Ötzi mógł znać Alpy bez lodu?

Ötzi, wędrowiec z epoki miedzi znaleziony zmumifikowany w Alpach prawie trzy dekady temu, mógł żyć w czasie, gdy lodowiec schodziły z najwyższych szczytów na niższe zbocza gór.

Lód, który zachował Ötziego po jego śmierci około 3300 lat p.n.e., stopił się od czasu odkrycia mumii w 1991 roku. Jednak nowa analiza lodu znajdującego się zaledwie 7,4 mil (12 kilometrów) od miejsca, w którym znaleziono Ötziego, sugeruje, że tylko najwyższe szczyty zostały pokryte lodowcem. Zaledwie kilkaset lat przed narodzinami Ötziego pobliskie góry mogły być wolne od lodu.

Odkrycia sugerują, że w holocenie, czyli epoce obejmującej 11 650 lat temu do chwili obecnej, lodowce w Alpach zmieniły się dramatycznie.

„Naszym głównym odkryciem jest to, że lód ma mniej więcej 5900 lat, czyli jest nieco starszy od lodowca” – powiedział Pascal Bohleber, który bada lód lodowcowy w Austriackiej Akademii Nauk. „To sugeruje, że w tym regionie mieliśmy czas, kiedy lodowce zaczęły się formować w warunkach pozbawionych lodu lub z lodowcami wyraźnie mniejszymi niż obecnie”.

Historia w lodzie

Większość historii lodu w Alpach została zebrana z jęzorów lodowcowych w dolinach o stosunkowo niewielkich wysokościach, powiedział Bohleber. Powiedział, że rdzenie lodowe zostały wiercone w kilku miejscach na szczycie, ale większość z nich znajduje się w zachodnich Alpach na wysokości około 4000 metrów (12 000 stóp).

Dwa rdzenie lodowe analizowane w nowych badaniach pochodziły ze szczytu lodowca Weißseespitze w austriackiej części Alp Ötzalskich, na wysokości około 3500 stóp (11 500 stóp). Bohleber i jego koledzy przewieźli siebie i swój sprzęt na szczyt helikopterem i wwiercili 36 stóp (11 m) w dół, gdzie lód był przymarznięty do podłoża skalnego. Miało to kluczowe znaczenie dla badania lodu, ponieważ roztopiona woda nie tylko przenosi historyczne zapisy podczas przepływu, ale powoduje przesuwanie się i deformowanie lodu, a także wymazanie danych z dziesięcioleci lub wieków. Na szczęście lód u podstawy lodowca Weißseespitze nigdy się nie stopił, ale ocieplenie wciąż sprawiało badaczom kłopoty. Roztopiona woda na wierzchu lodu groziła skażeniem warstw poniżej, więc zespół wykonał większość wierceń po zachodzie słońca, kiedy lód był twardszy.

Wiercenie rdzeni lodowych na lodowcu Weißseespitze. (Zdjęcie: Andrea Fischer)

Zespół badawczy przeanalizował następnie mikroskopijne ilości węgla uwięzionego w lodzie. W metodzie wykorzystano datowanie radiowęglowe, które mierzy poziom węgla 14 w próbce. Węgiel 14 jest radioaktywną odmianą węgla, który rozpada się w czasie, zapewniając w ten sposób rodzaj zegara, który precyzyjnie określa wiek próbki.

Wyniki pokazały, że najstarszy lód pochodził sprzed 5900 lat, co daje lub zabiera 700 lat – donoszą dziś naukowcy (17 grudnia) w czasopiśmie Scientific Reports. (Ötzi zmarł około 5300 lat temu.)

Jest młodszy niż lód znajdowany na wyższych wysokościach w innych częściach Alp, szczególnie powyżej 13 100 stóp (4000) metrów. Na przykład na lodowcu Colle Gnifetti w Alpach szwajcarsko-włoskich najstarszy lód pochodzi sprzed co najmniej 11500 lat.

Przeszedł lód, przyszło topnienie

Oprócz danych ze stalagmitów i starożytnych lasów, zapis lodowy wydaje się sugerować, że w holocenie zmiany klimatu radykalnie zmieniły zasięg lodowca nawet na dużych wysokościach, powiedział Bohleber, i jest możliwe, że Ötzi obserwował postęp lodowców w ciągu swojego 45-letniego życia. Dodał, że może to mieć implikacje dla obecnych badań nad zmianami klimatu.

„Teraz dodajemy do tego silny antropogeniczny (wpływ człowieka) składnik zmiany klimatu i widzimy, jak lodowce znikają dzisiaj tak szybko” – powiedział Bohleber. „To tempo zmian jest czymś, o czym pilnie potrzebujemy więcej informacji”.

Niestety, badania nie mogą bezpośrednio odpowiedzieć na jedną tajemnicę dotyczącą Ötziego: czy zginął na lodowym polu, czy też wkrótce potem lód go pochował. Lód wokół mumii stopił się, zanim naukowcy wykorzystali technologię do datowania niewielkich ilości węgla, więc nie ma sposobu, aby bezpośrednio zbadać tę kwestię. Nie jest jasne, czy lodowce doszły do ​​miejsca, w którym zginął Ötzi.

Utracona okazja do zbadania miejsca spoczynku Ötziego uwydatnia niezliczone inne możliwości, które mogą zostać utracone w ciągu zaledwie kilku lat. Oczekuje się, że lodowiec Weißseespitze zniknie w ciągu dwóch dekad. Informacje naukowe przechowywane w wielu alpejskich lodowcach mogą zniknąć nawet wcześniej niż sam lód, ponieważ woda z topnienia zakłóci, a ostatecznie wymaże potencjalny zapis klimatyczny w warstwach lodu, powiedział Bohleber.

„Jeśli nie zrobimy tego teraz, będziemy mieli mało czasu na zrobienie tego w przyszłości” – powiedział – „więc naprawdę szukamy innych miejsc, które mogą nadal zawierać ten stary lód”.

Źródła: Stephanie Pappas / Live Science

New glacier evidence for ice-free summits during the life of the Tyrolean Iceman

Zdjęcia: Andrea Fischer

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x