Najlepszą metodą na ratowanie lasów może nie być sadzenie drzew!

Najlepsze i najbardziej różnorodne lasy to te, które same się rozsiewają. To coś, co te niesamowite ekosystemy robią od setek milionów lat, a niektórzy obrońcy środowiska w Wielkiej Brytanii uważają, że powinniśmy po prostu zejść im z drogi.

Nowy raport środowiskowej organizacji non-profit Rewilding Britain twierdzi, że drzewa powinny być sadzone przez ludzi tylko wtedy, gdy naturalna regeneracja jest mało prawdopodobna lub potrwa zbyt długo. Pomysł nie jest niczym nowym w kręgach obrońców przyrody, nie jest też taktyką dyskutowaną tylko w Wielkiej Brytanii. Podczas gdy sadzenie drzew niesie wiele korzyści dla lokalnego środowiska i szerszego klimatu, pozytywne rezultaty zależą od tego, jak, kiedy i gdzie drzewo jest sadzone i pielęgnowane.

Obecnie szybkie próby ponownego zalesienia często prowadzą do powstania monokultur lub inwazyjnych gatunków drzew, ostatecznie zmniejszając lokalną bioróżnorodność i dostęp do ziemi, wody lub zasobów żywności w okolicznych społecznościach.

Nawet jeśli chodzi o sekwestrację dwutlenku węgla, eksperci uważają, że jakość lasu może mieć większe znaczenie niż sama liczba drzew, chociaż badania w tej dziedzinie są ograniczone.

W ostatnich latach sadzenie drzew stało się popularną strategią ochrony na całym świecie, a mimo to wiele polityk rządowych nie próbuje nawet pozwolić na naturalny odrost, który jest tańszy i ma zwykle większe korzyści dla środowiska. Niedawno Wielka Brytania ogłosiła kilka programów sadzenia drzew, w tym obietnicę pokrycia 30 000 hektarów ziemi nowym sadzonkami.

Ale Rewilding Britain chce bardziej kompleksowego i praktycznego podejścia. Prosi urzędników rządowych o wyraźne zachęcanie do naturalnej regeneracji w swojej polityce odnowienia.

“Nie możemy zastąpić naszych utraconych lasów sadzeniem pojedynczych drzew”, argumentuje dyrektor wykonawczy Rebecca Wrigley.

“Ochrona fragmentów prastarych lasów oraz umożliwianie drzewom naturalnej regeneracji na dużą skalę i wspomaganie ich to najskuteczniejszy sposób na odwrócenie smutnego losu naszych zniszczonych lasów. Ten sposób przyniesie korzyści ludziom, naturze i klimatowi”.

Pozwolenie lasom na samodzielne odradzanie się może również być znacznie tańsze w dłuższej perspektywie, zwłaszcza w porównaniu z kosztami zarządzania gatunkami inwazyjnymi, zatrzymania ognisk chorób importowanych i produkcji plastikowych osłon drzew. W sytuacjach, gdy lasy są zbyt zniszczone, by mogły odrosnąć w sposób naturalny, można, zamiast tego zasiać do ziemi nasiona rodzimych drzew. Podczas gdy niektórym ludziom może się nie podobać wygląd kolejnych zarośli, to właśnie ten rodzaj terenu zapewnia najlepsze siedlisko dla młodych drzew.

Niedawne badanie opublikowane we wrześniu 2020 roku wykazało, że naturalny odrost znacznie lepiej pochłania węgiel niż aktywne sadzenie drzew. Naukowcy oszacowali, że gdyby świat odłożył 1,67 miliarda akrów na lasy, ich rozwój i rozprzestrzenianie się,  zarówno drzewa, jak i gleba pochłonęłyby ilość około siedmiu lat dzisiejszej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. – czyniąc z tego projektu “największe naturalne rozwiązanie klimatyczne”.

Przełożenie tych danych na rzeczywistość to inna sprawa. Przywracanie lasów powinno być tak łatwe, jak pozwolenie drzewom siać się samodzielnie, ale z praktycznego punktu widzenia prawdopodobnie będzie wymagało to zbilansowania podejść. We wrześniu geograf Matthew Fagan powiedział Science Magazine, że uważa, że ​​badanie było “błyskawicznym krokiem naprzód”, ale sam naturalny odrost nie uratuje planety. Twierdzi, że młode lasy są stale wycinane pod nowe pola uprawne i rancza, zanim osiągną swój pełny potencjał. W niektórych przypadkach badania sugerują, że szkody wynikające z degradacji lasów są gorsze niż czynne wylesianie.

W związku z tym ziemia nie tylko musi zostać odłożona na odrost, ale także musi być chroniona i utrzymywana. Na przykład w Wielkiej Brytanii odłogowanie gruntów do ponownego zarodkowania będzie wymagało od lokalnych hodowców owiec i rogacizny rezygnacji z nowych pastwisk. W szybko zmieniającym się świecie konkurencja o przyszłe ziemie będzie tylko rosła. W związku z tym Rewilding Britain wzywa rząd do ochrony prastarych lasów, zapewnienia lepiej połączonych siedlisk i do tego, aby duże połacie dzikich terenów zadbały same o siebie.

“Nasze prastare lasy są nieobecne tylko dlatego, że je zniszczyliśmy i nadal ciężko pracujemy, aby zapobiec ich powrotowi poprzez wycinanie, nadmierne koszenie i nadmierny wypas” – mówi Wrigley.

Niezależnie od tego, czy będziemy sadzić drzewa, czy pozwolimy działać samej naturze, decyzja należy do nas.

 

Źródła: Carly Cassella / Science Alert

The potentials and limitations of tree plantings as a climate solution

Tree planting in the UK

Natural regeneration key to doubling woodlands and saving Britain’s crippled forests

Mapping carbon accumulation potential from global natural forest regrowth

Plant trees or let forests regrow? New studies probe two ways to fight climate change

Want to beat climate change? Protect our natural forests

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x