Jak działa bezpieczna linia telefoniczna?

Wszyscy widzieliśmy te banalne, szpiegowskie serie akcji, w których po odkryciu spisku agent musi szybko ostrzec Biały Dom, aby udaremnić nieuchronny atak – „zapewnij mi bezpieczne połączenie z prezydentem”.

Ale co to dokładnie oznacza?

„Dostaję wiele pytań w “stylu filmowym” i powiem, że często nie są one trafionymi pytaniami” – powiedział Ben Caudill, założyciel i dyrektor generalny Rhino Security Labs, firmy doradczej ds. Bezpieczeństwa z siedzibą w Seattle. „Zasadniczo jednak, bezpieczne telefony mają chronić dzwoniącego przed podsłuchem”.

Osiąga się to dzięki technologii szyfrowania działającej w tandemie na obu końcach połączenia. Zanim telefon wyśle ​​swoje sygnały przez linię, szyfruje się sygnał, aby uczynić go całkowicie niezrozumiałymi, gdyby ktoś fizycznie dotknął przewodów telefonu stacjonarnego lub zdalnie przechwycił fale radiowe telefonu komórkowego.

„Nawet gdybym zdołał przechwycić sygnały lub fizycznie podsłuchiwał Twój domowy kabel telefoniczny, nie byłbym w stanie usłyszeć rozmowy, gdyby była zaszyfrowana, podobnie jak operator telefoniczny lub rządowa agencja wywiadowcza” – powiedział Caudill.

Ale co najważniejsze, telefon prawowitego odbiorcy ma już klucz potrzebny do odblokowania wszystkich tych zaszyfrowanych “bzdur” i ponownego złożenia go w zrozumiałe pakiety dźwiękowe lub wiadomości tekstowe. Wszystko to dzieje się automatycznie i płynnie, więc połączenie nie jest przerywane ani roztrzęsione. Istnieją dwa sposoby osiągnięcia tego kompleksowego szyfrowania – za pomocą oprogramowania lub sprzętu.

Jako oprogramowanie, ta tajemnicza technologia jest obecnie dość powszechna. Używa jej aplikacja Facebooka, WhatsApp, podobnie jak wiele innych aplikacji do przesyłania wiadomości na smartfony, takich jak Signal. Czy to oznacza, że ​​Twój iPhone jest faktycznie telefonem bezpiecznym? – Cóż, to prawdopodobnie nie – powiedział Caudill. Używanie bezpiecznych aplikacji do wysyłania i odbierania połączeń i SMS-ów może nie być tak bezpieczne, jak myślisz.

„Jeśli na przykład masz w telefonie złośliwe oprogramowanie, hakerzy mogą być w stanie podsłuchiwać Twoje rozmowy” – powiedział Caudill. „Powstaje więc pytanie, jak rygorystyczne i bezpieczne może być szyfrowanie za pomocą oprogramowania na smartfony, ale jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż używanie zwykłych sygnałów komórkowych do wykonywania połączeń”.

„Prezydent ma fizyczny telefon, który nie jest zwykłym urządzeniem. Ma elementy deszyfrujące wbudowane w sprzęt, a nie oprogramowanie, i może komunikować się z innymi podobnie zbudowanymi telefonami”.

Zdanie: „zapewnij mi bezpieczną linię”, naprawdę jest ważne.

Źródła: Benjamin Plackett / livescience

Zdjęcia: Thierry PRAT/Sygma via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x