Kto spędza więcej czasu relaksując się? Mężczyźni czy kobiety?

W 1930 roku ekonomista John Maynard Keynes przewidział, że tydzień pracy XXI wieku potrwa zaledwie 15 godzin. Niestety, ta prognoza się nie spełniła. Jednak ludzie poświęcają coraz więcej czasu na relaksujące ich czynności, czy odpoczynek.

Ale kto spędza więcej czasu na zajęciach rekreacyjnych, mężczyźni czy kobiety? Odpowiedź została niedawno opublikowana w International Journal of Environmental Research and Public Health.

Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie w Hiszpanii odkryli, że mężczyźni spędzają większą część dnia na zajęciach rekreacyjnych w porównaniu do kobiet. Zostało to oparte na badaniu przeprowadzonym wśród 869 hiszpańskich mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 24 lat. Badacze poprosili uczestników o podanie ilości czasu, jaki poświęcili na różne formy spędzania wolnego czasu, takie jak oglądanie telewizji, hobby, spotkania towarzyskie z rodziną i przyjaciółmi, uprawianie sportu, udział w wydarzeniach kulturalnych itp.

Zgodnie z wynikami, mężczyźni spędzali średnio około 113 minut na codziennych zajęciach rekreacyjnych, a kobiety około 101 minut. (Liczby te odzwierciedlają średnie w dni robocze, a nie w weekendy). Może to nie wydawać się dużą różnicą, ale sumuje się z czasem. Przy tym tempie mężczyźni spędzają dodatkowe półtorej godziny tygodniowo lub dodatkowe 70 godzin rocznie na zajęciach rekreacyjnych.

Jest jednak pewien haczyk. Kobiety zgłaszały znacznie wyższy poziom satysfakcji z zajęć. Innymi słowy, podczas gdy mężczyźni mają więcej czasu wolnego niż kobiety, kobiety w rzeczywistości bardziej niż mężczyźni lubią wybrane przez siebie formy spędzania czasu wolnego.

Autorzy przypuszczają, że ma to związek z faktem, że kobiety podejmują lepsze decyzje dotyczące spędzania wolnego czasu. Może mieć to również związek z poglądem, że przyjemne doświadczenia stają się mniej przyjemne w miarę upływu czasu.

Następnie naukowcy zbadali, jak udział w zajęciach rekreacyjnych wiąże się z perspektywą czasową. Perspektywa czasowa, dla tych, którzy nie znają tego terminu, jest teorią psychologiczną, która dzieli jednostki na pięć typów osobowości na podstawie relacji ludzi z czasem. Na przykład niektórzy ludzie żyją w przeszłości, podczas gdy inni są bardziej skoncentrowani na teraźniejszości lub zorientowani na przyszłość.

Ta teoria ma również element oceniający. Ludzie, którzy mają tendencję do życia przeszłością, dzielą się na dwa typy: przeszłe pozytywne i przeszłe negatywne. Osoby pozytywne z przeszłości mają na ogół nostalgiczne i pozytywne konstrukcje wydarzeń z wcześniejszego życia, podczas gdy przeszłe negatywne niosą ze sobą awersyjny, pesymistyczny stosunek do przeszłości. Podobnie, osoby skupione na teraźniejszości dzielą się na teraźniejszych hedonistów (tych, którzy żyją chwilą i szukają natychmiastowych przyjemności) i teraźniejszych fatalistów (tych, którzy mają tendencję do wyrażania beznadziejności co do przyszłości). Wreszcie piąta grupa, ludzie zorientowani na przyszłość, są najbardziej zainteresowani osiąganiem celów, opóźnianiem nagród i niemarnowaniem czasu.

Autorzy zwracają uwagę na dwa interesujące punkty dotyczące perspektywy czasowej. Po pierwsze, kobiety mają bardziej pozytywne perspektywy czasowe niż mężczyźni. Oznacza to, że jest mniej prawdopodobne, że przyjmą one perspektywę przeszłą negatywną lub teraźniejszą fatalistyczną. Po drugie, więcej wolnego czasu wiąże się z wyższym poziomem przeszłych negatywnych perspektyw i niższym poziomem przeszłych pozytywnych perspektyw. Innymi słowy, zbyt dużo wolnego czasu może nie być dobrą rzeczą i może kobiety o tym wiedzą.

 

Źródła: Mark Travers Ph.D. / Psychology Today

Time Matters Differently in Leisure Experience for Men and Women: Leisure Dedication and Time Perspective

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x