Dlaczego Biblie są drukowane z tekstem w dwóch kolumnach zamiast w jednej?

Praktyka używania dwóch kolumn w tekstach sięga co najmniej XV wieku, co z kolei było tylko kontynuacją starszej tradycji wąskich kolumn w zwojach otwieranych poziomo. Zarówno Biblia Gutenberga, jak i oryginalna Biblia Króla Jakuba zawierały dwie kolumny i wiele Biblii jest nadal drukowanych w ten sposób. Ale dlaczego?

Po części jest to po prostu tradycja, jak wspomniano na początku, zapożyczona ze zwojów, z których skopiowano tekst biblijny. Dzisiaj wielu ludzi spodziewa się, że Biblie będą miały dwie kolumny i nie mogą sobie wyobrazić innego układu. Ale wybór formatowania to coś więcej niż tylko tradycja.

Decyzja o tym, jak sformatować książkę, zależy w dużej mierze od tego, jak ta książka ma być czytana. Format jednokolumnowy z większymi czcionkami w powieści ogranicza rozpraszanie uwagi i zapewnia czytelny przepływ tekstu, umożliwiając osobie czytanie historii od początku do końca z ograniczonym zmęczeniem. Z drugiej strony podręczniki, takie jak słowniki i encyklopedie, dzielą tekst za pomocą wielu kolumn i dostarczają obrazów i adnotacji, które pomagają zwiększyć efektywność korzystania z książki do przeglądania różnych określonych tematów.

Podejście oparte na dwóch kolumnach pozwoliło na łatwiejsze rozpoczęcie każdego numerowanego wersetu w nowej linii, dzięki czemu można było szybko go zidentyfikować i się do niego odnieść, co mogło się podobać duchownym, którzy studiowali księgi. Ponadto niektóre Biblie zawierają również przewodniki po stronach, które pozwalają czytelnikom przeskoczyć przez tekst w celu znalezienia podobnych fragmentów, które potencjalnie mogą pomóc im w głębszym zrozumieniu przeczytanego oryginalnego wersetu.

Ale w rzeczywistości istnieje znacznie więcej praktycznych powodów, dla których teksty są zapisywane dwukolumnowo, np. użycie jak najmniejszej liczby stron. Biblia to obszerny tekst zawierający prawie osiemset tysięcy słów w standardowej wersji King James Version. Aby zmniejszyć liczbę używanych stron, używana jest znacznie mniejsza czcionka niż w typowej powieści.

Chociaż znacznie zmniejsza to liczbę stron, które należy oprawić w książce, utrudnia to również czytanie. Przy rozmiarach czcionek biblijnych często mniejszych niż 10 pt, w formacie jednokolumnowym może to oznaczać nawet 16-20 słów w wierszu, zamiast typowych 9-12, które są ogólnie uważane za w przybliżeniu optymalne dla czytelności. Aby obejść ten problem, podobnie jak w przypadku większości podręczników, tekst jest po prostu podzielony na dwie kolumny, co ułatwia czytanie, biorąc pod uwagę mały rozmiar czcionki. Korzyścią netto z tego wszystkiego jest redukcja całkowitej liczby stron o około 10% -25%, co zapewniało znaczne oszczędności kosztów produkcji, szczególnie w przeszłości.

Oczywiście, dzisiaj, gdy koszty produkcji są znacznie niższe w przeliczeniu na stronę, niektórzy zaczęli argumentować, że traktowanie Biblii jako podręcznika nie zawsze jest właściwe, szczególnie gdy próbuje się przekonać opinię publiczną do jej przeczytania, ponieważ informacje zawarte w piśmie świętym mają być czymś więcej niż zwykłymi faktami i odniesieniami historycznymi, a raczej gromadzeniem duchowego wglądu w to, jak żyć zgodnie z pismem. Jak zauważa J. Mark Bertrand z Bible Design:

“Powodem, dla którego wersety parafrazowane są ważne i dlaczego ustawienia jednokolumnowe powinny być szerzej dostępne, jest to, że oba zachęcają do właściwego czytania Biblii. Zamiast traktować to jak zwięzły, tajemniczy słownik, te opcje formatowania sugerują czytanie kontekstowe, które koncentruje się na ideach kryjących się za słowami, a nie na swobodnych skojarzeniach opartych na słowie tu czy tam…

W ten sam sposób, w jaki tłumacz, aby wykonać dobrą pracę, musi wziąć pod uwagę zarówno język źródłowy, jak i język, którym posługuje się słuchacz, projektant Biblii musi zrobić coś więcej niż tylko dopasować słowa na stronie. Projektant musi pomyśleć o doświadczeniu czytania i unikać wyborów, które mogłyby skierować je na ścieżki przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego. Niestety, często dominowały inne względy. W rezultacie łatwo jest znaleźć Biblię, która wygląda jak słownik – książkę do wyszukiwania informacji – i trudno znaleźć taką, która wygląda jak przeznaczona do czytania.”

Pomysł ten doprowadził do stosunkowo niedawnego trendu publikowania Biblii w jednej kolumnie, większą czcionką, ze znacznie mniejszą ilością pomocniczych znaczników i informacji. Zasadniczo wiele z tych nowych wersji jednokolumnowych formatuje Biblię bardzo podobnie do typowej powieści, aby ułatwić ludziom czytanie pism świętych od początku do końca.

 

Źródła: Samantha / Today I Found Out

Why Paragraphs? Why Single Column?

In Praise of Single Column Bibles

Why Bible Typography Matters

The Case Against Reference Bibles

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x