3300-letnia czaszka pawiana może opowiadać o tajemniczym starożytnym królestwie

Legendy starożytnego Egiptu opowiadają o magicznej odległej krainie, w której nieustraszeni podróżnicy mogli zdobyć cudowne produkty, w tym złoto, kadzidło i mirrę. Kraina Punt – lub „ziemia Boża”, jak czasami ją nazywali Egipcjanie – posłużyła za scenerię tego, co zostało opisane jako najstarsza znana opowieść fantasy. Archeolodzy są przekonani, że Punt naprawdę istniało, a teraz mogą zdobyć pierwszy znany skarb Puntite: 3300-letnią czaszkę pawiana, która mogła pochodzić z legendarnej krainy.

Egipcjanie zaczęli podróżować do Punt około 4500 lat temu i kontynuowali to przez ponad 1000 lat, zgodnie z ich hieroglificznymi zapisami. Ale chociaż te zapisy i dzieła sztuki wymieniają produkty, które Egipcjanie przywieźli z Punt – żywice, metale, drewno liściaste i egzotyczne zwierzęta – archeolodzy znaleźli niewiele twardych dowodów na te towary.

To może się zmienić w przypadku czaszki pawiana. Nathaniel Dominy, prymatolog z Dartmouth College, i jego współpracownicy odkryli, że została ona zarchiwizowana w British Museum. Szczątki należą do pawiana płaszczowego [ang. hamadryas baboon] odkrytego przez XIX-wiecznych archeologów w starożytnym egipskim mieście Teby. Egipcjanie czcili pawiany płaszczowe jako ucieleśnienie Thota, boga mądrości, a także połączyli naczelne z Amun-Ra, wielkim bogiem Słońca. Ale naczelne nie pochodzą z Egiptu.

Dominy i jego koledzy badali izotopy chemiczne w szkliwie zębów pawiana, aby znaleźć wskazówki dotyczące miejsca narodzin zwierzęcia. Gleba i woda w regionie mają charakterystyczny stosunek izotopów strontu. Ta sygnatura izotopowa jest zablokowana w szkliwie zębów w pierwszych latach życia zwierzęcia i pozostaje niezmieniona, nawet jeśli później zwierzę przenosi się do innego kraju.

Zawartość strontu w szkliwie zębów potwierdziła, że ​​starożytny pawian nie urodził się w Egipcie. Zamiast tego, analiza stosunków strontu u 31 współczesnych pawianów z całej Afryki Wschodniej i Półwyspu Arabskiego sugeruje, że zwierzę urodziło się na obszarze rozciągającym się na terenie dzisiejszej Erytrei, Etiopii i północno-zachodniej Somalii – donosi zespół w eLife .

Starożytni Egipcjanie czcili pawiany i malowali ich obrazy w grobie Tutenchamona. INTERFOTO / ALAMY ZDJĘCIE STOCK

To właśnie tam większość archeologów uważa, że ​​znajdowało się Punt, co sugeruje, że pawian jest pierwszym znanym skarbem Puntite, mówi Dominy.

Porty Punt prawdopodobnie leżały w Erytrei lub 200 kilometrów wzdłuż wybrzeża wschodniego Sudanu, mówi Kathryn Bard, archeolog z Boston University. W latach 2001-2011 ona i nieżyjący już archeolog Rodolfo Fattovich wykopali stanowisko zwane Mersa / Wadi Gawasis na wybrzeżu Morza Czerwonego w Egipcie i znaleźli 2800-letni kamienny napis dokumentujący podróż do Punt. Odkryli także fragmenty ceramiki w stylu charakterystycznym dla nizin sudańsko-erytrejskich, prawdopodobnie uzyskanych w Punt.

Nowe badanie, mówi Bard, dostarcza „kolejnego dowodu na to, gdzie znajdował się Punt”. Ale mówi, że pawian nie jest pierwszym znanym skarbem Puntite, ponieważ jej wykopaliska w Mersa / Wadi Gawasis odkryły cenny obsydian i fragmenty hebanu.

Dominy twierdzi jednak, że nie jest jasne, czy te przedmioty pochodzą z Punt, biorąc pod uwagę na przykład szeroką dystrybucję hebanu w Afryce.

Niezależnie od tego nowe znalezisko jest znaczącym osiągnięciem – mówi Pearce Paul Creasman, archeolog z American Center of Oriental Research. „To niezwykle ważny krok w lepszym zrozumieniu tej tajemniczej krainy, której wciąż nie do końca rozumiemy”.

Źródło: Colin Barras

The Tale of the Shipwrecked Sailor: An Egyptian Epic

Mummified baboons reveal the far reach of early Egyptian mariners

Zdjęcie: THE TRUSTEES OF THE BRITISH MUSEUM

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x