Na całym świecie ptaki przeżywają kryzys

Scott Edwards przerwał swoją podróż na rowerze przełajowym, gdy zauważył błysk czerni, bieli i czerwieni. Był to dzięciur krasnogłowy (Red-headed woodpecker). „Widziałem dziś po raz pierwszy tego dzięcioła” – powiedział. Później tej nocy dzwonił ze swojego namiotu w Illinois. Podczas jazdy widział ich charakterystyczne czarno-białe skrzydła. „Ale nie widziałem rudej głowy aż do dzisiaj, więc byłem bardzo podekscytowany”.

Edwards jest ornitologiem – badaczem ptaków – na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts. W minione lato jeździł po Stanach Zjednoczonych. Po części zrobił to, aby zobaczyć kraj. Ale wykorzystał tę podróż również do obserwowania ptaków. To jest coś, co robi od ponad 40 lat.

Powszechnie spotykane ptaki przydomowe, takie jak ci kardynałowie szkarłatni, stają się coraz mniej powszechne – naukowcy mają nadzieję, że trend ten się zatrzyma. BETTY4240 / ISTOCK / GETTY IMAGES PLUS

Wspomina, że ​​kiedy dorastał w Riverdale w dzielnicy Bronx w Nowym Jorku, było tam dużo drzew. Kiedy miał dziewięć lub 10 lat, sąsiad zabrał go na obserwację ptaków. Edwards robi to od tamtej pory. Ale znalezienie tych ptaków jest coraz trudniejsze. „Jest ciszej” – mówi o ich piosenkach i rozmowach. „Liczba [ptaków] spadła”.

A Edwards nie jest jedynym, który to zauważa. Naukowcy na całym świecie odkryli to samo.

Badanie przeprowadzone przez Bird Life International w 2018 roku wykazało, że ptaki na całym świecie mają kłopoty. Istnieje około 11 000 gatunków ptaków. Badanie wykazało, że liczba czterech na każde 10 z nich maleje. Dotyczy to wszystkich gatunków ptaków żyjących we wszystkich typach siedlisk.

Niektóre ptaki, takie jak dzięcioł skromny (Red-cockaded woodpecker) i kondor kalifornijski, są krytycznie zagrożone. Tylko kilka przedstawicieli tego gatunku pozostaje na wolności. Inne często spotyka się w przydomowych karmnikach: wróble, zięby, lasówki i inne. Ale nawet zwykłe ptaki są mniej liczne niż zaledwie 50 lat temu. I takie realia są prawie wszędzie.

Zaginęły miliardy ptaków

W 1803 roku Meriwether Lewis i William Clark poprowadzili wyprawę w dzicz zachodniej Ameryki Północnej. Kiedy wyruszyli w podróż w górę rzeki Missouri, napotkali miliony ptaków zwanych gołąbiami wędrownymi (Passenger pigeon). Ogromne stada zasłaniały słońce godzinami. Cała populacja gołębi wędrownych liczyła wówczas prawdopodobnie miliardy. Ale nieco ponad 100 lat później ptaków już nie było. Ostatni gołąb wędrowny, Martha, zginął w zoo w Cincinnati w Ohio. Jej gatunek wyginął w wyniku polowań i utraty siedlisk.

Ten szkic gołębia wędrownego pochodzi z A History of British Birds autorstwa Francisa Orpena Morrisa. Pokazuje niegdyś najpopularniejszego ptak w Ameryce Północnej. DUNCAN1890 / DIGITALVISION VECTORES / GETTY IMAGES

Wymierania są dość rzadkie. Ale Ameryka Północna traci wiele ptaków, mówi Kenneth Rosenberg. Jest ornitologiem w Cornell Lab of Ornithology, na Cornell University w Ithaca w Nowym Jorku. Był jednym biologów, który zauważył zmieniające się populacje ptaków w połowie lat 2000. „Wiedzieliśmy, że spada liczebność wielu gatunków ptaków” – mówi. Ale ilość „niektórych rosła, jak kaczek”. Naukowcy nie wiedzieli, czy rosnące ilość pewnych gatunków nadrabiają straty i wykorzystuje wolną przestrzeń. Czy liczba ptaków jako całość utrzymywała się na stałym poziomie?

