Plastikowe rury wystawiony na działanie wysokiej temperatury mogą wydzielać niebezpieczne chemikalia

W sierpniu potężny pożar przedarł się przez dolinę San Lorenzo na północ od Santa Cruz w Kalifornii, niszcząc prawie 1500 struktur i wystawiając wiele innych na ekstremalne upały. Zanim pożar został ugaszony, testy laboratoryjne ujawniły poziom benzenu na poziomie 9,1 części na miliard w próbkach wody pitnej – dziewięć razy wyższy niż maksymalny dopuszczalny stan.

To nie pierwszy raz, kiedy czynnik rakotwórczy pojawił się po pożarach: zarządzający wodą w Kalifornii znaleźli niebezpieczne poziomy benzenu i innych lotnych związków organicznych (LZO) w Santa Rosa po pożarze Tubbs w 2017 r. oraz w Paradise po pożarze w 2018 r.

Naukowcy podejrzewali, że między innymi z plastikowych rur wody pitnej narażonych na ekstremalne ciepło uwalniają się chemikalia. Eksperymenty laboratoryjne pokazują, że jest to możliwe.

Andrew Whelton, inżynier ochrony środowiska z Purdue University w West Lafayette w Indiach, wraz ze współpracownikami poddawali powszechnie dostępne rury działaniu temperatur od 200 °C do 400 °C, mówi Whelton.

Plastikowa rura wodociągowa (po lewej) i skrzynka licznika (po prawej) odzyskane z domów w Paradise w Kalifornii po pożarze w 2018 r., Pokazują, w jak tworzywa sztuczne mogą topić się pod wpływem wysokich temperatur. ANDREW WHELTON / PURDUE UNIVERSITY (CC-BY-ND)

Kiedy naukowcy zanurzyli rury w wodzie i schłodzili je, różne ilości benzenu i LZO – w niektórych testach ponad 100 chemikaliów – wypłukiwały się z 10 z 11 typów rur do wody, zespół donosi 14 grudnia w czasopiśmie Environmental Science: Water Research & Technology.

„Pewne zanieczyszczenie z poprzednich pożarów prawdopodobnie pochodziło z termicznie uszkodzonych tworzyw sztucznych” – mówi Whelton. Mówi, że niemożliwe jest przeprowadzenie eksperymentów w środku szalejącego pożaru w celu ustalenia dokładnego źródła zanieczyszczenia, ale sprawdzenie uszkodzonych rur po fakcie może zasugerować, jakich temperatur mogły doświadczyć.

Narażenie na benzen może spowodować natychmiastowe problemy zdrowotne, w tym podrażnienie skóry i gardła, zawroty głowy i długotrwałe skutki, takie jak białaczka. Zespół sugeruje przetestowanie wody pitnej, jeśli ogień pojawi się w pobliżu Twojej posesji i, jeśli to możliwe, zastąpienie plastiku w domowej instalacji wodnej metalem żaroodpornym.

Źródła: Megan Sever

K.P. Isaacson et al. Drinking water contamination from the thermal degradation of plastics: implications for wildfire and structure fire responseEnvironmental Science: Water Research & Technology. Published online December 14, 2020. doi: 10.1039/d0ew00836b.

C.R. Proctor et al., Wildfire caused wide-spread drinking water distribution network contaminationAWWA Water Science. Published online July 24, 2020. doi: 10.1002/aws2.1183.

Zdjęcia: AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

 
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x