Dlaczego Ziemia się obraca?

Każdego dnia Ziemia obraca się raz wokół własnej osi, dzięki czemu wschody i zachody słońca są codziennym zjawiskiem na naszej planecie. Dzieje się tak od momentu jej powstania 4,6 miliarda lat temu i będzie dziać do ‘końca świata’ – prawdopodobnie wtedy słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma i pochłonie planetę. Ale dlaczego Ziemia w ogóle się obraca?

Ziemia powstała z dysku gazu i pyłu, który wirował wokół nowo narodzonego słońca. Według Space.com, na tym wirującym dysku kawałki pyłu i skał sklejały się razem, tworząc Ziemię. W miarę wzrostu skały kosmiczne nadal zderzały się z rodzącą się planetą, wywierając siły, które wprawiły ją w wirowanie, wyjaśnia Smadar Naoz, astrofizyk z University of California w Los Angeles. Ponieważ wszystkie szczątki we wczesnym Układzie Słonecznym obracały się wokół Słońca mniej więcej w tym samym kierunku, Ziemia i prawie wszystko inne w Układzie Słonecznym obraca się w tym samym kierunku.

Ale dlaczego w ogóle Układ Słoneczny wiruje? Słońce i układ słoneczny powstały, gdy chmura pyłu i gazu zapadła się pod wpływem własnego ciężaru. Większość gazu skropliła się i stała się słońcem, podczas gdy pozostała materia zaczęła wokół niego krążyć, tworząc dysk, w którym zaczęły formować się planety. Zanim dysk się zapadł, cząsteczki gazu i cząsteczki pyłu poruszały się w różnych kierunkach, ale w pewnym momencie większość materii zaczęła poruszać się w jednym określonym kierunku. Kiedy następnie chmura gazu zapadła się, obrót przyspieszył – tak jak w przypadku łyżwiarzy figurowych, którzy obracają się szybciej, zbliżając ręce do korpusu.

Ponieważ w przestrzeni nie ma zbyt wielu rzeczy, które mogą spowolnić obrót obiektu, zwykle trwa on w ‘nieskończoność’. Obracający się dziecięcy Układ Słoneczny miał w tym przypadku dużo tak zwanego momentu pędu, wielkości opisującej tendencję obiektu do obracania się, że wszystkie planety prawdopodobnie obracały się w tym samym kierunku, podczas jego formowania.

Jednak obecnie niektóre planety wyłamują się z tego schematu. Wenus obraca się w przeciwnym kierunku niż Ziemia, a oś obrotu Urana jest nachylona pod kątem 90 stopni. Naukowcy nie są pewni, jak do tego doszło, ale mają kilka pomysłów. W przypadku Wenus możliwe jest, że zderzenie z innym obiektem spowodowało odwrócenie jej obrotu. Istnieje również teoria, że z biegiem czasu grawitacyjne przyciąganie słońca w połączeniu z tarciem między jądrem planety a płaszczem, spowodowało odwrócenie jej obrotu.

W przypadku Urana naukowcy zasugerowali, że jedno ogromne zderzenie z dużą skałą lub dwa mniejsze nachyliły oś jego obrotu, donosi Scientific American.

Pomimo tego rodzaju zakłóceń wszystko w przestrzeni obraca się w jednym lub drugim kierunku. “Obracanie jest podstawowym zachowaniem obiektów we wszechświecie” – powiedział Naoz.

Asteroidy się obracają. Gwiazdy się obracają. Galaktyki się obracają. Jednymi z najszybszych rzeczy we wszechświecie są gęste, wirujące obiekty zwane pulsarami. Niektóre pulsary mogą obracać się setki razy na sekundę. Najszybszy, ogłoszony w Science w 2006 roku, nazwany Terzan 5ad, obraca się 716 razy na sekundę.

Czarne dziury mogą być jeszcze szybsze. GRS 1915 + 105, może obracać się w od 920 do 1150 razy na sekundę, jak stwierdzono w badaniu z 2006 roku w Astrophysical Journal.

Ale w kosmosie rzeczy również zwalniają. – Kiedy powstało słońce, obracało się ono raz wokół własnej osi co cztery dni – powiedział Naoz. Dzisiaj potrzebuje około 25 dni. Jego pole magnetyczne oddziałuje z wiatrem słonecznym i spowalnia jego rotację.

Nawet obrót Ziemi zwalnia. Grawitacja księżyca oddziałuje na Ziemię w sposób, który nieznacznie ją spowalnia. Analiza starożytnych zaćmień z 2016 roku w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society wykazała, że ​​obrót Ziemi spowolnił o 1,78 milisekundy w ciągu wieku.

 

Źródła: Marcus Woo / Live Science

How Was Earth Formed?

How Did Venus Lose Its Angular Momentum?

The reversal of the spin of Venus

Atmospheric tides and the rotation of Venus I. Tidal theory and the balance of torques

Double Impact: Did 2 Giant Collisions Turn Uranus on Its Side?

Does the Sun move around the Milky Way?

A Radio Pulsar Spinning at 716 Hz

The Spin of the Near-Extreme Kerr Black Hole GRS 1915+105

Measurement of the Earth’s rotation: 720 BC to AD 2015

Zdjęcia: Pixabay

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x