Etyczne wyzwania związane z podłączaniem naszych mózgów do komputerów

Kontrolowanie ruchów zwierząt za pomocą samych myśli. Monitorowanie uwagi ucznia w klasie za pomocą zestawu słuchawkowego, który skanuje aktywność mózgu. I oczywiście o wiele bardziej znane implanty ślimakowe, które pomagają osobom niesłyszącym lub głęboka stymulacja mózgu (deep brain stimulation), które pomagają osobom z chorobą Parkinsona odzyskać funkcjonalną mobilność.

To jest neurotech – nowa, potencjalnie rewolucyjna technologia, która obiecuje zmienić nasze życie. Przy wszystkich dzisiejszych globalnych wyzwaniach potrzebujemy rewolucyjnej technologii, która pomoże podołać światuświatu.

Neurotech to nasza, szczerze mówiąc, oszałamiająca próba połączenia ludzkiego mózgu z maszynami, komputerami i telefonami komórkowymi. Chociaż interfejsy mózg-komputer (BCI) są sercem neurotechniki, jest ona szerzej definiowana jako technologia zdolna do gromadzenia, interpretowania, wnioskowania lub modyfikowania informacji generowanych przez dowolną część układu nerwowego. Poza opieką zdrowotną – opracowanie terapii chorób psychicznych i neurologicznych – może wkrótce zostać wykorzystany w edukacji, grach, rozrywce, transporcie i wielu innych.

Ale są pułapki: nie ma jeszcze powszechnie akceptowanych przepisów ani barier ochronnych, jeśli chodzi o rozwój lub wdrażanie neurotechniki. Potrzebujemy ich – potrzebujemy ich bardzo. Musimy mieć zasady i polityki dotyczące neurotechniki, zabezpieczeń technologicznych oraz przepisów krajowych i międzynarodowych.

CZYM JEST NEUROTECH?

Są różne jej rodzaje – niektóre są inwazyjne, inne nie. Inwazyjne interfejsy mózg-komputer obejmują umieszczanie mikroelektrod lub innego rodzaju materiałów neurotechnicznych bezpośrednio na mózgu lub nawet osadzanie ich w tkance nerwowej. Chodzi o to, aby bezpośrednio wyczuć lub modulować aktywność neuronową.

Taka technologia już poprawiła jakość życia i możliwości osób z różnymi chorobami lub upośledzeniami, od epilepsji, przez chorobę Parkinsona, po chroniczny ból. Pewnego dnia możemy wszczepić takie urządzenia neurotechniczne sparaliżowanym ludziom, umożliwiając im łatwe sterowanie telefonami, komputerami i protezami kończyn – za pomocą samych myśli. W 2017 roku Rodrigo Hübner Mendes, paraplegik, wykorzystał neurotechnologię do kierowania samochodem wyścigowym swoim umysłem. Niedawno inwazyjne urządzenie neurotechniczne dokładnie dekodowało wyobrażone ruchy pisma w czasie rzeczywistym, z prędkością odpowiadającą typowemu pisaniu. Naukowcy wykazali również, w jaki sposób inwazyjny neurotech pozwala użytkownikom z brakującymi lub uszkodzonymi kończynami czuć dotyk, ciepło i zimno przez protezy.

Istnieje również nieinwazyjna neurotechnologia, którą można wykorzystać do podobnych zastosowań. Na przykład naukowcy opracowali urządzenia do noszenia, aby wywnioskować zamierzoną mowę lub ruch danej osoby. Taka technologia mogłaby ostatecznie umożliwić pacjentowi z trudnościami językowymi lub ruchowymi – powiedzmy osobie z zespołem zamknięcia – łatwiejszą i skuteczniejszą komunikację.

Neurotech nieinwazyjny jest również stosowany w leczeniu bólu. Wraz z Boston Scientific badacze IBM wykorzystują uczenie maszynowe, internet rzeczy i neurotechnologię do ulepszania terapii bólu przewlekłego.

Wszystko to już robi wrażenie, ale jest też neurotech, który naprawdę przesuwa granice. Nie tylko może wyczuwać lub odczytywać neurodane, ale może również modulować – inwazyjnie i nieinwazyjnie. Te badania są wciąż na wczesnym etapie, ale szybko się rozwijają.

Zdumiewającym przykładem jest praca Rafaela Yuste, neurobiologa z Columbia University. Jego zespół zarejestrował aktywność neuronów myszy wykonującej czynność, taką jak lizanie w celu uzyskania nagrody. Później naukowcy reaktywowali te same neurony i skłonili mysz do wykonania tej samej czynności, nawet jeśli gryzoń nie zamierzał tego robić w tym momencie. Inni neuronaukowcy wykorzystali podobne technologie do przenoszenia wyuczonych zadań między mózgami dwóch gryzoni i wszczepiania fałszywych wspomnień do umysłu zwierzęcia. To niezwykłe.

RYZYKO, ETYKA I PRZEPISY

Mimo to neurotech jest u progu swojej technologicznej podróży. W miarę jak staje się to bardziej powszechne, musimy wziąć pod uwagę ryzyko, jakie może stwarzać, etykę wokół niego i niezbędne regulacje. Musimy przewidywać i radzić sobie z konsekwencjami związanymi z rozwojem, wdrażaniem i użytkowaniem tej technologii. Wszelkie zastosowania neurotechniczne powinny uwzględniać potencjalne konsekwencje dla autonomii, prywatności, odpowiedzialności, zgody, integralności i godności osoby.

A co by było, gdyby ktoś stanął w obliczu dyskryminacji w zatrudnieniu, ponieważ algorytmy obsługujące aplikację neurotechniczną używaną do zatrudniania błędnie interpretują jego neurodane? Co się stanie, jeśli przestępca zdobędzie poprzednie lub obecne neurodane sekretarza obrony i wykradnie ściśle tajne informacje? Obawy etyczne rosną, gdy nie tylko monitorujemy czyjeś neurodane, ale także je interpretujemy, dekodując myśli tej osoby – co ma wpływ na dokładność i prywatność psychiczną.

Jednym z trudnych aspektów jest to, że większość neurodanych generowanych przez układ nerwowy jest nieświadoma. Oznacza to, że bardzo możliwe jest nieświadome lub nieumyślne dostarczenie neurotechnologii informacji, których w innym przypadku by się nie udało. Tak więc w niektórych zastosowaniach neurotechniki domniemanie prywatności we własnym umyśle może po prostu nie być już pewne.

Jako nowa, pojawiająca się technologia, neurotechnologia rzuca wyzwanie korporacjom, badaczom i osobom indywidualnym, aby potwierdzić nasze zaangażowanie w odpowiedzialne innowacje. Konieczne jest egzekwowanie barier ochronnych, aby prowadziły do ​​korzystnych, długoterminowych wyników – na poziomie przedsiębiorstwa, kraju i świata. Musimy zapewnić, aby badacze i producenci neurotechniki, a także decydenci i konsumenci podchodzili do niej w sposób odpowiedzialny i etyczny.

Działajmy teraz, aby uniknąć wszelkich przyszłych zagrożeń w miarę dojrzewania neurotechniki – z korzyścią dla ludzkości.

Źródła: Dario Gil

The Ethical Challenges of Connecting Our Brains to Computers

Zdjęcia: Andriy Onufrienko Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x