W 2007 roku Rosenberg połączył siły z naukowcami z całych Stanów Zjednoczonych i Kanady, aby się tego dowiedzieć. Grupa skupiła się na długoterminowych badaniach ptaków. Ankiety sięgają 1970 r. stworzone przez naukowców i agencje rządowe, pomagają badaczom zrozumieć liczbę ptaków, wzorce migracji i nie tylko. Naukowcy wykorzystują je do tworzenia przewodników identyfikacji ptaków i planów ochrony. W tych badaniach oszacowano wielkość populacji 529 gatunków ptaków w Ameryce Północnej.

Zespół odkrył, że gatunki żyjące na terenach podmokłych mają się dobrze. W ciągu ostatnich 50 lat wzrosła liczba kaczek i gęsi. „Polowanie na ptactwo wodne przynosi miliony dolarów na ochronę terenów podmokłych i zarządzanie nimi w celu zapewnienia zdrowych populacji do polowań” – mówi Rosenberg. Wysiłki te pomagają ogólnie populacjom ptactwa wodnego.

Ale ptaki w innych siedliskach walczą. Analiza wykazała, że ​​od wybrzeży i lasów po tundrę zmniejszają się populacje ptaków. Największe zmiany dotyczą gatunków łąkowych, zwłaszcza wróbli, kosów i skowronków. To dlatego, że 90 procent ich siedlisk zostało przekształconych w pola uprawne, mówi Rosenberg. Ich populacja jest o połowę mniejsza niż w 1970 roku.

Cierpią również gatunki żyjące w innych siedliskach: lasówki, łuszczykowate, tyrankowate, jaskółkowate, bekasowate i inne. Ogółem Ameryka Północna straciła trzy miliardy ptaków, oszacował zespół Rosenberga w badaniu naukowym z października 2019 r.

Ptaki można podzielić na dwie grupy: te, które żyją w jednym miejscu przez całe życie i inne, które migrują z jednego domu do drugiego. W ramach tego samego badania zespół Rosenberga znalazł dowody na to, że migratorzy mogą być narażeni na największe ryzyko.

NEXRAD atmosferycznych radarowe systemy są przeznaczone do śledzenia burz. Ale śledzą również duże masy wszelkiego rodzaju poruszających się obiektów. Obejmuje to stada ptaków. Wiele ptaków wędrownych podróżuje nocą. Jest chłodniej i mniej wietrznie, a mniejsze ptaki są mniej narażone na ataki drapieżników. Chociaż można ich usłyszeć, wyzwaniem jest wiedzieć, ile ptaków leci nad głową. „NEXRAD umożliwia obserwację migrujących ptaków” – wyjaśnia Rosenberg.

Stada migrujących ptaków pojawiają się na radarze jako zielone i niebieskie kropki. CORNELL LAB OF ORNITHOLOGY

Jego zespół monitorował radar pogodowy podczas wiosennych migracji od 2007 do 2017 roku. Naukowcy oszacowali wielkość populacji na podstawie tego, jak duża była masa na radarze. Liczba migrujących ptaków spadła w ciągu 10 lat, a jego zespół śledził je za pomocą radaru. To odkrycie pasowało do tego, co pokazały długoterminowe badania. Badania te pokazały, że liczba gatunków wędrownych spadła o około 2,5 miliarda osobników od 1970 roku. Jednak liczba ptaków z gatunków, które pozostawały na tym samym obszarze przez cały rok, pozostawała dość stabilna, mówi Rosenberg. Obejmuje to ptaki takie jak drozd wędrowny, modrosójka błękitna i chickadee.

