Coś, co nie wygląda jak sen, a bardziej jak zawieszona animacja, większość gatunków ryb spędza trochę czasu na odpoczynku. I tak jak my, jeśli nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na przestoje, starają się nadrobić to później.

Sen ma prostą definicję, która obejmuje zamknięte powieki i określony wzór fal mózgowych w korze nowej; w rezultacie badaczom stosunkowo łatwo jest określić, kiedy osoba, inny ssak lub ptak śpią.

Ta definicja jest jednak problematyczna, jeśli chodzi o ryby, ponieważ nie mają one kory nowej ani powiek. W związku z tym naukowcy muszą polegać na obserwacji zachowania, aby określić, kiedy ryba drzemie.

Zwykle, gdy ryba “śpi”, obserwuje się cztery cechy tego stanu: (1) brak aktywności przez dłuższy czas; (2) pozycja spoczynkowa (np. opadający ogon); (3) rutyna (jak odpoczynek o tej samej porze i w ten sam sposób każdego dnia); i (4) zmniejszona wrażliwość na otoczenie (ryba staje się trudna do wzbudzenia).

Różne gatunki ryb drzemią na różne sposoby. Na przykład zaobserwowano, że tilapia odpoczywa na dnie swoich siedlisk, podczas gdy sumiki karłowate drzemią pod kątem 10-30 stopni wzdłuż dna, z wyprostowanymi ogonami i rozciągniętymi płetwami. Ponadto niektóre gatunki bassów i okoni śpią na kłodach lub pod kłodami, podczas gdy ryby wokół rafy koralowej często chowają się w jej szczelinach w nocy.

U wielu gatunków ryb podczas tego okresu spoczynku obserwuje się mniejszą częstość akcji serca i oddechów, a także spowolnienie ruchów ust, skrzeli i oczu. W przypadku niektórych, takich jak thalassoma i żarłaczowatych, zmniejszona wrażliwość na zakłócenia jest tak głęboka, że ​​naukowcom udało się je podnieść i wyciągnąć w kierunku powierzchni wody bez wywoływania żadnej reakcji.

Co ciekawe, wydaje się, że niektóre gatunki ryb nigdy nie śpią. Zarówno makrele, jak i lufary pływają stale i chociaż ich aktywność jest mniejsza w nocy niż w dzień, pozostają wrażliwe na bodźce 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Inne, które wydają się nigdy nie spać, mogą łapać krótkie drzemki, które pozwalają im się zregenerować. Ten mechanizm jest obecny u wielu ryb żyjących w dużych ławicach. Jedna z teorii głosi, że podczas gdy niektórzy członkowie grupy mają otwarte oczy, inni są w stanie wejść w rodzaj odpoczynku na jawie.

Inne ryby nie dają żadnych oznak snu, gdy są młode, ale rozwijają wzorzec snu po osiągnięciu dorosłości; jeszcze inne, które normalnie śpią w nocy, jak tautoga, wstrzymują wszelkie oznaki snu w okresach migracji i tarła.

Niektóre pielęgnicowate i ciernikowate rezygnują ze snu podczas wysiadywania jaj – niekoniecznie w celu ich ochrony, ale w celu wachlowania (w ten sposób zapewniając ciągłe dopływ tlenu do potomstwa).

Niektóre gatunki ryb kochających sen nadrabiają jego zaległości. W badaniu z 2007 roku kilku naukowców bezlitośnie nękało grupę danio pręgowanych, naprzemiennie stukając w akwarium, a nawet emitując dźwięk przez podwodny głośnik. Całkowicie pozbawione snu ryby podczas normalnego 6-godzinnego okresu ciemności, następnego dnia były znacznie trudniejsze do wybudzenia, a ich normalne ruchy ust i skrzeli zostały zmniejszone o połowę.

Stukanie w akwarium wydaje się być popularną metodą wśród badaczy snu ryb. W 2011 roku biolodzy z NYU wykorzystali tę technikę do ustalenia, że ​​ryby jaskiniowe nie śpią dużo w porównaniu z ich sąsiadami mieszkającymi na powierzchni.

Obserwując cztery gatunki ryb, wszystkie rdzenne w północno-wschodnim Meksyku, gatunek ryb powierzchniowych, lustrzeń meksykański, a także trzech mieszkańców jaskini, pachón, tinaja i molino, naukowcy odkryli, że ryby powierzchniowe spały około 4 razy więcej niż ryby jaskiniowe.

Chcąc dowiedzieć się, dlaczego ryby jaskiniowe śpią mniej, naukowcy w badaniu z 2011 roku wyhodowali ryby jaskiniowe z rybami powierzchniowymi (aby zaobserwować wszelkie odziedziczone cechy snu). Co ciekawe, każda hybryda odziedziczyła po rybach jaskiniowych potrzebę mniejszej ilości snu, w wyniku czego naukowcy doszli do wniosku, że istnieje podstawa genetyczna, która reguluje sen, a gen ryby jaskiniowej (wymagający mniej snu) był dominujący.

 

Źródła: Melissa / Today I Found Out

Do Fish Sleep?

Do Fish Sleep?

Sleep in fish

Fishes that Don’t Sleep Point to Genetic Basis for Slumber, NYU Biologists Find

Characterization of Sleep in Zebrafish and Insomnia in Hypocretin Receptor Mutants

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x