Entuzjaści wyścigów gołębi w Chinach wydają dużo pieniędzy aby zaspokoić swoją pasję

Serce Yu Yuguanga bije szybciej za każdym razem, gdy stoi na dachu, z oczami skierowanymi w niebo, czekając, aż jeden z jego gołębi przeleci przez drzwi woliery na jego domowym poddaszu.

„To najbardziej intensywne i przyjemne momenty wyścigu gołębi” – mówi 57-letni Yu, dodając, że ten sport jest jak gra na loterii.

Miał szczęście. „Mały przodek”, jego siedmiomiesięczny gołąb, zajął pierwsze miejsce w niedawnym wyścigu Chińskiego Stowarzyszenia Gołębi Pocztowych, pokonując ponad 4800 zawodników i kończąc podróż na odległość nieco ponad 1000 km z Langfang, niedaleko stolicy Chin, Pekinu, do Szanghaju w rekordowym czasie 16 godzin, 24 minuty i 54 sekundy.

Jednak nagroda pieniężna w wysokości 5000 juanów (760 USD) blednie w porównaniu z 200 000 juanów (30 600 USD), które Yu wydaje każdego roku na swoje 500 gołębi.

W Chinach, gdzie wyścigi gołębi mają długą historię, rozwój gospodarczy pozwolił temu sportowi rozszerzyć się poza bardzo zamożnych ludzi. Według wiceprezesa Huang Jiana, liczba członków Chińskiego Stowarzyszenia Gołębi wzrosła z dziesiątek tysięcy w latach 80 do około 400 tysięcy.

Dla porównania Belgia, tradycyjne centrum tego sportu, ma około 20 000 hodowców gołębi.

Większość ogromnych pieniędzy przeznaczanych na ten sport pochodzi od entuzjastów z głębokimi kieszeniami, którzy chcą zdobyć upragnione linie krwi.

W listopadzie tego roku chiński kolekcjoner trafił na pierwsze strony gazet, kiedy zapłacił 1,6 miliona euro (1,9 miliona dolarów) za gołębia pocztowego na aukcji w Belgii.

Niektórzy chińscy hodowcy są również skłonni do wystawiania wysokich ofert na własne ptaki na aukcjach, aby zwiększyć ich wartość rynkową.

Hodowca z Hangzhou, który nazwał się jako Ying, pojechał w zeszłym miesiącu do Pekinu na aukcję, kupił sześć gołębi, które dobrze wypadły w wyścigach.

Ying, który kupił je po cenach od 15 000 do 50 000 juanów, nie zastanawiał się dwa razy nad wydaną gotówką.

„Jestem bardzo zakochany w gołębiach. Kocham je tak bardzo. W moim sercu gołębie są najważniejsze, a żona i dzieci na drugim miejscu ”- powiedział.

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: reuters

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x