Psy nigdy nie będą rozumieć ludzkiego języka

Prawdopodobnie myślisz, że Twój pies jest najmądrzejszy (i najsłodszy!), Kiedy uczy się siadać lub dawać Ci łape. Ale większość psów może wychwycić tylko ograniczoną liczbę słów w swoim życiu, a nowe badanie może pomóc wyjaśnić, dlaczego.

Badanie wykazało, że mózgi psów nie są w stanie rozróżnić słów różniących się jednym dźwiękiem mowy, takich jak „kopać” i „pies” czy „siedzieć” i „ustawiać”. To sprawia, że ​​psy są podobne do ludzkich niemowląt, które również nie potrafią rozróżnić słów o podobnych dźwiękach. Jednak w wieku od 14 do 20 miesięcy niemowlęta zazwyczaj zaczynają się uczyć, że każdy dźwięk w słowie ma znaczenie (tj. „Pies” i „kopać” to różne słowa), co pozwala im na szybszy wzrost słownictwa – stwierdzili autorzy.

Wydaje się, że psy nigdy nie rozumieją tych różnic. „Psy nie mogą rozpoznać wszystkie szczegóły dźwięku mowy, gdy słuchają słów,” powiedział autor Attila Andics, departamentu etologii w Eötvös Loránd University na Węgrzech, w oświadczeniu. „Dalsze badania mogą ujawnić, czy może to być powód, który uniemożliwia psom przyswajanie pokaźnego słownictwa”.

Na potrzeby badania, opublikowanego we wtorek (8 grudnia) w czasopiśmie Royal Society Open Science, naukowcy monitorowali fale mózgowe 17 bardzo psów za pomocą techniki zwanej elektroencefalografią (EEG). Badanie jest jednym z pierwszych, w którym zastosowano EEG u psów, które nie przeszły żadnego specjalnego szkolenia. Psy odwiedzały laboratorium wraz ze swoimi właścicielami, a gdy psy przyzwyczaiły się do nowego środowiska, usiadły ze swoimi właścicielami na materacu, a naukowcy przymocowali taśmą elektrody do głów psów.

Następnie psy słuchały wcześniej nagranych słów, które znały (np. „Siad”), a także bezsensownych słów, które brzmiały podobnie (np. „Sut”) i bezsensownych słów, które brzmiały zupełnie inaczej (np. „Bep”).

Mózgi psów były w stanie szybko odróżnić znane im słowa od bezsensownych słów, które brzmiały zupełnie inaczej („siad” i „bep”). Ale ich mózgi wydawały się nie rozróżniać słów, które znali, od bezsensownych słów, które różniły się tylko jednym dźwiękiem mowy („siad” lub „sut”). Badacze zaobserwowali podobny wzorzec u niemowląt w wieku poniżej 14 miesięcy.

Nie chodzi o to, że psy nie słyszą różnych dźwięków – badania wykazały, że psy potrafią rozróżniać poszczególne dźwięki mowy (takie jak „d”, „o” i „g”). Ale mogą mieć „uważności i przetwarzanie poznawcze [attentional and processing biases]”, które uniemożliwiają im skupienie się na wszystkich dźwiękach w jednym słowie, powiedzieli.

Przyszłe badania z dużą liczbą uczestników i większą liczbą prób słów są potrzebne, aby potwierdzić wyniki – powiedzieli.

Źródła: Rachael Rettner

Dogs may never learn that every sound of a word matters

Event-related potentials reveal limited readiness to access phonetic details during word processing in dogs

Zdjęcia: Vivien Reicher

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x