W Chile psy na lotnisku wykrywają COVID

Zadanie wykrycia pasażerów zarażonych COVID-19 na międzynarodowym lotnisku w Santiago w Chile zostało powierzone psą.

Zespół Golden Retrieverów i Labradorów próbuje “wywąchać” wirusa. „Biodetektor” ubrane są zielone kurtki z czerwonym krzyżem.

Pasażerowie w punkcie kontroli zdrowia na lotnisku wycierają szyje i nadgarstki gazikami, które są następnie wkładane do szklanych pojemników i wysyłane do psów, aby sprawdzić, czy wykryją COVID-19.

Psy tropiące są najbardziej znane ze znajdowania narkotyków i materiałów wybuchowych, ale wcześniej były również szkolone w wykrywaniu malarii, raka i choroby Parkinsona.

Psy wyszkolone do wykrywania nowego koronawirusa zaczęły już wąchać próbki pasażerów na lotniskach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Finlandii.

Niedawne badanie wykazało, że psy mogą identyfikować zakażone osoby z dokładnością od 85% do 100% i wykluczać zakażenie z dokładnością od 92% do 99%.

Chilijska policja Carabinero przeszkoliła psy, a inspektor generalny Esteban Diaz powiedział, że psy mają ponad 3 miliony receptorów węchowych, ponad 50 razy więcej niż ludzie, więc miały wyjątkowe predyspozycje, aby pomóc w walce z koronawirusem.

Infekcje w Chile są dalekie od czerwcowego szczytu, ale zaczęły ponownie rosnąć, a średnio każdego dnia zgłaszanych jest około 2000 nowych przypadków. W Chile odnotowano łącznie 589.189 potwierdzonych przypadków i 16217 zgonów z powodu koronawirusa.

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x