Powód dla którego w zatyczkach długopisów są otwory jest zaskakujący!

Czasami nauka skupia się na czymś trudnym do wyobrażenia. Na przykład na pomyśle, że nasz Wszechświat jest tylko gigantycznym hologramem, albo że możemy nie mieć tak dużo wolnej woli, jak myślimy …

To są naprawdę ekscytujące koncepcje. Ale są też chwile, kiedy natrafiasz na kawałki technologi codziennego użytku, które są tak proste, a jednocześnie tak ważne, że przypominają ci, o co chodzi w tej całej innowacji. Przykład: ten wszechobecny otwór w górnej części zatyczki długopisu BIC.

Prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się nad tym zbyt wiele, a jeśli tak, prawdopodobnie odrzuciłeś to jako jakąś przypadkową funkcję projektową, która reguluje ciśnienie powietrza lub zapobiega wysychaniu atramentu. I tak, otwór na zatyczce pozwala na prawidłowe zamknięcie jej bez problemu z ciśnieniem powietrza. Ale służy również innemu prostemu, ale genialnemu celowi – zmniejszeniu ryzyka zgonu z powodu zadławienia.

Okazuje się, że nie tylko my uwielbiamy gryźć zatyczki długopisów – robi to wiele osób, co może prowadzić do przypadkowego połknięcia i utknięcia zatyczki w tchawicy, co może mieć fatalne konsekwencje.

Dodając większy otwór w górnej części wieczka, firma BIC zwiększyła przepływ powietrza i szansę, że ludzie nadal będą w stanie oddychać, nawet jeśli zatyczka utknie gdzieś w drogach oddechowych – cecha konstrukcyjna, która dosłownie ratuje życie.

“Powodem, dla którego niektóre długopisy BIC mają dziurę w zatyczce, jest zapobieganie całkowitemu zatkaniu drug oddechowych w przypadku jej połknięcia” – pisze firma na swojej stronie internetowej. “Wymagają tego międzynarodowe normy bezpieczeństwa ISO 11540, z wyjątkiem przypadków, w których nasadka jest uważana za zbyt dużą, aby stwarzać ryzyko zadławienia”.

Około 100 osób umiera w Stanach Zjednoczonych każdego roku z powodu zakrztuszenia się zatyczkami długopisów, a liczba ta była wcześniej wyższa, poinformował Matt Payton z The Independent w 2016 roku. Inni producenci długopisów poszli w ślady firmy BIC i również dodali większe otwory w górnej części swoich zatyczek do długopisów.

 

Źródła: Fiona Macdonald / Science Alert

Boy of 13 chokes to death on the top of his pen

BICworld

Why do BIC pens have a hole in the lid?

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x