Broń wyrzeźbiona z ludzkich kości pochodzi z zatopionego mostu lądowego między Wielką Brytanią a Europą

Około 11 000 lat temu łowcy epoki kamienia łupanego wytwarzali ostre bronie z ludzkich kości – wynika z nowych badań.

Ci łowcy-zbieracze mieszkali w Doggerland, podwodnym regionie Morza Północnego, który łączył Europę z Wielką Brytanią. Pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, kiedy poziom mórz był niższy, zamieszkiwały ją stada zwierząt i ludzi. Chociaż tych ludzi już dawno nie ma, artefakty z ich kultury, w tym broń kostna, często wyrzucane są na brzeg w Holandii.

Analiza 10 z tych kościanych broni wykazała, że ​​osiem zostało wyrzeźbionych z kości i rogów jelenia szlachetnego ( Cervus elaphus ), a dwie z ludzkiej kości. „Spodziewaliśmy się znaleźć jelenie, ale ludzi? Nawet w moich najśmielszych snach nie było ludzi” – powiedział główny badacz Joannes Dekker, magistrant archeologii na Uniwersytecie w Leiden w Holandii. .

Tajemnicą jest, dlaczego ta broń, zwana ostrzami, została wyrzeźbiona z ludzkiej kości. Zespół badawczy nie mógł wymyślić praktycznego powodu – ludzkie kości były prawdopodobnie trudne do zdobycia (w przeciwieństwie do szczątków jelenia), a kość ludzka nie jest szczególnie dobrym materiałem do wytwarzania ostrej broni – poroże jelenia jest znacznie lepsze, powiedział Dekker.

Powiedział raczej, że „prawdopodobnie istniały reguły kulturowe określające, jakiego rodzaju kości należy użyć do produkcji broni” – powiedział. „Uważamy, że był to świadomy wybór… [miało to związek] z konotacjami i skojarzeniami, jakie ludzie mieli z tymi [zmarłymi] ludźmi”.

Dwa ostrza z ludzkich kości z Doggerland (Zdjęcie: RMO, Leiden)

Głębokie kości

Istnieje prawie 1000 znanych broni kostnych z Doggerland, nazwanych tak od pobliskiego Dogger Bank, płytkiego obszaru popularnego w średniowieczu wśród holenderskich łodzi rybackich, zwanych doggers. Niektóre z tych ostrzy są małe, mają około 9 centymetrów długości, ale inne są dłuższe – stwierdzili naukowcy. Groty z kości mogły być rzucane jak oszczepy, wystrzeliwane jak strzały z łuku lub pchane włóczniami, powiedział Dekker. Niezależnie od metody, ślady po uderzeniach i pęknięcia na końcach wskazują, że uderzały one z dużą prędkością w cele, jak wykazały wcześniejsze badania .

Te artefakty wyrzucane są na brzeg w Holandii od lat, ale liczba znalezisk wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad, gdy Holendrzy zaczęli pogłębiać dno morskie, aby wzmocnić ich wybrzeża, dodał Dekker.

Datowanie radiowęglowe ujawniło, że ta broń kostna pochodzi z okresu między 11 000 a 8 000 lat temu, w okresie mezolitu, czyli środkowej epoki kamienia. Analizując unikalne białka kolagenu w każdej kości, zespół określił gatunek każdej broni. Wreszcie, badając odmiany lub izotopy węgla i azotu w każdej z kości, zespół odkrył, że jelenie miały dietę roślinożerną, podczas gdy dwoje ludzi zjadało zwierzęta żyjące na lądzie i w wodzie słodkiej.

Dekker zauważył, że jego badanie było niewielkie i tylko większe analizy mogą ujawnić, jak powszechna była broń robiona z ludzkich kości w mezolitycznym Doggerland. Nie jest również jasne, z jakiej anatomicznej kości pochodzą, ale jedna z długich kości nogi lub ramienia prawdopodobnie działałaby najlepiej, biorąc pod uwagę rozmiary broni, powiedział.

Jedno jest pewne: te kości zostały wyrzeźbione wkrótce po śmierci osoby, ponieważ świeże ludzkie kości są znacznie łatwiejsze do wyrzeźbienia niż suche, kruche, powiedział Dekker.

Chociaż „użycie ludzkiej kości w narzędziach jest tak rzadkie”, nie jest to bezprecedensowe, powiedział Dekker. Na przykład wojownicy z Nowej Gwinei używali sztyletów wykonanych z ludzkich kości udowych, ale pochodzących tylko od bardzo ważnych osób.

Nowe badanie zostało opublikowane w numerze Journal of Archaeological Science: Reports z lutego 2021 r.

Źródła: Laura Geggel

Human and cervid osseous materials used for barbed point manufacture in Mesolithic Doggerland

Working at the Sharp End: From Bone and Antler to Early Mesolithic Life in Northern Europe

Zdjęcia: © Dekker J, et al. Journal of Archaeological Science: Reports (2020); CC BY-NC-ND ; J. Porck; National Museum of Antiquities Leiden (RMO)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x