Łowcy obcych wykrywają tajemniczy sygnał pochodzący z najbliższego układu gwiezdnego

Astronomowie poszukujący sygnałów radiowych od obcych cywilizacji wykryli „intrygujący sygnał” z kierunku Proxima Centauri, najbliższego układu gwiazdowego Słońca.

Naukowcy nadal przygotowują artykuł na temat odkrycia, a dane nie zostały upublicznione. Jednak sygnał jest podobno wąską wiązką fal radiowych 980 MHz, wykrytą w kwietniu i maju 2019 r. Na teleskopie Parkesa w Australii. Teleskop Parkesa jest częścią wartego 100 milionów dolarów projektu Breakthrough Listen, którego celem jest poszukiwanie sygnałów radiowych ze źródeł technologicznych spoza Układu Słonecznego. Sygnał 980 MHz pojawił się raz i nigdy nie został ponownie wykryty. Ta częstotliwość jest ważna, ponieważ, jak wskazuje Scientific American, w tym paśmie fal radiowych zwykle brakuje sygnałów z statków i satelitów wykonanych przez człowieka.

Funkcja Breakthrough Listen polega na wykrywaniu nietypowych sygnałów radiowych pochodzących z poza Układu Słonecznego. Ale wydaje się, że ten sygnał pochodzi bezpośrednio z układu Proxima Centauri, zaledwie 4,2 roku świetlnego od Ziemi. Jeszcze bardziej kuszące: podobno sygnał zmienił się nieznacznie podczas obserwacji, w sposób przypominający przesunięcie spowodowane ruchem planety. Proxima Centauri ma jeden znany skalisty świat o 17% większy od Ziemi i jednego znanego gazowego giganta.

The Guardian zacytował nienazwane źródło z widocznym dostępem do danych tego sygnału, które mówiło: „Jest to pierwszy poważny kandydat na obcą komunikację od czasu „Wow! Signal”, słynnego sygnału radiowego wykrytego w 1977 r., który również przypominał technopodpis. Jednak Guardian ostrzegł, że ten sygnał „prawdopodobnie ma również przyziemne pochodzenie”.

Takie bardziej przyziemne źródła obejmują kometę lub jej chmurę wodoru, co również może wyjaśniać „Wow! Signal”.

Sofia Sheikh z Penn State University, która prowadziła analizę sygnału dla Breakthrough Listen, wyraziła swoje podekscytowanie tym: „To najbardziej ekscytujący sygnał, jaki znaleźliśmy w projekcie Breakthrough Listen, ponieważ nie mieliśmy wcześniej przeskoku sygnału przez tak wiele naszych filtrów”- powiedział Sheikh w wywiadzie dla Scientific American, dodając, że sygnał jest obecnie określany jako Breakthrough Listen Candidate 1 lub BLC1.

Nieodłącznym wyzwaniem w poszukiwaniu komunikacji z obcymi jest to, że nikt nie wie, jak kosmici mogą się komunikować, i nikt nie zna wszystkich potencjalnych naturalnych źródeł fal radiowych we wszechświecie. Więc kiedy przychodzą sygnały, które wydają się nawet wiarygodne technologicznie i nie mają łatwych naturalnych wyjaśnień, kusi, aby przeskoczyć do kosmitów. Jak dotąd żadne dane dotyczące tego sygnału nie są jawne i jest prawdopodobne, że nawet gdy zostanie upubliczniony, nie będzie rozstrzygających odpowiedzi; to właśnie stało się w przypadku Wow! W końcu sygnał.

Źródła: Rafi Letzter / Live Science

Scientists looking for aliens investigate radio beam ‘from nearby star’

Alien Hunters Discover Mysterious Signal from Proxima Centauri

Zdjęcia: CSIRO/A. Cherney

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x