Według najnowszych badań ciśnienie powietrza sprawia że ​​Mount Everest „kurczy się”

Mount Everest to najwyższa góra na świecie – ale czasami wydaje się, że ‘spada” na drugie miejsce, zgodnie z informacjami opublikowanymi na blogu informacyjnym Eos przez Amerykańską Unię Geofizyczną.

Dzieje się tak dlatego, że ciśnienie powietrza w górach zmienia się znacznie w ciągu roku, jak stwierdzono niedawno, powoduje to, że „postrzegane wzniesienie” szczytu czasami spada poniżej poziomu wysokości jego rywala, K2 – drugiej co do wysokości góry na świecie.

„Czasami K2 jest wyższy niż Everest” – napisał w Eos główny autor badań Tom Matthews, klimatolog z Loughborough University w Wielkiej Brytanii.

W nowym badaniu, opublikowanym 18 grudnia w czasopiśmie iScience, Matthews i jego współpracownicy przyjrzeli się ponad 40-letnim danym o ciśnieniu powietrza zarejestrowanym przez obie stacje meteorologiczne w pobliżu szczytu Mount Everest i satelity Copernicus Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ciśnienie powietrza jest ściśle powiązane z dostępnością tlenu na Everest; gdy ciśnienie powietrza spada, w powietrzu jest mniej cząsteczek tlenu, co sprawia, że ​​prosty akt oddychania jest znacznie bardziej męczący. Z tego powodu wielu, którzy decydują się na wspinaczkę na Everest, polega na dodatkowym tlenie, aby utrzymać się na nogach, gdy wspinają się na wyższe wysokości, gdzie powietrze jest rzadsze. (Tylko 169 mężczyzn i 8 kobiet zdobyło kiedykolwiek Everest bez dodatkowego tlenu, zauważyli autorzy badania).

Ale chociaż ciśnienie powietrza niezawodnie spada wraz z wysokością, zmienia się również wraz z pogodą – stwierdzili autorzy badania. Od 1979 do 2019 roku ciśnienie powietrza w pobliżu szczytu Everest wahało się od 309 do 343 hektopaskali – około jednej trzeciej ciśnienia na poziomie morza – w zależności od pory roku.

„W porównaniu ze średnim ciśnieniem powietrza mierzonym na Evereście w maju, rozpiętość ta przekłada się na 737-metrową różnicę w wysokości szczytu z punktu widzenia dostępności tlenu” – napisała na blogu dziennikarka naukowa Katherine Kornei.

Innymi słowy, czasami dostępność tlenu na Evereście sprawia, że ​​góra wydaje się być o setki metrów niższa niż w rzeczywistości. Czasami góra o wysokości 29000 stóp (8800 m) wydaje się być niższa (dla naszych ciał) niż kolejna najwyższa góra na świecie, K2, która mierzy 28 250 stóp (8600 m) wysokości.

Naukowcy odkryli również, że ciśnienie powietrza na Evereście było niezmiennie najwyższe w okresie letnim, co sprawia, że ​​jest to najlepszy sezon na zdobywanie szczytów wyłącznie w oparciu o dostępność “naturalnego”  tlenu. Naukowcy odkryli, że w miarę ocieplania się ziemskiej atmosfery z powodu zmian klimatycznych może nawet nastąpić trwały spadek postrzeganej wysokości góry.

„Ocieplenie trochę skurczy górę” – powiedział Matthews.

Źródła: Brandon Specktor

Mount Everest Can Sometimes Feel Lower Than K2

Zdjęcia: Nicole Kucera via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x