Zaginiony artefakt z Wielkiej Piramidy został właśnie znaleziony w puszce po cygarach w Szkocji

Artefakt, który został zabrany z egipskiej Wielkiej Piramidy w Gizie w 1872 roku, był zaginiony przez 70 lat, dopóki nie został niedawno odkryty w pudełku po cygarach w University of Aberdeen Museums (UAM) w Szkocji.

Asystentka kuratorska Abeer Eladany przeglądała przedmioty przechowywane w kolekcji Asia Collection pod koniec 2019 roku, kiedy znalazła małe pudełko, które nie pasowało do tych zbiorów – częściowo dlatego, że na wieku było ozdobione motywem byłej egipskiej flagi, powiedzieli przedstawiciele uniwersytetu w oświadczeniu .

W pudełku znajdował się kawałek cedru o długości 5 cali (13 centymetrów), w kilku kawałkach. Skromnie wyglądający fragment drewna jest jednym z zaledwie trzech obiektów, jakie kiedykolwiek usunięto z Komnaty Królowej [Queen Chamber]; uważa się, że został umieszczony w grobowcu, gdy konstrukcja została zbudowana około 4500 lat temu i może być częścią narzędzia, które zostało użyte do wzniesienia masywnej piramidy.

„Nie mogłam w to uwierzyć, kiedy zdałem sobie sprawę, co jest w tej nieszkodliwie wyglądającej puszce po cygarach” powiedziała Eladany.

Wielka Piramida Chufu, poświęcona egipskiemu faraonowi, który rządził około 2500 r. p.n.e., stoi na Nekropolii Memfis, na południe od płaskowyżu Giza w Egipcie. Jest to największa z trzech piramid, zbudowanych z ponad 6 milionów ton (5,5 miliona ton metrycznych) wapienia, 8800 ton (8000 ton metrycznych) granitu i 550 000 ton (500 000 ton metrycznych) zaprawy, według Muzeum Narodowego Szkocji (NMS). Nawet po tysiącleciach wietrzenia piramida ma około 455 stóp (138 metrów) wysokości, a w czasie jej budowy miała około 481 stóp (146 m) wysokości.

W XIX wieku brytyjski inżynier Waynman Dixon budował most w Kairze, kiedy skontaktował się z nim Charles Piazzi Smyth, królewski astronom Szkocji, aby pomóc w badaniu Wielkiej Piramidy za zgodą Egipskiej Służby Starożytności (NMS). Podczas badania w 1872 roku Dixon usunął trzy przedmioty z Komnaty Królowej: kawałek cedru, kule i hak. Razem stały się znane jako „relikwie Dixona” i chociaż kula i hak były później przechowywane w kolekcji British Museum, kawałek drewna wyruszył w “inną podróż”, zgodnie z oświadczeniem UAM.

Kawałek cedru trafiły do ​​dr. Jamesa Granta, szkockiego lekarza, który praktykował medycynę w Egipcie pod koniec XIX wieku; pomagał Dixonowi w badaniu Wielkiej Piramidy i był z Dixonem, kiedy znalazł tak zwane relikwie, powiedzieli przedstawiciele UAM. Z ich danych wynika, że ​​córka Granta przekazała muzeum „pięciocalowy kawałek cedru [12,70 centymetra]” w 1946 roku.

Datowanie radiowęglowe ujawniło, że fragmenty drewna były nawet starsze niż Wielka Piramida. (Zdjęcie: University of Aberdeen)

Starsze niż oczekiwano

Odkrycie porównano z dokumentacją muzealną obiektów z Egiptu. Szybko zdano sobie sprawę, że był to dawno brakujący drewniany artefakt.

„Kiedy spojrzałam na liczby w naszych rejestrach w Egipcie, od razu wiedziałem, co to jest i że zostało to skutecznie ukryte na widoku w niewłaściwym zbiorze” – powiedział Eladany w oświadczeniu. „Jestem archeologiem i pracowałem przy wykopaliskach w Egipcie, ale nigdy nie przypuszczałem, że w północno-wschodniej Szkocji znajdę coś tak ważnego dla dziedzictwa mojego własnego kraju.”

Datowanie drewna metodą węglową ujawniło kolejną niespodziankę: datowano je na około 3341 r. p.n.e. do 3094 r. p.n.e., poprzedzając panowanie Cheopsa i budowę Wielkiej Piramidy o około 500 lat, sprawia to, że obiekt był „nawet starszy, niż sobie wyobrażaliśmy” – Neil Curtis, szef muzeów oraz kolekcji specjalnych na Uniwersytecie w Aberdeen, podał w oświadczeniu.

Umieszczenie obiektu w ogromnych zbiorach muzeów uniwersytetu „było jak znalezienie igły w stogu siana” – powiedziała kurator Abeer Eladany. (Zdjęcie: University of Aberdeen)

„Może to być spowodowane tym, że fragmenty drewna które były datowane, mogą pochodzić ze środka ze środka długowiecznego drzewa” – powiedział Curtis. „Ewentualnie może to być spowodowane rzadkością drzew w starożytnym Egipcie, co oznaczało, że drewno było rzadkością, cenioną i poddawaną recyklingowi lub pielęgnowaną przez wiele lat”.

Wiek fragmentu sugeruje, że oryginalny drewniany przedmiot i towarzyszące mu „relikwie” z grobowca zostały prawdopodobnie umieszczone wewnątrz piramidy w czasie jej budowy.

„Teraz uczeni będą debatować nad jego użyciem i zastosowaniem oraz czy został on celowo tam zdeponowany, jak to miało miejsce później w Nowym Królestwie, kiedy faraonowie próbowali podkreślić ciągłość z przeszłością poprzez pochowanie starożytności razem z nimi” – powiedział Curtis w oświadczeniu.

Źródła: Mindy Weisberger / Live Science

Missing 5,000-year-old piece of Great Pyramid puzzle discovered in cigar box in Aberdeen

Pyramid casing stone

Zdjęcia: University of Aberdeen

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x