Dlaczego orzeszki ziemne orzechy pekan i migdały nie są prawdziwymi orzechami?

Dopasowywanie żywności do kategorii to trudna sprawa. Pomidory i awokado rosną jak owoce, ale smakują jak warzywa. Arbuz to właściwie jagoda, podobnie jak bakłażan. A jeśli to nie było wystarczająco trudne do przełknięcia, okazuje się, że większość „orzechów”, które uwielbiamy chrupać, wcale nie jest orzechami.

Migdały, pistacje, orzeszki ziemne, orzechy nerkowca, a nawet orzechy pekan – wszystkie udają orzechy. Jak to się stało, że tak to się skomplikowało? Problem w tym, że kupujący i botanicy myślą o orzechach zupełnie inaczej.

Konsumenci zastanawiają się, co jest na półce w sklepie. Jeśli zdrewniały pokarm w skorupkach jest mały, okrągły, naturalny i chrupki, prawdopodobnie nazwiemy go orzechem. Ale botanik rozważa całą roślinę. „Prawdziwy botaniczny orzech to suchy owoc z pojedynczym nasieniem zamkniętym w twardej, nie pękającej ścianie zalążni” – powiedziała Judy Jernstedt, botanik z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Twarda zewnętrzna skorupa prawdziwego orzecha nie otwiera się sama – pomyśl o orzechach włoskich, kasztanach, orzechach laskowych i żołędziach.

Jednak praktycznie wszystkie inne „orzechy” nie dają rady. Na przykład orzeszki ziemne mają zwykle dwa nasiona i łatwo się otwierają, powiedział Jernstedt. Ponieważ rosną w strąku, technicznie rzecz biorąc , są rośliną strączkową , rodziną roślin, które produkują owoce (często fasolę) w strąku i mają więcej wspólnego z groszkiem śnieżnym niż prawdziwymi orzechami.

Z drugiej strony migdały, orzechy nerkowca i orzechy pekan są w rzeczywistości nasionami pestkowców. Zamiast twardej zewnętrznej skorupy prawdziwego orzecha pestkowiec ma mięsistą zewnętrzną warstwę otaczającą pestkę, w której znajduje się nasiono, podobnie jak wiśnia czy brzoskwinia. Nasiona migdałów rozwijają się w zielonych, mięsistych owocach, a orzechy nerkowca wyłaniają się z zielonych, czerwonych i żółtych owoców nerkowca. W przypadku wielu pestkowców zjadamy soczyste owoce i wyrzucamy pestkę, ale w przypadku pestkowców przypominających orzechy postępujemy odwrotnie: usuwamy zewnętrzną warstwę, zwaną także łuską i zjadamy nasiona wewnątrz pestki.

Dwa migdały z otwartymi łupinkami na drzewie migdałowym. (Zdjęcie: George D. Lepp)

Orzechy brazylijskie nie są roślinami strączkowymi ani pestkowcami. Około 1,5-calowe (3,8 cm) “przekąski” są dyskwalifikowane jako prawdziwe orzechy, ponieważ od 10 do 25 z nich rośnie w jednym strąku, według New York Botanical Garden. Okrągła, przypominająca drewno kapsuła – która waży od 4 do 6 funtów. (1,8 do 2,7 kg) – w wieku dojrzałym opada na ziemię, a gryzonie zwykle gryzą jego twardą powierzchnię i pomagają w rozsiewaniu „nasion”.

Gdybyśmy mieli uczynić półki sklepów spożywczych bardziej dokładnymi pod względem botanicznym, pojawiłyby się znaki wskazujące na „nasiona migdałów”, „nasiona brazylijskie” i „orzechy strączkowe”, które są bliżej grochu niż orzechów, powiedziała Jernstedt. Ale zmiana nazw teraz byłaby trudna zarówno dla konsumentów, jak i botaników, powiedziała. Większość konsumentów jest nastawiona na swoją kulinarną koncepcję orzecha, a część technicznego języka botaników sięga klasycznych naukowców, takich jak Arystoteles. „Myślę, że utknęliśmy z tym” – powiedziała Jernstedt.

Źródła: Donavyn Coffey

Brazil Nuts Are Seeds, Not Nuts!

Zdjęcia: Towfiqu Barbhuiya/EyeEm

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x