Odkryto gigantyczny fragment „kosmicznej sieci”. Ma długość 50 milionów lat świetlnych.

Mapa naszego wszechświata wygląda zadziwiająco jak mapa drogowa Stanów Zjednoczonych. Duże, ruchliwe gromady galaktyk tworzą jasno oświetlone miasta, podczas gdy długie, rzadkie autostrady gazu łączą je w gigantyczną sieć molekularną. Poza tą siecią: ciemna, pusta przestrzeń.

Astronomowie uważają, że ta kosmiczna sieć jest pozostałością po wczesnym Wszechświecie, kiedy duże chmury gazu stawały się coraz gęstsze, gdy ich grawitacja przyciągała coraz więcej materii w ich kierunku. Dziś te gromady galaktyk są największymi znanymi strukturami we Wszechświecie, z których każda zawiera setki lub tysiące pojedynczych galaktyk i miliardy gwiazd.

Gromady te są dość łatwe do zobaczenia przy pomocy dobrych teleskopów; ale długie, nierówne drogi – lub „nitki” – między nimi są jednak znacznie trudniejsze do wykrycia. Teraz, używając potężnego teleskopu rentgenowskiego, astronomowie są przekonani, że wykonali jedno z najwyraźniejszych zdjęć nitki w historii – lub przynajmniej jedno z najdłuższych.

W badaniu opublikowanym 4 grudnia w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics, naukowcy zbadali obiekt o nazwie A3391 / 95 – grupę trzech gromad galaktyk, znajdujących się około 700 milionów lat świetlnych od Ziemi. Korzystając z teleskopu rentgenowskiego eROSITA, zespół nie tylko dostrzegł trzy pojedyncze gromady, ale także łączący je ogromny żarnik gazowy. Według obliczeń zespołu nitka ta rozciąga się na obszarze ponad 50 milionów lat świetlnych – jest to największy pojedyncza nitka, jaką kiedykolwiek uchwycono na obrazie.

To odkrycie jest ekscytujące, ponieważ uważa się, że nitki zawierają ogromną część brakującej we wszechświecie materii barionowej (to znaczy materii zbudowanej z protonów i neutronów).

„Według obliczeń ponad połowa całej materii barionowej w naszym wszechświecie jest zawarta w tych nitkach” – powiedział w oświadczeniu autor badania Thomas Reiprich, astronom z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech.

Astronomowie obliczyli, że wszystkie galaktyki w kosmosie stanowią tylko około 40% materii barionowej wszechświata. Uważa się, że pozostała część znajduje się wewnątrz nitek między gromadami galaktyk, chociaż udowodnienie tego jest trudne; gaz wewnątrz tych nitek jest tak rozcieńczony (według naukowców mniej niż 10 cząstek na metr sześcienny), że ich obrazowanie było prawie niemożliwe.

Kiedy te włókna w końcu pojawią się na zdjęciach rentgenowskich odległych gromad galaktyk, astronomowie mogą w końcu być w stanie zbadać dowiedzieć się, czy naprawdę zawierają brakującą materię wszechświata.

Źródła: Brandon Specktor / Live Science

Longest intergalactic gas filament discovered

The Abell 3391/95 galaxy cluster system A 15 Mpc intergalactic medium emission filament, a warm gas bridge, infalling matter clumps, and (re-) accelerated plasma discovered by combining SRG/eROSITA data with ASKAP/EMU and DECam data

Zdjęcia: Reiprich et al., Astronomy & Astrophysics

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x