Jurajski „smok morski” odkryty na brytyjskiej plaży

Amatorski poszukiwacz skamieniałości odkrył na plaży w Dorset nowy typ prehistorycznego „morskiego smoka”. Nowy dwu-metrowy ichtiozaur został nazwany Thalassodraco etchesi lub morski smok Etches, po kolekcjonerze skamielin dr Steve’ie Etches’ie, który znalazł go zakopanego najpierw w wapieniu.

Ichtiozaury nazywane są smokami morskimi, ponieważ mają zwykle bardzo duże zęby i oczy. Chociaż były to gady żyjące w tym samym czasie, ichtiozaury nie były dinozaurami.

Dr Etches uważał, że zęby są niezwykłe, więc przekazał je ekspertom z Uniwersytetu w Portsmouth w celu zidentyfikowania. Tam studentka Megan Jacobs, która przez kilka lat pracowała nad ichtiozaurami, zidentyfikowała go jako nowy rodzaj i gatunek, który żył 150 milionów lat temu.

Naukowcy twierdzą, że jest to piąty znany ichtiozaur w Wielkiej Brytanii z późnej jury i jak dotąd najmniejszy.

Skamieniałość została znaleziona w pobliżu Zatoki Kimmeridge – części Wybrzeża Jurajskiego, Obiektu Światowego Dziedzictwa  – w wapieniu znanym jako pasmo białego kamienia.

Kiedy ichtiozaur zmarł, dno morskie było bardzo miękkim mułem, pozwalającym przedniej połowie zwierzęcia zatopić się w błocie, zanim pojawili się padlinożercy i zjedli ogon. W wyniku zakopania w ten sposób został zakonserwowany w wyjątkowych warunkach i nawet część jego tkanek miękkich została zachowana.

„Szkielety późnojurajskich ichtiozaurów w Wielkiej Brytanii są niezwykle rzadkie, więc po przeprowadzeniu pewnych badań porównanie ich ze znanymi z innych późnojurajskich złóż na całym świecie i brak możliwości znalezienia dopasowania było bardzo ekscytujące” – powiedział Jacobs.

„Thalassodraco etchesi to pięknie zachowany ichtiozaur, który zachował tkanki miękkie, co czyni go jeszcze bardziej interesującym. Niesamowita kolekcja Steve’a zawiera wiele nowych i ekscytujących zwierząt, a możliwość opisania tego ichtiozaura była prawdziwym przywilejem ”.

Steve Etches z Ichtiozaurem © Carla Cook/Etches Collection

Ichtiozaury były wysoce przystosowanymi drapieżnikami morskimi, z opływowym ciałem do szybowania w wodzie, dużymi oczami poprawiającymi widzenie i wydłużonymi szczękami pełnymi stożkowych zębów, dobrze przystosowanymi do łapania śliskich ryb i kałamarnic. Nowo odkryty gatunek ma głęboką klatkę piersiową, małe kończyny przednie i setki drobnych, delikatnych, gładkich zębów.

Okaz jest wystawiany wraz z innymi licznymi skamieniałościami dr. Etchesa w jego muzeum w Dorset, kolekcji Etches, którą zbudował, aby pomieścić wiele odkryć, których dokonał w ciągu swojego życia w poszukiwaniu skamieniałości.

„Bardzo się cieszę, że odkryto, że ichtiozaur jest nowy w nauce i jestem zaszczycony, że nadano mu moje imię ” – powiedział dr Etches. „To wspaniale, że wciąż odkrywane są nowe gatunki ichtiozaurów – co pokazuje, jak różnorodne były te niesamowite zwierzęta w późnojurajskich morzach”.

Źródło: Sara Rigby

A new ophthalmosaurid ichthyosaur from the Upper Jurassic (Early Tithonian) Kimmeridge Clay of Dorset, UK, with implications for Late Jurassic ichthyosaur diversity

Zdjęcie: Gan Jacobs / University of Portsmouth

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x