Wróble również wykorzystują medycynę zapobiegawczą!

Można śmiało powiedzieć, że medycyna jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. Od znalezienia roślin, które mogą uśmierzać ból lub spowolnić infekcję, po wyprodukowanie wielu wysoce skutecznych szczepionek. Możemy być bardzo dumni z naszych osiągnięć jako gatunku.

Ale możemy nie być jedynym gatunkiem, który wie, że pewne rzeczy w naturze mogą pomóc w leczeniu naszych chorób.

W nowym artykule wysunięto pomysł, że wróble cynamonowe (Passer cinnamomeus) w Chinach używają liści bylicy werlocka (Artemisia verlotorum) w swoich gniazdach jako leku zapobiegawczego, który ma za zadanie zmniejszyć ilość pasożytów i ułatwić prawidłowy rozwój piskląt.

Wniosek, że zwierzęta mogą używać roślin leczniczych na swoją korzyść, niekoniecznie jest nowy. Ciężarne słonie w Kenii jedzą konkretne liście, aby wywołać poród, podczas gdy wiele innych ssaków używa roślin leczniczych – czasami w celu zapobiegania chorobom lub by poczuć się lepiej podczas jakichś dolegliwości.

Ale to wciąż zadziwiające, że mały wróbel może wiedzieć, że niektóre rośliny są ważniejsze od innych w ochronie przed chorobami.

“W Chinach wróble cynamonowe włączają liście bylicy do swoich gniazd mniej więcej w tym samym czasie, gdy lokalni mieszkańcy wieszają je na swoich drzwiach, co jest tradycyjnym zwyczajem podczas Święta Smoczych Łodzi” – napisali naukowcy w swoim nowym artykule, prowadzonym przez ekologa z Hainan Normal University, Canchao Yang.

“Przekonanie, że takie zachowanie zapewnia ochronę przed złym stanem zdrowia, potwierdza opis związków przeciwpasożytniczych w bylicy. Sugerowano, że włączanie świeżych liści bylicy do gniazd może pełnić podobną funkcję dla wróbli”.

Aby to udowodnić, zespół przygotował 48 par budek lęgowych, jedną parę z 5 gramami bylicy, a drugą z 5 gramami bambusa.

Gdy gniazda zaczęły wypełniać się wróblami, naukowcy dodawali codziennie więcej bylicy, bambusa lub nie dodawali nic, i obserwowali, ile bylice przyniosły do ​​gniazda same wróble.

“Korzystając z serii eksperymentów behawioralnych, pokazujemy, że ptaki aktywnie poszukują lokalizacji gniazd w pobliżu dostępnej bylicy i uzupełniają ustanowione gniazda świeżymi liśćmi zebranymi wyłącznie na podstawie zapachu” – mówi ekolog William Feeney z Griffith University w Australii.

“Gniazda zawierające liście bylicy miały mniejszą liczbę pasożytów, takich jak np. roztocza. Wróble, które przynosiły więcej liści bylicy do gniazda, produkowały cięższe i zdrowsze pisklęta”.

Teraz warto zauważyć, że tak naprawdę nie możemy stwierdzić, czy same wróble zdają sobie sprawę, że bylica jest dobry dla zdrowia ich potomstwa. To nie tak, że możemy je o to zapytać. Możliwe, że istnieje jakiś inny powód, dla którego zbierają akurat liście tej rośliny.

Być może więcej wróbli, którym spodobał się zapach bylicy, użyło jej i dzięki temu przeżyło, przekazując swoje zamiłowanie do tej rośliny dzieciom.

Badania są solidnym dowodem na to, że nie tylko my używamy roślin (i innych rzeczy) do celów leczniczych.

“Nasze wyniki wskazują, że wróble cynamonowe, podobnie jak ludzie, stosują bylice jako profilaktyczny lek ziołowy, aby chronić swoje potomstwo” – mówi Feeney.

“Trzeba się zastanowić, kto naśladuje kogo?”

 

Źródła: Jacinta Bowler / Science Alert

Sparrows use a medicinal herb to defend against parasites and increase offspring condition

News Feature: Animals that self-medicate

Humans aren’t the only species to use medicine, sparrows do too

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x