Zobacz jak rój dronów przelatuje przez gęsty las – pozostając w szyku

Lawirowanie przez gęsty las to wyzwanie nawet dla najmądrzejszego drona. Próba zrobienia tego jako części roju jest o rząd wielkości trudniejsza. Ale teraz naukowcy złamali kod.

Podejście to opiera się na technice nawigacji jednokierunkowej, która szybko wyznacza trasy wokół przeszkód w miarę ich pojawiania się w zasięgu wzroku, korzystając jedynie z kamery pokładowej i komputera. Zespół, który również stał za wcześniejszą strategią, przystosował ją do rojów, otrzymując drony do nadawania swoich trajektorii za pomocą sieci bezprzewodowej. Pozwoliło to innym dronom wybierać trasy, które pozwoliły uniknąć kolizji podczas pozostawania w szyku.

Technika, opublikowana w zeszłym miesiącu na serwerze preprint arXiv, wymaga bardzo małej mocy obliczeniowej i działa nawet przy niestabilnym połączeniu bezprzewodowym. W rzeczywistych testach rój trzech dronów był w stanie szybko poruszać się przez las losowo rozmieszczonych drzew.

Naukowcy twierdzą, że podejście to powinno z łatwością zwiększyć skalę, twierdzą naukowcy, którzy już „latali” chmarami do 10 wirtualnych dronów w symulacjach komputerowych gęsto upakowanych lasów. Mówią, że technologia ta może być bardzo obiecująca dla misji poszukiwawczo-ratowniczych w strefach klęsk żywiołowych lub badań ekologicznie interesujących siedlisk pod koronami drzew.

Źródło: Edd Gent

EGO-Swarm: A Fully Autonomous and Decentralized Quadrotor Swarm System in Cluttered Environments

Zdjęcie: Unsplash | Wideo: Science Magazine

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x