Problem z migracją

Takie trendy nie ograniczają się do Ameryki Północnej. Liczebność ptaków również spada w Europie, zauważa Franz Bairlein. Jest ornitologiem w Institute of Avian Research w Welhelmshaven w Niemczech. Tam też ptaki wędrowne mają największe kłopoty. Migranci na duże odległości podróżują ze swoich lęgowisk w Europie. Trafiają do Afryki, gdzie zimują. Badania Bairlein wykazały trzy główne przyczyny spadku liczebności tych ptaków.

Franz Bairlein sprawdza gniazdo w Norwegii na północnym jeziorze. Ten wędrowny ptak zjadający owady gniazduje w kamiennych szczelinach skalnych występujących w północnej Europie, Grenlandii, Kanadzie i na Alasce. ROLF NAGEL

Dziesiątki milionów ptaków ginie, gdy zatrzymują się, aby “zatankować” w miejscach na trasie podróży. Bairlein mówi, że to polowanie na ptaki może mieć na celu pożywienie, handel, tradycję lub po prostu sport. Nie potrwa długo, zanim te straty wpłyną na populację. Ale nielegalne zabijanie nie jest głównym problemem tych gatunków, mówi.

Mówi, że znacznie bardziej powszechnym problemem jest poważne zniszczenie i utrata ich siedlisk. To prawda, dodaje, „prawie wszędzie: na lęgowiskach, miejscach postoju i zimowych miejscach”. Na wszystkich szlakach migracyjnych ludzie zmieniają krajobraz w sposób zagrażający ptakom. Na niektórych obszarach naturalne krajobrazy stały się polami uprawnymi, które nie zapewniają już pożywienia ani schronienia, którego potrzebują ptaki. Na innych obszarach budynki i drogi zastępują te krajobrazy.

Wreszcie jest zmiana klimatu. Wiosenna odwilż nadchodzi teraz coraz wcześniej. Gdy temperatura jest wystarczająco ciepła, gąsienice i inne owady wyłaniają się z zimowych kryjówek. Wiele ptaków, takich jak muchołówka żałobna, polega na tłustych larwach owadów, aby karmić swoje młode. Ale od wielu lat migrujące ptaki przybywają zbyt późno, aby złapać gąsienice. W takiej sytuacji młode ptaki głodują i mogą umrzeć. To także może wpłynąć na wielkość populacji, mówi Bairlein.

Zmiany klimatu doprowadzą również do dłuższych migracji. To stwierdzenie z badania opublikowanego w Proceedings of the Royal Society B (2018). Jej autorzy, Christine Howard i Stephen Willis, są ekologami zajmującymi się ochroną przyrody na Uniwersytecie Durham w Anglii. Para przyjrzała się 77 gatunkom ptaków lęgowych w Europie. Oszacowali odległości, na jakie obecnie wędruje każdy gatunek. Następnie wykorzystali model komputerowy, aby zobaczyć, jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na te odległości w ciągu następnych 50 lat.

Klimat nie zmienia się wszędzie w tym samym tempie i w ten sam sposób. Niektóre regiony nagrzewają się szybciej niż inne. Niektóre stają się bardziej suche albo bardziej mokre.

Naukowcy odkryli, że letnie lęgowiska przesuną się o około 415 kilometrów (258 mil) do 2070 roku. Wiele z tych przesunięć będzie odbywać się na północ. „Spodziewamy się, że wraz ze wzrostem temperatury wiele gatunków będzie musiało podróżować w kierunku biegunów, aby znaleźć obszary o odpowiednim klimacie” – mówi Howard. Wędrówki ptaków potrwają kilka dni dłużej niż obecnie. A to oznacza, że ​​ptaki będą potrzebowały dodatkowych przystanków, aby zatankować po drodze.

„Migracja to okres wysokiej śmiertelności” – mówi Howard. Podczas długich lotów ptaki zużywają dużo energii. Mówi, że głód to ryzyko. Postoje są krytyczne, jeśli ptaki mają bezpiecznie dotrzeć do celu. Pozwalają ptakom odświeżyć się i uzupełnić po drodze. Ale te postoje wymagają odpowiedniego siedliska – obszarów, które zapewniają dobre schronienie i odpowiedni rodzaj pożywienia.

