Jak dziki był Dziki Zachód?

Każdy, kto kiedykolwiek oglądał western, wie wszystko o tym, jak „dzikie” było wtedy życie. Damy w niebezpieczeństwie były przywiązane do trakcji kolejowych, bydło związane z kowbojami, szeryf był zwykle leniwy i nie interesował się egzekwowanie prawa. Krótko mówiąc, za każdym razem, gdy szedłeś do saloonu, ryzykowałeś, że zostaniesz wciągnięty w strzelaninę.

Cóż, przynajmniej takie podejście mają filmowcy. Ale co mają do powiedzenia historycy?

W rzeczywistości Zachód był o wiele bardziej nudny, niż to często przedstawia się w kulturze popularnej, ale niektóre obszary były faktycznie niebezpieczne.

Dziki Zachód obejmował rozległy obszar rozciągający się od Rocky „górskich stanów, takich jak Montana, aż do Teksasu, a następnie przez Zachodnie Wybrzeże” – powiedział Terry Anderson, emerytowany profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanowym w Montanie i współautor książki „The Not So Wild, Wild West: Property Rights on the Frontier” (Stanford Economics and Finance, 2004). Jeśli chodzi o okres czasu, mówimy o latach pięćdziesiątych XIX wieku, czyli przed wojną secesyjną, aż do 1900 roku. „To było wtedy, gdy prerie były otwarte i bydło mogło paść się wszędzie” – powiedział Anderson dla Live Science.

Co ważne, znaczna część tego rozległego obszaru była wówczas przedpaństwowa, co oznaczało, że nie było zbyt dużego nadzoru federalnego.

Ten brak scentralizowanego rządu jest częściowo odpowiedzialny za nasze zbiorowe wyobrażenie sobie Dzikiego Zachodu jako hałaśliwego i krwawego miejsca do życia, wyjaśnił Anderson. „Przedstawiono to prawie jako stan anarchii, w którym toczyły się walki między plemionami indiańskimi, [a] potem przyszli Europejczycy, by się przyłączyć” – powiedział. Podczas gdy bitwy godne portretów Johna Wayne’a miały miejsce (na przykład trzy osoby zginęły w 1881 r. w strzelaninie w OK Corral na terytorium Arizony), były też okresy pokoju, które trwały wystarczająco długo, aby osadnicy mogli prowizoryczny sposób ustalali zasady społeczne.

„Wersja hollywoodzka pokazuje każdego walczącego o prawa do wody i ziemi, ale odkryliśmy, że w rzeczywistości ludzie rozumieli negatywne konsekwencje walki i zamiast tego znaleźli cywilne sposoby rozwiązywania sporów” – powiedział Anderson. Na przykład właściciele bydła często dzielili rozległe działki i tworzyli stowarzyszenia, aby dokumentować i przyznawać prawa do pastwisk. „Prawa własności były wystarczająco bezpieczne i istniał na nie rynek. System działał całkiem nieźle, chyba że ktoś pochodził z plemienia indiańskiego” – powiedział Anderson.

Przez cały ten czas ziemie pod kontrolą Indian stopniowo się kurczyły, a wraz z nimi swobody. Kongres uchwalił ustawę o przywłaszczeniach w 1851 roku, która umożliwiła utworzenie pierwszych rezerwatów, w których Indianie zostali przymusowo przesiedleni i uniemożliwiono im wyjazd bez pozwolenia.

Tymczasem Dziki Zachód nie był jakąś małą utopią rządową dla białych osadników – i istnieją dane, które to potwierdzają. Mathieu Couttenier, ekonomista polityczny na Uniwersytecie w Lyonie we Francji, zagłębił się w statystyki przestępczości na pograniczu w XIX wieku w badaniu z 2017 r. w Journal of the European Economic Association. Couttenier i jego koledzy odkryli, że niektóre części Dzikiego Zachodu były wyraźnie bardziej brutalne niż stany wschodnie, zwłaszcza w miejscach, w których odkryto złoto i inne minerały. Na przykład morderstwo i napaść fizyczna nie były rzadkością.

Innymi słowy, kiedy przedmiotowe zasoby były obfite – na przykład ziemia do wypasu bydła – ludzie byli bardziej skłonni do zawarcia jakiegoś pokojowego porozumienia. Ale jeśli surowiec był rzadszy i bardziej wartościowy, na przykład metal szlachetny, ludzie byli bardziej skłonni do uderzania pięściami (lub gorzej), aby zdobyć swoje.

„Mówimy o 3 do 4% wzroście przestępczości w hrabstwach z minerałami i bez kontroli federalnej w porównaniu z hrabstwami bez minerałów, które zostały włączone do Stanów Zjednoczonych” – powiedział Couttenier. „Myślę, że to całkiem spory skok”.

Więc jak dziki był Dziki Zachód? Prawdopodobnie dużo łagodniejszy, niż sobie wyobrażałeś, ale czasami z pewnością nie był to piknik.

Źródła: Benjamin Plackett  / Live Science

Zdjęcia: Darrell Gulin

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x