Najpowszechniejszy lek przeciwbólowy na świecie powoduje ryzykowne zachowania!

Najnowsze dowody sugerują, że jeden z najczęściej przyjmowanych środków przeciwbólowych na świecie – może robić o wiele więcej niż tylko łagodzić ból głowy.

Acetaminofen, znany również jako paracetamol zwiększa prawdopodobieństwo podejmowania ryzykownych zachowań, zgodnie z badaniem z września 2020 r., które mierzyło zmiany w zachowaniu ludzi pod wpływem powszechnie dostępnych leków dostępnych bez recepty.

“Acetaminofen wydaje się zmniejszać negatywne emocje, kiedy myślimy o ryzykownych czynnościach – po prostu nie czujemy strachu” – powiedział neurobiolog Baldwin Way z Ohio State University we wrześniu 2020 roku.

“Ponieważ np. prawie 25 procent populacji w USA przyjmuje paracetamol co tydzień, zmniejszone postrzeganie ryzyka i zwiększone podejmowanie ryzyka mogą mieć istotny wpływ na całe społeczeństwo”.

Odkrycia uzupełniają najnowsze badania sugerujące, że wpływ paracetamolu na redukcję bólu obejmuje również różne procesy psychologiczne, obniżając wrażliwość ludzi na zranienie uczuć, doświadczanie empatii, a nawet osłabia funkcje poznawcze.

W podobny sposób ostatnie badania sugerują, że afektywna zdolność ludzi do dostrzegania i oceny ryzyka może być osłabiona, gdy przyjmują paracetamol. Chociaż efekty mogą być niewielkie, zdecydowanie warto je zauważyć, biorąc pod uwagę, że paracetamol jest najczęściej dodawanym składnikiem do leków przeciwbólowych, występującym w ponad 600 różnych rodzajach leków dostępnych bez recepty i na receptę.

W serii eksperymentów, w których uczestniczyło ponad 500 studentów uniwersytetu, Way i jego zespół zmierzyli, w jaki sposób pojedyncza dawka 1000 mg paracetamolu (zalecana maksymalna pojedyncza dawka dla dorosłych), losowo przydzielona uczestnikom, wpłynęła na ich ocenę i chęć podejmowania ryzykownych zachowań, w porównaniu z losowo wybranymi osobami, którym podano placebo.

W każdym z eksperymentów uczestnicy musieli pompować balon na ekranie komputera, a każda pompa zarabiała wyimaginowane pieniądze. Ich instrukcje polegały na tym, aby zarobić jak najwięcej wyimaginowanych pieniędzy, pompując balon tak bardzo, jak to możliwe, ale aby upewnić się, że nie przebiją balonu, ponieważ w takim przypadku stracą pieniądze.

Wyniki pokazały, że studenci, którzy przyjmowali paracetamol, podejmowali znacznie większe ryzyko podczas ćwiczeń w porównaniu z bardziej ostrożną i konserwatywną grupą placebo. Ogólnie rzecz biorąc, osoby na acetaminofenie pompowały (i rozrywały) swoje balony dużo częściej niż grupa kontrolna.

“Jeśli masz awersję do ryzyka, pompujesz kilka razy, a następnie decydujesz się na wypłatę, ponieważ nie chcesz, aby balon pękł” – powiedział Way.

“Ale ci, którzy byli na paracetamolu, gdy balon stawał się coraz większy, odczuwali mniejszy niepokój i mniej negatywnych emocji związanych z wielkością balonu i możliwością jego pęknięcia”.

Oprócz symulacji balonu uczestnicy wypełniali również ankiety podczas dwóch eksperymentów, oceniając poziom ryzyka, który dostrzegali w różnych hipotetycznych scenariuszach, takich jak obstawianie dziennego dochodu na wydarzeniu sportowym, skakanie na bungee z wysokiego mostu lub jazda samochodem bez pasów bezpieczeństwa.

W jednym z badań wydawało się, że spożycie acetaminofenu zmniejszyło postrzegane ryzyko w porównaniu z grupą kontrolną, chociaż w innym podobnym badaniu nie zaobserwowano tego samego efektu. Ogólnie jednak, na podstawie średniej wyników z różnych testów, zespół stwierdza, że ​​istnieje znaczący związek między przyjmowaniem paracetamolu a wybieraniem większego ryzyka, nawet jeśli obserwowany efekt może być niewielki. To powiedziawszy, przyznają, że pozorny wpływ leku na zachowania ryzykowne można również interpretować za pomocą innych rodzajów procesów psychologicznych, takich jak być może zmniejszony lęk.

“Możliwe, że wraz ze wzrostem rozmiaru balonu osoby przyjmujące placebo odczuwają coraz większy niepokój przed potencjalnym wybuchem” – wyjaśniają naukowcy.

“Kiedy niepokój staje się zbyt duży, kończą badanie. Acetaminofen może zmniejszyć ten niepokój, prowadząc w ten sposób do podejmowania większego ryzyka”.

Zespół stwierdził, że badanie takich psychologicznych alternatywnych wyjaśnień tego zjawiska – jak również badanie mechanizmów biologicznych odpowiedzialnych za wpływ paracetamolu na wybory ludzi w takich sytuacjach – powinno zostać uwzględnione w przyszłych doświadczeniach.

Naukowcy bez wątpienia będą mieli również przyszłe możliwości dalszego zbadania roli i skuteczności paracetamolu w uśmierzaniu bólu w szerszym zakresie, po badaniach przeprowadzonych w ostatnich latach, które wykazały, że w wielu scenariuszach medycznych lek ten może być nieskuteczny w łagodzeniu bólu.

Pomimo powagi tych ustaleń, paracetamol pozostaje jednym z najczęściej stosowanych leków na świecie, uważanym przez Światową Organizację Zdrowia za lek podstawowy i zalecany przez CDC jako główny lek, który prawdopodobnie powinieneś zażywać, aby złagodzić objawy, jeśli uważasz, że może mieć koronawirusa. W świetle tego, czego dowiadujemy się o paracetamolu, można zakwestionować niektóre z tych rad, powiedział Way.

“Być może ktoś z łagodnymi objawami COVID-19 może nie uważać, że opuszczanie domu i spotykanie się z ludźmi jest tak ryzykowne, jeśli zażywa paracetamol” – dodał Way.

“Naprawdę potrzebujemy więcej badań nad wpływem paracetamolu i innych leków dostępnych bez recepty na wybory i podejmowane przez nas ryzyko”.

 

Źródła: Peter Dockrill / Science Alert

Effects of acetaminophen on risk taking

Acetaminophen

A pain reliever that alters perceptions of risk

Acetaminophen Reduces Social Pain: Behavioral and Neural Evidence

From painkiller to empathy killer: acetaminophen (paracetamol) reduces empathy for pain

Common Medicines with Acetaminophen

Paracetamol and pain: the kiloton problem

Zdjęcia:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x