak nie obyło się również bez problemów natury etycznej. Kawałki mięsa produkuje się przy użyciu serum płodowego z cieląt – szczególnie makabrycznego produktu ubocznego uboju, szeroko stosowanego w badaniach biomedycznych. Najprawdopodobniej jednak rozwiązanie tego problemu już pojawiło się na horyzoncie. Kolejna linia produkcyjna, jak twierdzi Eat Just, zastąpi serum płodowe alternatywą na bazie roślin.

Ale możemy też szerzej rozpatrzyć etykę rolnictwa komórkowego. Perspektywa udziału mięsa laboratoryjnego w światowym przemyśle mięsnym wydaje się być dobrą wiadomością. Dzisiejszy przemysł stanowi katastrofę ekologiczną i jest piekłem dla dziesiątek miliardów zwierząt, które są zabijane co roku.

Mięso hodowane w laboratoriach daje szansę innej gałęzi przemysłu mięsnego: takiej, która nie opiera się na cierpieniu i śmierci zwierząt, nie stwarza ryzyka rozwoju pandemii i superbakterii opornych na antybiotyki, która zajmuje mniej miejsca i uwalnia mniej węgla do atmosfery.

Ale nie każdy jest fanem tego postępu. Nic dziwnego, że ci, którzy mają udział w przemyśle mięsnym, atakują mięso laboratoryjne. Można też zastanawiać się, czy najbardziej przyjazny dla środowiska system żywnościowy obejmowałby wypasane zwierzęta, czy nie. Jednak wiele interesujących uwag pochodzi z bardziej zaskakującego źródła: zwolenników zwierząt. Chociaż wielu wybitnych obrońców zwierząt – w tym organizacje, pisarze i naukowcy – oferuje (ostrożnie) wsparcie dla rolnictwa komórkowego, niektórzy z nich są bardziej krytyczni.

Przeciwnicy laboratoryjnego mięsa

Jeden powszechny argument przeciwko laboratoryjnej hodowli mięsa brzmi mniej więcej tak. Mięso potwierdza moralną hierarchię z ludźmi na górze i zwierzętami poniżej. Dlatego, aby zapewnić zwierzętom należność, powinniśmy rzucić wyzwanie miejscu, jakie mięso zajmuje w diecie, kulturach i gospodarkach. Mięso laboratoryjne tego nie robi. W rzeczywistości potwierdza miejsce mięsa: mięso jest tak ważne, że dołożymy wszelkich starań, aby je wyprodukować.

Krytyka taka jak ta może skłaniać do myślenia, że laboratoryjne mięso nie będzie częścią świata, w którym zwierzęta będą naprawdę wyzwolone. Ale należy pamiętać, że może nam pomóc w podjęciu kroków w kierunku tego świata.

Możemy zaakceptować, że mięso budzi niepokojące skojarzenia. Pamiętajmy jednak, że skojarzenia i postrzeganie jedzenia mogą się zmienić – szybko. Nawet jeśli mięso jest uwikłane w przekonania (ukryte lub nie) dotyczące ludzkiej wyższości, nie musi tak być w przyszłości. Być może wśród naszych wnuków dominować będą bardzo różne wyobrażenia o tym, czym jest mięso i co to znaczy.

Ale dlaczego nie zrezygnować całkowicie z mięsa? Wielu ludzi ceni sobie dostęp do mięsa. Niektórzy lubią jego smak. Niektórzy kojarzą je z dobrymi chwilami i ludźmi, których kochają. Mięso stanowi część tożsamości kulturowych lub religijnych. Te rzeczy są ważne – i dają nam powód, by chcieć, aby mięso pozostało dostępne w przyszłości. To nie tylko pragmatyczny aktywizm na rzecz zwierząt, to uznanie, że mięso, pomimo swoich problemów, może być dobre.

Wartość, jaką wielu ludzi przywiązuje do mięsa, niekoniecznie usprawiedliwia okropne rzeczy, jakie przemysł wyrządza zwierzętom, naszej planecie i naszemu zdrowiu publicznemu. Wiadomości z Singapuru dają nam wgląd w możliwą przyszłość, w której zwierzęta nie są krzywdzone w pogoni za jedzeniem, ale w której mięso jest dostępne dla tych, którzy je cenią.

 

Źródła: Josh Milburn / The Conversation

No-kill, lab-grown meat to go on sale for first time

‘World’s 1st lab-grown meat restaurant’ opens in Tel Aviv suburb

What is Cellular Agriculture?

Avoiding meat and dairy is ‘single biggest way’ to reduce your impact on Earth

We have to wake up: factory farms are breeding grounds for pandemics

Antibiotic resistance: how drug misuse in livestock farming is a problem for human health

Interactive: What is the climate impact of eating meat and dairy?

Can Vegans And Ranchers Work Together To Rebuild The World’s Soil?

Clean Meat Discourse Reinforces All Meat Culture

Zdjęcia: Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x