„Każdy wzrost polegania na międzylądowaniach może sprawić, że ptaki będą bardziej podatne na zmiany siedlisk w tych lokalizacjach” – mówi Howard. W niektórych przypadkach „odpowiednie siedliska” mogą być „nieodpowiednie”, gdy migranci ich potrzebują.

Populacje ptaków nie są tak dobrze zbadane w Chinach i Rosji. Ale nawet skąpe dane z tych krajów pokazują podobnie tragiczną sytuację. Jedno z badań trznadel złotawych (Yellow-breasted bunting) w Chinach wykazało, że ten niegdyś obfity gatunek szybko zanika. Te ptaki są tradycyjnym pokarmem w Chinach. Gdy populacja trznadla zaczęła spadać, rząd zakazał polowania na nie. Ale nowe prawo nie powstrzymało ludzi przed dalszym chwytaniem i jedzeniem ptaków. W ciągu zaledwie 33 lat liczba ptaków spadła o 84 procent. Inne badanie przeprowadzone przez chińskich naukowców wykazało, że liczba prawie wszystkich ptaków śpiewających przelatujących przez wschodnie Chiny w celu rozmnażania się w Rosji spada.

Trznadel żłotawy, taki jak ten, jest zagrożony z powodu nielegalnych polowań w Chinach. JAMES CHAN / ISTOCK / GETTY IMAGES PLUS

Dotarcie do źródła problemu

Wiedza o tym, dlaczego spada liczba ptaków, jest konieczna, jeśli naukowcy mają pomóc w zwiększaniu się ich liczby. Jak wykazały badania, zmiana klimatu i utrata siedlisk to dwa główne problemy. Są również połączone. Zmiany klimatyczne mogą prowadzić do zamierania roślinności, erozji ważnych siedlisk lub zmian w zaopatrzeniu w żywność. Kwestie te obejmują kraje i kontynenty, co sprawia, że ​​trudno jest je rozwiązać.

Na całym świecie naukowcy pracują nad ochroną ważnych siedlisk. Jednak „nadal nie rozumiemy w pełni miejsc postoju, z których korzystają poszczególne gatunki” – mówi Howard. A to sprawia, że ​​trudno jest określić, które obszary są niezbędne dla migracji. Zmieniający się klimat sprawia, że ​​identyfikacja tych obszarów jest jeszcze trudniejsza.

Które obszary należy chronić? Pyta Howard. „Obszary, które są ważne teraz [lub] obszary, które są ważne w przyszłości?” A może, mówi, mieszanka obu.

„Ekstremalny klimat będzie miał duży wpływ na ptaki” – mówi David Lindenmayer. Jest ekologiem krajobrazu na Australian National University w Canberze. „To już zmienia rozmiar ciała ptaka” – zauważa. W miarę wzrostu temperatury ptaki stają się coraz mniejsze. Może to utrudnić im zmagazynowanie wystarczającej ilości energii na długie migracje.

Ekstremalne zdarzenia pogodowe, takie jak susza i powodzie, również niszczą ważne siedliska. Pożary, które spustoszyły Australię pod koniec 2019 r. i na początku 2020 r., były tak intensywne, że spustoszyły siedliska, które zazwyczaj się nie palą. „Pożary poważnie dotkną ptaki” – mówi Lindenmayer. „Wiele gatunków ginęło na długo przed pożarami, więc jest to dla nich dodatkowe wyzwanie” – zauważa. „Minie dużo czasu, zanim wiele gatunków będzie w stanie powrócić do poziomu sprzed pożaru”. Mówi, że niektóre gatunki mogą wyginąć. Ale inni będą mogły przetrwać lub kolonizować spalone obszary.

