Nigdy wcześniej nie widziałeś księżyca w taki sposób ale to prawdziwy obraz!

Niebieski Księżyc, Truskawkowy Książyc, Super Księżyc, Śnieżny Księżyc, Krwawy Księżyc. Ulubiony satelita Ziemi ma wiele imion na różne okazje. Jednak najwspanialszy widok Księżyca w pełni, jaki widzieliśmy do tej pory, nie ma nazwy.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nie wskazuje na okazję, ale sposób patrzenia na naszego satelitę. Gołymi oczami nigdy nie zobaczylibyśmy tęczowego, przypominającego bańkę mydlaną Księżyca, jak na powyższym zdjęciu. Ale tak to wygląda w przypadku Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP), niesamowicie potężnej sieci radioteleskopów zlokalizowanej na pustyni w Australii Zachodniej.

Oczywiście i tak nie jesteśmy w stanie zobaczyć fal radiowych naszymi oczami. Samo spojrzenie na fale radiowe emitowane z Księżyca dałoby zupełnie inny obraz. Dzieje się tak, ponieważ Księżyc jest nieefektywny w odbijaniu fal; odbija tylko około 6 procent docierających do niego fal radiowych. Większość fal jest pochłaniana i ponownie emitowana jako promieniowanie ciała doskonale czarnego, odpowiadające temperaturze Księżyca.

Na przykład zdjęcie Księżyca poniżej zostało wykonane przez 42-metrowy Teleskop National Radio Astronomy Observatory w Green Bank w Zachodniej Wirginii. W tym czasie Słońce znajdowało się na lewo od Księżyca, dlatego ta strona emituje gorętsze promieniowanie.

(NRAO)

To, co robi ASKAP inaczej, to wykrywanie polaryzacji lub orientacji odbitych fal radiowych. Kiedy fale radiowe odbijają się od powierzchni, zmieniają orientację. Kąt polaryzacji będzie zależał od kąta powierzchni, od której odbijają się fale radiowe w stosunku do widza. Ponieważ Księżyc jest kulą, kąt polaryzacji zmienia się na całej widocznej powierzchni.

Jak wyjaśnił starszy naukowiec Emil Lenc z CSIRO Australia: “Ogólnym efektem jest to, że polaryzacja zawsze będzie wskazywała na środek Księżyca, a jej intensywność będzie największa na zewnętrznej widocznej krawędź Księżyca”.

“Ponieważ kolor został użyty do przedstawienia orientacji polaryzacji na powyższym obrazku, widzimy to jako efekt tęczy wzdłuż księżycowej krawędzi, z przeciwnymi stronami Księżyca o tym samym kolorze. Efekt jest najsilniejszy na krawędzi, więc daje to ogólny efekt ‘bańki mydlanej’”.

 

Źródła: Michelle Starr / Science Alert

Traditional Full Moon Names

A Lunar Soap Bubble

Radio Astronomy (DM)

Zdjęcia: E. Lenc, V.A. Moss, & K.W. Bannister (CSIRO) and D.C. Price (Curtin/Berkeley)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x