3800-letnie dziecko w słoiku wykopanym w Izraelu

Archeolodzy w Izraelu odkryli słoik sprzed 3800 lat, w którym znajduje się coś zaskakującego – szkielet dziecka.

Chociaż takie pochówki niemowląt nie są tak rzadkie, pozostaje tajemnicą, dlaczego dzieci zostały pochowane w ten sposób, powiedział Yoav Arbel, archeolog z izraelskiego Urzędu Starożytności, który był częścią zespołu, który znalazł słoik.

„Możesz podejść do kwestii praktycznej i powiedzieć, że ciała są tak kruche, [być może] czuli potrzebę ochrony ich przed środowiskiem, nawet jeśli dziecko było martwe” – powiedział Arbel. „Ale zawsze istnieje interpretacja, że ​​słoik jest prawie jak łono, więc zasadniczo chodzi o to, aby zwrócić [dziecko] z powrotem do Matki Ziemi lub do symbolicznej ochrony jego matki”.

Liczące 4000 lat miasto Jaffa, w którym znaleziono słoik, jest starszą częścią Tel Awiwu, drugim najbardziej zaludnionym miastem w Izraelu po Jerozolimie. Było to jedno z najwcześniejszych miast portowych na świecie i było zamieszkane prawie nieprzerwanie od około 900 roku p.n.e, powiedział Arbel.

„Mówimy o mieście, w którym rządziło wiele różnych ludzi” – powiedział Arbel. „Powiedzmy, że wiele flag powiewało z jego masztu przed dzisiejszą flagą Izraela”.

Pomimo tego, jak dziwny wydaje się pochówek dziecka dla współczesnych oczu, nie jest to niezwykłe znalezisko w tym regionie.

„Były różne okresy, kiedy ludzie chowali niemowlęta w słoikach w Izraelu” – powiedział Arbel.

Znaleziska zostały szczegółowo opisane w 100 numerze czasopisma Atiqot, które zawiera ponad 50 innych opracowań archeologicznych z Jaffy.

Dachówka ze stemplem niedźwiedzia znaleziona w Jaffie. (Zdjęcie: Clara Amit / Israel Antiquities Authority)

Kamień z krzyżem odkryty na cmentarzu z okresu perskiego w Jaffie. (Zdjęcie: Amir Gorzalczany / Israel Antiquities Authority)

Mozaika z wczesnego okresu bizantyjskiego napisana po grecku z Jaffy, mówiąca w istocie: „Takie jest życie!”. (Zdjęcie: Nicky Davidov / Israel Antiquities Authority)

Ponieważ Jaffa była prawie nieprzerwanie zamieszkana przez cztery tysiąclecia, inne znaleziska opisane w czasopiśmie obejmują okres hellenistyczny, krucjaty i z okresu osmańskiego. Na przykład w innym miejscu Arbel i jego zespół znaleźli duży dół na śmieci pełen kawałków importowanych amfor (naczyń ceramicznych) pochodzących z okresu hellenistycznego, od IV do pierwszych wieków p.n.e. Te około 2300-letnie amfory, które były używane do przechowywania wina, zostały wykonane na różnych greckich wyspach Morza Egejskiego, takich jak Rodos i Kos, powiedział Arbel. Ten jeden dół dostarcza więcej dowodów na to, że szlaki handlowe między Jaffą a Grecją były solidne, powiedział Arbel.

Archeolodzy znaleźli również: 30 monet z okresu hellenistycznego i z okresu krucjat (XII – XIII w.), z późnego okresu osmańskiego (koniec XVIII – początek XX wieku) i mandatu brytyjskiego (1942); szczątki co najmniej dwóch koni i ceramiki pochodzącej z Imperium Osmańskiego; 95 fragmentów szklanych naczyń z czasów rzymskich i krzyżowców; oraz 232 muszelki, w tym te z Morza Śródziemnego, ślimaki lądowe i trzy guziki z masy perłowej.

Jest też dowcipna, starożytna grecka mozaika odkryta w pobliżu nekropolii z IV lub V wieku naszej ery, głosząca: „Bądźcie odważni, wszyscy, którzy są tu pochowani. To jest to!”.

W istocie oznacza to „to jest życie!” i że śmierć jest wspólnym przeznaczeniem wszystkich, powiedział Zvi Greenhut, szef działu publikacji w IAA..

Źródła: Laura Geggel / Atiqot / livescience.com

Zdjęcia: Yoav Arbel/Israel Antiquities Authority

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x