W Stanach Zjednoczonych koty wędrujące na wolności zabijają każdego roku miliardy ptaków. ORNITHOLOG82 / ISTOCK / GETTY IMAGES PLUS

Klimat, pogoda i utrata siedlisk to nie jedyne problemy, z którymi borykają się ptaki. Scott Loss zbadał bardziej bezpośrednie przyczyny śmierci ptaków w Ameryce Północnej. Loss jest biologiem zajmującym się ochroną przyrody na Oklahoma State University w Stillwater. Podjął współpracę z ornitologami Tomem Willem i Peterem Marrą. Will pracuje dla US Fish and Wildlife Service w Bloomington, Minnesota Marra pracuje na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie Trio zbadało śmierci ptaków w Ameryce Północnej, aby ustalić główne przyczyny. I napotkali szeroki wachlarz problemów.

Zdecydowanie największy: wolno żyjące koty. Obejmuje to zdziczałe lub dziko żyjące koty. Obejmuje również zwierzęta, które mogą swobodnie wędrować. Wykwalifikowani myśliwi – koty zabijają każdego roku około 2,4 miliarda ptaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Kolizje zabijają także miliony ptaków każdego roku. Ptaki wlatują w okna, wieże komunikacyjne, turbiny wiatrowe, samochody, ciężarówki i linie energetyczne. Wysokie konstrukcje stanowią szczególnie duży problem dla migrujących ptaków. Wielopiętrowe budynki, wieże i łopaty turbin wiatrowych mogą stawać na drodzę niektórych migrujących ptaków. Wieże, które wymagają kablów/przewodów, aby je utrzymać, są jeszcze bardziej niebezpieczne. Ich kable pomocnicze są niewidoczne dla nocnych gatunków latających.

Okna stanowią zagrożenie dla ptaków, gdy odbijają niebo lub gdy okna pozwalają ptakom patrzeć przez budynek. NEAGONEFO / ISTOCK / GETTY IMAGES PLUS

Światła mogą również stwarzać problemy. Federalna Administracja Lotnicza (FAA) wymaga, aby wysokie konstrukcje miały światła w nocy. Pokazują pilotom, gdzie znajdują się struktury, aby nie wlecieli do nich. Ale latające nocą ptaki przyciągają stale płonące światła. W przeciwieństwie do pilotów, te ptaki nie zdają sobie sprawy, że coś blokuje im drogę. Wiele z nich wleci prosto w przeszkodę – lub zacznie go okrążać, spalając przy tym niezbędne paliwo.

Migranci na duże odległości „używają wskazówek takich jak gwiazdy i pola magnetyczne do orientacji” – wyjaśnia Loss. Jasne światło zakłóca te sygnały, powodując zdezorientowanie ptaków, mówi. Dobra wiadomość: migające światła nie mają tak szkodliwego wpływu. W rzeczywistości FAA zaleca teraz, aby wieże używały innych niż białe, migających świateł do ochrony migrujących ptaków.

Są też pestycydy, które są szeroko stosowane zarówno w uprawach, jak i na obszarach miejskich. Ptaki mogą umrzeć z powodu spożycia pestycydów, jeśli są one zawarte na nasionach lub owadach, mówi Loss. W rzeczywistości pestycydy są jednym z głównych powodów tak szybkiego spadku liczebności ptaków na użytkach zielonych . Ptaki mogą również umrzeć, jedząc zatrute ofiary, zauważa Loss. Ptaki drapieżne, takie jak orły, jastrzębie lub sowy, są narażone na ryzyko zjedzenia skażonej ofiary, jeśli ludzie używają trucizn na szczury lub inne szkodniki.

Nie wszystko jest stracone

„Ptaki mówią nam, co się dzieje w większym środowisku” – mówi Rosenberg. „A ta historia nie jest dobra”. Ale możemy wprowadzić zmiany, aby pomóc ptakom. Niektóre są łatwe. Na przykład wyłączanie świateł w budynkach w nocy sprawi, że te światła nie będą przyciągać ptaków. Umieszczenie na szkle powierzchni odbijających światło ultrafioletowe może pomóc latającym ptakom w ciągu dnia dostrzec okna, zanim w nie wpadną. Podobnie jak przedmioty lub wzory umieszczone na oknach lub przed nimi.

