Gigantyczna kałamarnica u wybrzeży Japonii

Rzadka kałamarnica olbrzymia mierząca 3 metry długości została znaleziona wyrzucona na brzeg – w większości nienaruszona – na zachodnim wybrzeżu Japonii, według lokalnej prasy.

Kyoto Shimbun poinformowało, że małżeństwo z dystryktu Iwagahana w prefekturze Kioto po raz pierwszy znalazło martwy głowonóg – który może osiągnąć nawet 13 metrów – w czwartek (17.12).

Mężczyzna i kobieta spacerowali po plaży, kiedy około 6 rano zobaczyli gigantyczną kałamarnicę

W japońskim raporcie prasowym znalazło się zdjęcie kobiety siedzącej obok morskiego stworzenia, które miało około 1.5 metra średnicy.

Kobieta powiedziała gazecie, że często spotyka się mniejsze kałamarnice wyrzucane na brzeg. „Nigdy wcześniej nie widziałam tak dużej kałamarnicy” – powiedziała.

Kałamarnice olbrzymie są trudne do znalezienia, ponieważ zamieszkują jedne z najgłębszych głębin oceanu, rozwijając się na obszarach około 640 do 900 metrów poniżej poziomu morza.

Japońskie władze morskie w Odashukuno w prefekturze Kioto stwierdziły, że obserwacje gigantycznych kałamarnic są rzadkie, a kałamarnice pojawiły się na tym obszarze tylko około pięć lub sześć razy w ciągu ostatnich 20 lat.

Gigantyczna kałamarnica zainspirowała mity na całym świecie i prawdopodobnie była inspiracją dla potwora morskiego Krakena, legendy z północnej Europy.

Japońscy naukowcy badali ten gatunek przy użyciu nowych technik.

Toshifumi Wada, biolog morski z University of Hyogo w Japonii, zaczął zbierać DNA środowiska lub fragmenty materiału genetycznego kałamarnicy w 2018 roku, poinformował kanadyjski magazyn Hakai w tym miesiącu.

„Śledzenie DNA w środowisku może zwiększyć możliwości obserwacji, pływającej dziko kałamarnicy olbrzymiej” – powiedział jego kolega Hideyuki Doi, który kontynuuje badania po śmierci Wady w 2018 roku.

Edith Widder, biolog morski z Biura Eksploracji i Badań Oceanicznych USA National Oceanic and Atmospheric Administration, powiedziała magazynowi Hakai, że japońscy naukowcy prawdopodobnie odkryli dowody na obecność młodych kałamarnic olbrzymich.

Gigantyczna kałamarnica o długości 4.2 metra została znaleziona również w Republice Południowej Afryki w czerwcu 2020 r. Naukowcy z Muzeów Iziko w RPA powiedzieli wówczas, że planują zachować kałamarnicę – zalewając etanolem – do celów badawczych.

Źródła: upi.com | Zdjęcia: File Photo by EPA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x