Chiny otwierają największy na świecie radioteleskop dla międzynarodowych naukowców

Po zawaleniu się historycznego Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, Chiny otworzyły największy radioteleskop na świecie dla międzynarodowych naukowców.

W Pingtang w prowincji Guizhou znajduje się pięciusetmetrowy teleskop sferyczny z aperturą (FAST), największy radioteleskop na świecie, przewyższający obserwatorium Arecibo, które było największym na świecie przez 53 lata, zanim ukończono budowę FAST w 2016 r. Po dwóch awariach kabli na początku tego roku radioteleskop w Arecibo zawalił się w listopadzie, powodując trwałe zamknięcie obserwatorium. Teraz FAST otwiera swoje podwoje dla astronomów z całego świata.

„Nasz komitet naukowy dąży do tego, aby FAST stawał się coraz bardziej otwarty na społeczność międzynarodową” – powiedział agencji informacyjnej AFP Wang Qiming, główny inspektor centrum operacyjnego i rozwoju FAST – według francuskiego serwisu informacyjnego AFP .

Według raportu Chiny przyjmą wnioski w nadchodzącym roku (2021) od zagranicznych naukowców, którzy chcą wykorzystać ten instrument do swoich badań.

Dzięki masywnej czaszy o średnicy 1600 stóp (500 metrów) FAST jest nie tylko większy niż obecnie zniszczony teleskop Arecibo, ale jest także trzykrotnie bardziej czuły. FAST, który rozpoczął pełną działalność w styczniu tego roku, jest również otoczony 3-milową (5-kilometrową) strefą „ciszy radiowej”, w której telefony komórkowe i komputery nie są dozwolone.

„Wiele inspiracji czerpaliśmy z jego konstrukcji [Arecibo], którą stopniowo ulepszaliśmy, aby zbudować nasz teleskop” – powiedział Qiming.

Teleskopy radiowe, takie jak FAST, wykorzystują anteny i odbiorniki radiowe do wykrywania fal radiowych ze źródeł radiowych w kosmosie, takich jak gwiazdy, galaktyki i czarne dziury. Instrumenty te mogą być również używane do wysyłania sygnałów radiowych, a nawet odbijania światła radiowego od obiektów w Układzie Słonecznym (takich jak planety), aby zobaczyć, jakie informacje mogą po odbiciu wrócić z powrotem.

Naukowcy mogą używać FAST nie tylko do eksploracji wszechświata, ale także do badania obcych światów, określania, czy spoczywają w „ekostrefie [ ekostrefa, także: „strefa zamieszkiwalna” (ang. habitable zone) – strefa wokół gwiazdy, o kształcie zbliżonym do warstwy sferycznej, w której obrębie na wszystkich znajdujących się planetach mogą panować warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych, z których za najistotniejszy uważane jest istnienie ciekłej wody.]” w pobliżu swojej gwiazdy macierzystej, a także do poszukiwania obcego życia.

W 1974 roku w Arecibo naukowcy pracujący nad poszukiwaniem pozaziemskiej inteligencji, czyli SETI, wysłali międzygwiezdną wiadomość radiową do gromady kulistej M13 w nadziei, że otrzymają potwierdzenie inteligentnego życia pozaziemskiego. Współautorem wiadomości był astronom i popularyzator naukowy Carl Sagan, który pomógł w popularyzacji Arecibo i ogólnie radioastronomii.

Źródła: Chelsea Gohd

China to open giant telescope to international scientists

Zdjęcia: NAO/FAST

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x