Scott Loss bada krogulca zmiennego (Sharp-shinned hawk), po czym zakłada mu na nogę opaski identyfikacyjne. Umożliwi to jego zespołowi śledzenie ptaka. COREY RIDING

Zmiany już nadchodzą w wieżach komunikacyjnych. Ich stałe palące się światła są zastępowane migającymi. A trzymanie kotów i psów w pomieszczeniach pomaga ptakom, małym ssakom, gadom i nie tylko. Chroni także zwierzęta domowe – przed innymi psami lub kotami, drapieżnikami i samochodami, które mogłyby je zranić, a nawet zabić.

Bliżej domu nastolatki mogą również pomagać ptakom. „Uwrażliwiaj swoich rodziców na przyczyny spadku ilości ptaków” – mówi Bairlein. Porozmawiaj z rodzicami o tym, co można zrobić aby wasze podwórko było przyjazne ptakom – sadząc krzewy, które zapewniają zarówno pożywienie, jak i schronienie. Poproś władze lokalne o „uczynienie parków publicznych przyjaznymi dla ptaków”. Sugeruje nawet, aby dotrzeć do rolników i leśników. Poproś ich „o ochronę siedlisk i zwiększenie ich wielkości”. Może to obejmować sadzenie żywopłotów lub krzewów w celu stworzenia bardziej zróżnicowanych krajobrazów. Potrzebujesz więcej pomysłów? Sprawdź 3billionbirds.org, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc.

Wreszcie, weź udział w walce ze zmianami klimatu. Zastanów się, jak możesz osobiście zmniejszyć swój wpływ. I „napisz swoje obawy politykom” – mówi Lindenmayer. Powiedz im, że chcesz, aby podjęli kroki w celu spowolnienia zmian klimatycznych.

„Populacje ptaków mogą być bardzo odporne, gdy usuniemy zagrożenia” – mówi Rosenberg. Więc zaangażuj się. Zostań naukowcem obywatelskim i zbieraj dane o ptakach. Bądź głosem zmian. W końcu zdrowa planeta to nie tylko ptaki.

Źródło: Alison Pearce Stevens

B.C. Weeks et al. Shared morphological consequences of global warming in North American migratory birdsEcology Letters. Vol. 23, February 2020, p. 316. doi: 10.1111/ele.13434.

K.V Rosenberg et al. Decline of the North American avifaunaScience. Vol. 366, October 4, 2019, p. 120. doi:10.1126/science.aaw1313.

D.B. Lindenmayer et al. Do migratory and resident birds differ in their responses to interacting effects of climate, weather and vegetation? Diversity and Distributions. Vol. 25, March 2019, p. 449. doi: 10.1111/ddi.12874.

C. Howard et al. Flight range, fuel load and the impact of climate change on the journeys of migrant birdsProceedings of the Royal Society B. Vol 285, February 28, 2018. doi: 10.1098/rspb.2017.2329.

F. Bairlein. Migratory birds under threatScience. Vol. 364, November 4, 2016, p. 547. doi: 10.1126/science.aah6647.

S. Jiao et al. Advanced long-term bird banding and climate data mining in spring confirm passerine population declines for the Northeast Chinese-Russian flywayGlobal and Planetary Change. Vol. 144, September 2016, p. 17. doi: 10.1016/j.gloplacha.2016.06.015.

S.R. Loss et al. Direct mortality of birds from anthropogenic causesAnnual Review of Ecology, Evolution, and Systematics. Vol. 46, December 2015, p. 99. doi: 10.1146/annurev-ecolsys-112414-054133.

J. Kamp et al. Global population collapse in a superabundant migratory bird and illegal trapping in ChinaConservation Biology. Vol. 29, December 2015, p. 1684. doi: 10.1111/cobi.12537.

P. Mineau and M. Whiteside. Pesticide acute toxicity is a better correlate of U.S. grassland bird declines than agricultural intensificationPLOS One. Vol. 8, February 2013, p. e57457. doi: 10.1371/journal.pone.0057457.

Zdjęcie: MATTHEW PENDLETON/MACAULAY LIBRARY AT CORNELL LAB OF ORNITHOLOGY

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x