Jak zmieni się poziom mórz wraz ze zmianami klimatu?

Podnoszenie się poziomu morza nie jest nowym zjawiskiem. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ przez większą część XX wieku średni poziom mórz na świecie podnosił się o około 0,05 cala (1,4 milimetra) rocznie. Globalny średni poziom mórz to średnia wszystkich mórz pokrywających Ziemię. Ale w ciągu ostatnich dwóch dekad wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie. Od 2005 do 2015 roku poziom mórz wzrastał o 0,1 cala (3,6 mm) rocznie.

Ale czy ten wzrost jest spójny na całym świecie?

Nie, wcale nie. „Podnoszenie się poziomu mórz nie jest zbyt jednolite na całym świecie” – powiedziała Kathy McInnes, starszy główny naukowiec z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) w Australii. Kieruje Zespołem ds. Ekstremów i Projektów Klimatycznych w Centrum Nauk o Klimacie CSIRO.

Wiele miejsc doświadcza wzrostu wraz ze wzrostem średniej globalnej, ale w kilku miejscach poziom morza spada, powiedział Jacky Austermann, adiunkt nauk o Ziemi i środowisku w Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. „Nie ma miejsca odpornego na zmiany poziomu morza” – powiedziała Austermann.

Co powoduje zmianę poziomu mórz? Przede wszystkim zmiany klimatu. Rosnące temperatury ogrzewają powietrze i wodę. Gdy woda się nagrzewa, rozszerza się. Ciepłe powietrze i woda również topią pokrywy lodowe. „Na Antarktydzie ocieplenie oceanów jest największym czynnikiem powodującym rozpad pokrywy lodowej” – powiedziała Austermann. W miarę topnienia lodowców do oceanu wpływa więcej wody, zwiększając objętość mórz.

Ale dokąd idzie ta dodatkowa woda? Nie rozciąga się równomiernie na całym świecie, powiedziała McInnes. Globalnie istnieją dwa główne czynniki – rozszerzalność cieplna i grawitacyjne przyciąganie lądolodu. Wraz z rozszerzalnością cieplną prądy oceaniczne redystrybuują ciepło, które przemieszcza zimną i ciepłą wodę. „Jeśli na niektórych obszarach będzie więcej ciepła, a na innych mniej”, cieplejsze obszary oceanu będą się bardziej rozszerzać, podczas gdy chłodniejsze miejsca będą miały mniejszą ekspansję, powiedziała McInnes. Dodała, że ​​wiatry atmosferyczne mogą również powodować depresję i podnoszenie poziomu oceanów. Co więcej, te wzorce wiatrów również zmieniają się wraz z ocieplaniem się planety, donosiła wcześniej Live Science .

Kiedy topnieją gigantyczne pokrywy lodowe, nie tylko dodają wody do oceanu. Masa przyciąga masę. Antarktyda i Grenlandiapokrywy lodowe są tak duże, że ich masy wywierają grawitacyjny wpływ na otaczające je morze, powiedziała Austermann. To sprawia, że ​​poziom morza na tych obszarach jest nieco wyższy. Ale kiedy topnieją pokrywy lodowe, zmniejsza się również ich masa. Wraz ze spadkiem masy zmniejsza się siła grawitacji wciągającej wodę. W efekcie poziom mórz spada blisko topniejącej pokrywy lodowej, na przykład na Grenlandii, ale podnosi się po przeciwnej stronie świata, w tym przypadku na półkuli południowej – dodała. „Ten wzorzec zmiany poziomu morza na kuli ziemskiej, zwany odciskiem palca poziomu morza, jest odrębny dla tej konkretnej pokrywy lodowej” – powiedział Austermann, wyjaśniając, w jaki sposób topniejące pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy mają swoje własne wzory odcisków palców.

Lokalne efekty, takie jak pompowanie wód gruntowych, wydobywanie paliw kopalnych i zagęszczanie osadów, również pogarszają wzrost poziomu morza, powiedziała McInnes. Na niektórych obszarach, zwłaszcza w miastach zbudowanych na deltach, takich jak Tokio i Nowy Orlean ziemia opada, a poziom mórz podnosi się. „Niektóre z tych dużych mega-delt faktycznie opadają w znacznie szybszym tempie niż podnosi się poziom morza” – powiedziała McInnes. „To podwójna klęska, w której ziemia opada, a poziom mórz podnosi się w tym samym czasie”.

Naturalne cykle klimatyczne również przyczyniają się do wzrostu poziomu morza. “El Niño i La Niña powodują efekt przypominający huśtawkę, w którym cała woda gromadzi się po jednej stronie basenu [Oceanu Spokojnego] w jednej fazie, a następnie spiętrza się na po drugiej stronie basenu w drugiej fazie – powiedziała McInnes.

Podnoszący się poziom mórz na całym świecie może prowadzić do bardziej destrukcyjnych fal sztormowych i częstszych uciążliwych powodzi lub powodzi, które powodują niedogodności publiczne, na przykład zamykanie dróg. Systemy kanalizacji deszczowej opierają się na grawitacji między obszarem śródlądowym a oceanem, aby prawidłowo funkcjonować, więc jeśli poziom mórz w oceanie wzrośnie, woda nie przepłynie we właściwy sposób przez rury kanalizacyjne, zwłaszcza podczas burz. „Jeśli nadal będziemy mieć gwałtowne sztormy, podniosą one poziom wody wpływając na wyższy poziomów mórz” – powiedziała Austermann. „To najpilniejszy krótkoterminowy problem dotyczący podnoszenia się poziomu morza”.

Źródła: Dani Leviss

Sea Level Rise and Implications for Low-Lying Islands, Coasts and Communities

Zdjęcia: YOSHIKAZU TSUNO / AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x