Grawitacja jest niezbędna dla naszego istnienia, ale czy wiesz, dlaczego istnieje lub czym jest? Dlaczego coś, czego nie widzimy, jest tak ważne dla naszego przetrwania i funkcjonowania Układu Słonecznego?

Czym jest grawitacja i do czego służy?

Wszyscy wiemy, że grawitacja istnieje i utrzymuje nas na ziemi, grawitacja jest siłą, która przyciąga przedmioty do siebie. Słowo grawitacja pochodzi od łacińskiego słowa gravitas, które oznacza wagę. Na Ziemi grawitacja nadaje masę obiektom, podczas gdy grawitacja Księżyca kontroluje pływy na Ziemi. Grawitacja może pełnić wiele różnych ról w całym Układzie Słonecznym; jest to powód, dla którego wszystkie planety pozostają na orbicie wokół Słońca. Tutaj na Ziemi grawitacja jest powodem, dla którego rzeczy spadają, gdy je upuszczamy, na przykład kiedy skaczemy, lądujemy z powrotem na Ziemi.

Kto odkrył grawitację?

Sir Issac Newton był angielskim matematykiem i fizykiem, który zdał sobie sprawę z tego, czym jest grawitacja, kiedy myślał o siłach natury i zobaczył jabłko spadające z drzewa. Zastanawiał się, dlaczego jabłko upadło, a potem już się nie poruszało i rozpoznał, że jakaś siła musi je ściągać na Ziemię. Myśli Newtona zaczęły się koncentrować na pytaniu, czy ta siła wykracza poza Ziemię i istnieje również w Układzie Słonecznym. Newton przedstawił koncepcję grawitacji i w 1687 r. sformułował prawo powszechnego ciążenia, które pomogło innym fizykom odkryć działanie Układu Słonecznego. Zanim odkryto grawitację, Grecy wierzyli, że układ słoneczny jest kontrolowany przez boga i postępuje według naturalnego wzorca.

Jak mierzymy grawitację?

Grawitację mierzy się za pomocą tak zwanej grawimetrii, która mierzy przyspieszenie ziemskie do badań pola grawitacyjnego Ziemi. Przyrząd używany do tych pomiarów nazywany jest grawimetrem i po prostu mierzy stałe przyspieszenie ziemskie w kierunku do dołu. Eksperymenty z użyciem grawimetrii wykazały, że siła grawitacji zmienia się nawet na powierzchni Ziemi o około ± 0,5%. Dzieje się tak głównie z powodu ciągłych ruchów słońca i księżyca, które wpływają na przyciąganie grawitacyjne Ziemi. Grawimetry służą głównie do pomiaru pola grawitacyjnego na potrzeby badań geofizycznych, poszukiwań górniczych i sejsmologii. Chociaż grawimetry były używane tylko na Ziemi, zasadniczo można ich używać również na innych powierzchniach, takich jak Księżyc, do pomiaru pola grawitacyjnego.

Co by się stało z Ziemią bez grawitacji?

Chociaż jest wysoce nieprawdopodobne lub prawie niemożliwe, aby grawitacja po prostu zniknęła, naukowcy wciąż próbują przewidzieć, co się stanie bez niej. W artykule opublikowanym przez BBC w 2016 roku wyjaśniono, że gdyby Ziemia nie miała grawitacji, najprawdopodobniej rozpadłaby się na części i odleciała w kosmos. Wszystko, co nie jest fizycznie przyczepione, odleciałoby pierwsze, rzeczy takie jak ocean czy rzeki po prostu “odpłynęłyby”. Podobny scenariusz miałby miejsce w przypadku Słońca, gdyby nie siła grawitacji, która powstrzymuje jego rdzeniowe ciśnienie, Słońce eksplodowałoby.

Co by się stało z ludźmi bez grawitacji?

Jak wiemy z doświadczeń astronautów, życie bez grawitacji jest nie tylko trudne, ale ma też negatywny wpływ na organizm, ponieważ ewoluowaliśmy wraz z grawitacją. Astronauta i lekarz NASA, Jay Buckey, zbadał, jak nasze ciała zareagowałyby na stan zerowej grawitacji. W kosmosie, na przykład, gdzie nie ma grawitacji, astronauci tracą masę kostną, a ich mięśnie tracą siłę. Dzieje się tak, ponieważ bez przyciągającej nas siły nie używamy naszych mięśni, ponieważ po prostu się unosimy. Ten brak użycia mięśni i potrzeby utrzymywania się w pozycji pionowej może mieć również inne skutki dla organizmu, takie jak utrata poczucia równowagi. To powody, dla których  na astronautów zostały nałożone ograniczenia czasowe dotyczące tego, jak długo pozostają w kosmosie. Ponieważ pobyt osłabia ich ciało, co ma poważne konsekwencje, gdy wracają na Ziemię. Badania pokazują, że gdybyś spędził około trzech miesięcy w kosmosie bez grawitacji, odzyskanie utraconej gęstości kości zajęłoby od dwóch do trzech lat.

Czy pod wodą istnieje grawitacja?

Możesz pomyśleć, że w wodzie nie ma siły grawitacji, ponieważ pływamy i czujemy się lżejsi, ale grawitacja pozostaje taka sama w wodzie. Chociaż siła grawitacji w wodzie jest taka sama jak na ziemi, grawitacja musi wybrać to, co przyciąga. Kiedy przedmiot lub osoba jest umieszczona w wodzie, grawitacja może nadal oddziaływać na ten przedmiot, ale tylko wtedy, gdy równa objętość wody może zostać wypchnięta w górę. Siła wyporu sprawia, że ​​grawitacja “wybiera” obiekt, który ma większą masę, zasadniczo większą wagę na daną objętość. Jeśli obiekt umieszczony w wodzie jest gęstszy od wody, tonie, a jego ciężar zmniejsza się o objętość wypartej wody. Jeśli jednak obiekt jest mniej gęsty niż woda, będzie unosił się w górę, aż do punktu, w którym masa obiektu będzie odpowiadać masie wypartej objętości wody.

Czy wszystkie planety mają grawitację?

Grawitacja jest wszędzie, ale w niektórych miejscach jest słabsza niż w innych. Na przykład jeżeli na ziemi ważysz 45 kg, Twoja waga na różnych planetach będzie inna. Ta sama osoba ważyłaby zaledwie 7,7 kg na Księżycu, 17 kg na Merkurym i 114 kg na Jowiszu. Jak widać, waga zmienia się w zależności od planety, ale osoba pozostaje taka sama. Dzieje się tak, ponieważ siła grawitacji zmienia się na różnych planetach i w całej przestrzeni, co powoduje, że nasza waga jest inna. Jeśli siła grawitacji przyciągająca Cię do ziemi zostanie zmniejszona, poczujesz się nieważki, podobnie jak w basenie.

Grawitacja jest bardzo ważna dla naszego istnienia i dla funkcji naszej planety, bez niej Ziemia i Układ Słoneczny nie byłyby takie same. Więc następnym razem, gdy rzucisz piłkę, patrz, jak siła grawitacji przyciąga ją z powrotem na ziemię.

 

Źródła: Fact Site / Becca Marsh

What Is Gravity?

What would happen to you if gravity stopped working?

Gravity and the human body – Jay Buckey

Why is there no gravity in space?

How Strong is Gravity on Other Planets?

Gravimeter

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x