Jak długo ludzkie embriony mogą pozostawać zamrożone?

26 października urodziła się zdrowa dziewczynka z embrionu, który był zamrożony przez 27 lat. Według najnowszych doniesień prasowych najprawdopodobniej jest to rekordowy okres, przez jaki ludzki embrion pozostawał zamrożony przed narodzinami.

Według The Washington Post, Molly Everette Gibson urodziła się z embrionu zamrożonego w 1992 roku, przechowywanego w kriogenicznej (ultra-zimnej) zamrażarce. W 2012 r. zarodek został zapakowany do pojemnika transportowego z ciekłym azotem i wysłany do ośrodka zajmującego się adopcją zarodków. W lutym tego roku zarodek został wszczepiony do macicy 29-letniej Tiny Gibson, która w chwili zamrożenia miała zaledwie rok. Okres zamrożenia Molly bije rekord ustanowiony przez jej biologiczną starszą siostrę, Emmę Wren Gibson, której embrion został zamrożony na 24 lata, zanim Gibson ją urodziła.

Więc, jak długo zarodki mogą pozostać zamrożone?

“Na czas nieokreślony” – powiedział Barry Behr, profesor położnictwa i ginekologii w Stanford University Medical Center.

W procesie zwanym kriokonserwacją, zarodki – grupa komórek, które wyznaczają najwcześniejszy etap rozwoju człowieka – są zamrażane i przechowywane w ciekłym azocie w temperaturze minus 196 stopni Celsjusza, która zatrzymuje wszelką aktywność biologiczną, powiedział Behr. “Jeśli cała aktywność biologiczna ustaje, to w zasadzie wciskamy przycisk pauzy, a wszystko powinno zostać wznowione po odmrożeniu”.

Nawet jeśli zarodek będzie oczekiwał przez dziesięciolecia, po rozmrożeniu i wszczepieniu, powinien nadal rozwijać się naturalnie. Chociaż nie ma ograniczeń co do tego, na jak długo można biologicznie zamrozić zarodek, istnieją czynniki zewnętrzne, które mogą go uszkodzić, dodał Behr.

Behr twierdzi, że promieniowanie jonizujące ze słońca “prawdopodobnie ogranicza nieokreśloną długość życia” zamrożonego embrionu, ponieważ może powodować niewielkie mutacje lub uszkodzenia DNA komórek. Promieniowanie może przenikać przez każdy materiał z wyjątkiem ołowiu – nawet przez gigantyczne termosy ze stali nierdzewnej lub aluminium, w których przetrzymywane są zamrożone zarodki. Jednak eksperci postawili hipotezę, że może minąć nawet kilkaset lat, zanim to promieniowanie “znacząco” wpłynie na żywotność zarodka.

Dr Mary Ellen Pavone, profesor nadzwyczajny położnictwa i ginekologii w Northwestern Medicine w Illinois, zgodziła się, że dzięki nowoczesnym metodom zamrażania zarodki można “przechowywać praktycznie w nieskończoność”.

Zarówno dziedzina embriologii, jak i metody zamrażania znacznie się rozwinęły od czasu, gdy eksperci po raz pierwszy zaczęli zamrażać zarodki w latach 80-tych, powiedziała Pavone. Kiedyś zarodki były zamrażane powolną metodą, a dzisiaj używa się techniki bardzo szybkiego zamrażania, którą nazywa się “witryfikacją” – powiedziała.

Co więcej, zarodki są teraz zamrażane na późniejszym etapie rozwoju, kiedy są silniejsze. Na początku zarodki były zamrażane, gdy składały się z dwóch do ośmiu komórek, teraz są zamrażane, gdy mają ich ponad tysiąc, dodała Pavone.

Dowody nie wykazały żadnych różnic zdrowotnych u dzieci urodzonych z zamrożonych zarodków w porównaniu z dziećmi urodzonymi z transferu świeżych zarodków, powiedział Behr. W literaturze odnotowano niewielkie różnice między nimi, ale wynikają one z endometrium lub błony śluzowej macicy surogatki, a nie z samego zarodka.

Zdecydowana większość wszczepionych embrionów, które nie prowadzą do ciąży, ma wewnętrzne nieprawidłowości, które nie były spowodowane procesem zamrażania, powiedziała Pavone. Ale jeśli embrion zamrożony przez wiele stuleci rzeczywiście spowodowałby ciążę, “tak naprawdę nic nie sugeruje, że byłaby ona w jakiś sposób zmieniona z powodu czasu, przez jaki embrion był zamrożony” – dodała.

Mimo to zarodki zazwyczaj nie są przechowywane w nieskończoność, ponieważ pacjenci wracają, aby ich użyć. Rodzice mogą również zdecydować się na darowiznę lub rozmrożenie i wyrzucenie, powiedziała Pavone. Aby przechowywać swoje embriony, ludzie muszą uiszczać roczne opłaty. Jajka mogą być podobnie konserwowane w nieskończoność, powiedziała Pavone, ale ponieważ jajo jest pojedynczą komórką, wskaźnik sukcesu w implantacji jaja jest niższy niż w przypadku zarodków, które mają siłę wielu komórek.

 

Źródła: Yasemin Saplakoglu / Live Science

Embryo frozen 27 years ago live birth

Zdjęcia: Crabtree Photography

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x