Sposoby aby pomóc dziecku rozwinąć miłość do czytania

Miłość do czytania może być dla dzieci niezwykle cenna. Korzyści płynące z czytania w czasie wolnym obejmują większą wiedzę ogólną, pozytywny wpływ na osiągnięcia w nauce, lepszą zdolność czytania i wzbogacenie słownictwa.

Rzeczywiście, badania sugerują, że czas spędzony na czytaniu dla przyjemności może być kluczowym wskaźnikiem przyszłego sukcesu dziecka – nawet ważniejszym niż status społeczno-ekonomiczny jego rodziny. Dlatego nie jest zaskakujące, że wielu rodziców interesuje się uzależnieniem swoich dzieci od książek.

Jednak pewne praktyki czytania stosowane przez rodziców i nauczycieli mogą w końcu zniechęcać dzieci do czytania. Z drugiej strony istnieją przekonujące dowody na to, że dzieci, które mogą nie chcieć czytać dla przyjemności, można zachęcić do podjęcia tego zadania. Oto kilka wskazówek, co zrobić, aby Twoje dziecko zaczęło czytać.

Czytaj na głos (i spraw, by było to ekscytujące)

Czytanie na głos sprzyja rozwijaniu miłości do książek u dzieci i pomaga im uzależnić się od książek, ponieważ czytanie kojarzy im się z przyjemnością.

Badania, w których pracownicy klubu książki czytali dzieciom na głos każdego dnia, potwierdzają tę teorię. Większość dzieci stwierdziła, że ​​lubią, gdy im się czyta i że czytanie na głos wzbudziło ich zainteresowanie książkami. Jeden z chłopców powiedział, że jego rodzice regularnie czytali mu na głos, kiedy był mały, co doprowadziło do wykształcenia jego miłości do czytania.

Jednak niektóre dzieci zwróciły uwagę, że sposób czytania książek na głos może również wpłynąć na przyjemność czerpaną z czytania na głos. Ważne jest, aby lektura przebiegała w entuzjastyczny sposób, który będzie interesujący dla dzieci.

Stwórz miejsce do czytania

Ważne jest stworzenie wygodnej przestrzeni i sprzyjającej atmosfery do czytania, a także zarezerwowanie czasu na lekturę dla przyjemności.

Na zaangażowanie dzieci w czytanie w badaniach miały wpływ czynniki środowiskowe, takie jak hałas, ciepło, zakłócenia i niewygodne siedzenia. Odkrycia pokazują również, że dzieci prawdopodobnie będą czytać przez dłuższy czas, gdy będą przebywać w środowisku stworzonym specjalnie do czytania.

Aby dzieci mogły w pełni angażować się i czerpać przyjemność z czytania, rodzice powinni stworzyć wygodną i cichą przestrzeń do tego celu. Może to być tak proste, jak kącik w pokoju, który mógłby być udekorowany jako miejsce do czytania. Zachęci to dzieci do wzięcia książki i spędzenia czasu w tym magicznym miejscu.

Pozwól dzieciom wybierać książki

W badaniach dzieciom bardziej podobało się czytanie, kiedy same wybierały swoje książki. Zmuszeni do przeczytania książki wybranej przez rodzica lub nauczyciela, nie zawsze angażowali się w lekturę, a czasami po prostu nie czytali książek. Pewna dziewczyna skarżyła się, że zazwyczaj nie podobają się jej książki, które jej wychowawca wybierał do lektury. “Czasami udaje mi się przeczytać książkę, a czasami nie czytam jej wcale” – powiedziała. Inne dzieci miały podobne dolegliwości.

Swoboda wyboru książek prowadzi do pozytywnego nastawienia do czytania, lepszego zaangażowania się w książkę i przyjemniejszego czytania.

Ponadto dzieci powinny mieć możliwość czytania wszelkich materiałów, które uznają za interesujące, czy to komiksów, czasopism czy poezji. Postępowanie w inny sposób może zmniejszyć ich potencjał do rekreacyjnego czytania.

Rozmawiaj o książkach

Dyskusje o książkach to kolejny sposób na wzbudzenie zainteresowania dzieci czytaniem i książkami. Jednak powinny one koncentrować się na książkach, które mogą spodobać się dziecku, a nie na książkach, które jako osoba dorosła uważasz za interesujące.

Wiele dzieci w badaniach stwierdziło, że dyskusje o książkach z rodzicami i przyjaciółmi skłoniły ich do przeczytania poszczególnych książek. Niektórzy z nich twierdzili, że lubią czytać książki polecane tylko przez konkretną osobę.

Dzieci, które mogą nie być zainteresowane czytaniem, będą miały tematy, którymi są podekscytowane, takie jak sport, filmy lub zwierzęta. Omawianie książek na temat, który dziecko uważa za ekscytujący, prawdopodobnie zaostrzy jego apetyt.

Kiedy dzieci uznają czytanie za zabawne i przyjemne, zaczną spędzać więcej czasu z książkami, staną się zaangażowanymi czytelnikami i będą czerpać korzyści z czytania w czasie wolnym.

 

Źródła: Isang Awah / The Conversation

Reading for Pleasure in Nigeria: An In-depth Case Study of the Reading Habits of a Small Group of 9–12 Year Olds in Nigeria

Building Communities of Engaged Readers: Reading for pleasure

You could be putting your child off reading – here’s how to change that

Vocabulary Acquisition and Self-Selected Reading: A Test of the Reading Hypothesis in Singapore

Children’s and Young People’s Reading in 2012

Reading for pleasure and progress in vocabulary and mathematics

In Defense of Read-Aloud

Tell Me with The Reading Environment

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x