Krzyk ma zły wpływ na Twojego psa!

Twój pies może być Twoim oczkiem w głowie, ale bądźmy szczerzy: jest zwierzęciem ze swoimi własnymi instynktami i dziwactwami i są chwile, kiedy sprawia, że zaczynasz rwać włosy z głowy. Jednak niezależnie od tego, jak bardzo będziesz zdenerwowany, nowe badania sugerują, że nigdy nie powinieneś krzyczeć na złośliwego psiaka ani w żaden inny sposób go karać.

Według badania opublikowanego w PLOS ONE, szkolenia awersyjne, takie jak pozytywne kary i wzmocnienia negatywne, mogą mieć długoterminowy negatywny wpływ na stan psychiczny Twojego psa.

„Nasze wyniki pokazują, że psy do towarzystwa trenowane metodami awersyjnymi doświadczały gorszego dobrostanu podczas sesji szkoleniowych niż psy trenowane metodami opartymi na nagrodach” – piszą naukowcy w artykule.

“Ponadto psy trenowane przy użyciu wyższych proporcji metod opartych na awersji miały gorszy dobrostan poza kontekstem szkolenia niż psy trenowane metodami opartymi na nagrodach”

Tego rodzaju badania zostały przeprowadzone wcześniej i wykazały, że szkolenie awersyjne ma negatywne skutki, ale dotyczyły one głównie psów policyjnych i laboratoryjnych. Ponadto trening awersyjny jest zwykle treningiem z obrożą szokową, która jest tylko jednym z kilku stosowanych narzędzi. Dlatego międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez biolog Anę Catarinę Vieira de Castro z Universidade do Porto w Portugalii, przeprowadził nowe badanie na psach do towarzystwa.

Zwierzęta rekrutowano z wielu psich szkółek w Porto – 42 psy z trzech szkół, które stosują szkolenie oparte na nagrodach, takich jak przysmaki, oraz 50 psów z czterech szkół, które stosują szkolenie oparte na awersji. Dwie z tych szkół stosowały łagodne, awersyjne techniki treningowe, a dwie ostrzejsze. Każdy pies został sfilmowany podczas pierwszych 15 minut trzech sesji treningowych. Pobrano również próbki śliny od zwierząt w celu oceny poziomu stresu podczas treningu – po trzy od każdego psa relaksującego się w domu w celu ustalenia podstawowego poziomu hormonu stresu, kortyzolu, oraz po trzy od każdego psa po treningu. Naukowcy przeanalizowali także zachowanie psów podczas treningu, szukając zachowań stresowych, takich jak ziewanie, lizanie warg, podnoszenie łap i skowyczenie.

Jak można było przewidzieć, psy uczestniczące w szkoleniach awersyjnych wykazywały podwyższone zachowania stresowe, objawiające się w szczególności ziewaniem i oblizywaniem warg. Ich ślina miała również znacznie zwiększony poziom kortyzolu w porównaniu do czasu, gdy odpoczywały w domu. Z drugiej strony psy trenowane metodą nagradzanie były dość spokojne – wykazywały znacznie mniej zachowań stresowych i znacznie bardziej normalny poziom kortyzolu.

Następnym krokiem była ocena długoterminowych skutków tego stresu. Miesiąc po ocenie psów podczas szkolenia 79 z nich zostało nauczonych, aby kojarzyć miskę po jednej stronie pomieszczenia z przekąską. Jeśli miska była po tej stronie, zawsze zawierała coś pysznego; jeśli znajdował się po drugiej stronie, była pusta.

Następnie naukowcy przemieszczali miskę po pokoju, aby zobaczyć, jak szybko psy będą do niej podchodzić w poszukiwaniu smakołyku. Wyższa prędkość była interpretowana jako oznaczająca, że ​​pies oczekiwał smakowitej przekąski, podczas gdy wolniejsza prędkość oznaczała, że ​​pies był bardziej pesymistyczny co do zawartości.

Rzeczywiście, im bardziej awersyjny trening pies przeszedł, tym wolniej zbliżał się do miski. Co ciekawe, psy z grupy szkoleniowej opartej na nagrodach faktycznie uczyły się zadania lokalizacji miski szybciej niż psy trenujące awersyjnie. Sugeruje to, że trening oparty na nagrodach może być w rzeczywistości bardziej skuteczny, chociaż naukowcy sugerują, że może to wynikać z faktu, że psy trenowane nagrodami rozumiały już metody treningu oparte na przekąskach. Jest możliwe, że druga grupa nauczyłaby się szybciej zadania, gdyby wobec nich zastosowano metodę awersyjną – potrzeba więcej badań, aby to ustalić.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, wyniki wydają się sugerować, że szkolenie awersyjne niekoniecznie ma przewagę nad treningiem z nagrodami, który jest znacznie lepsze dla szczęścia Twojego psa.

“Nasze badanie wskazuje na fakt, że dobrostan psów do towarzystwa tresowanych metodami awersyjnymi jest zagrożony, zwłaszcza jeśli są one używane w dużych proporcjach” – powiedzieli naukowcy.

 

Źródła: Michelle Starr / Science Alert

Does training method matter? Evidence for the negative impact of aversive-based methods on companion dog welfare

What Is Positive Punishment in Dog Training?

What is Negative Reinforcement in Dog Training?

Do aversive-based training methods actually compromise dog welfare?: A literature review

Zdjęcia: Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x