Kłopoty ze słuchem w zatłoczonym pokoju? Nowy “stożek ciszy” mógłby pomóc

W jakiś sposób, nawet w pomieszczeniu pełnym głośnych rozmów, nasz mózg może skupić się na jednym głosie w czymś, co nazywa się efektem koktajlu. Ale im głośniej się robi – lub im jesteś starszy – tym trudniej to zrobić. Teraz naukowcy być może wymyślili, jak to naprawić – za pomocą techniki uczenia maszynowego zwanej stożkiem ciszy.

Informatycy wytrenowali sieć neuronową, która z grubsza naśladuje okablowanie mózgu, aby zlokalizować i oddzielić głosy kilku osób mówiących w pomieszczeniu. Sieć dokonała tego częściowo, mierząc, jak długo trwało, zanim dźwięki dotarły do ​​grupy mikrofonów pośrodku pomieszczenia.

Kiedy naukowcy przetestowali swoją konfigurację z wyjątkowo głośnym szumem tła, odkryli, że stożek ciszy znajduje dwa głosy w odległości 3,7º od ich źródeł, donieśli w tym miesiącu na dostępnej wyłącznie online Conference on Neural Information Processing Systems. Dla porównania, przy czułości wynoszącej tylko 11,5º dla poprzedniej, najnowocześniejszej technologii. Kiedy naukowcy szkolili swój nowy system na dodatkowe głosy, poradzili sobie z tą samą sztuczką z ośmioma głosami do czułości 6,3º – nawet jeśli nigdy nie słyszał więcej niż cztery na raz.

Taki system mógłby kiedyś zostać użyty w aparatach słuchowych, instalacjach do nadzoru, zestawach głośnomówiących lub laptopach. Nowa technologia, która może również śledzić poruszające się głosy, może nawet ułatwić połączenia Zoom, oddzielając i wyciszając hałas otoczenia, od odkurzaczy po hałaśliwe dzieci.

Źródło: Matthew Hutson

The Cone of Silence: Speech Separation by Localization

Zdjęcie: ISTOCK | Wideo: Vivek Jayaram

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x